HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne

Borovice jsou velmi neobyčejné stromy a lidé z čínské vesnice Huangweicun jim vděčí za mnohé. Proto se tu k jejich poctě rozhodli vytvořit rozsáhlý pavilon, který svou architekturou vzdává hold jejich růstu i mimořádným vlastnostem. Projekt Pine Park Village stojí svým pojetím na pomezí instalace, umělecké expozice a vysoce funkčního prostoru zaměřeného na vzdělávání i podporu lokálního turismu. Jak to dokázali? Podívejte se.


muzeum u jezera
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ziling Wang

Region Songyang v provincii Če-ťiang je historicky spjat s produkcí jedné důležité suroviny. Krajina pokrytá hustými jehličnatými lesy už před dlouhými staletími místní naučila, jak získávat ze stromů pryskyřici. Ta byla využívána k barvení, lepení a povrchové úpravě nejrůznějších produktů, od velkých domů až po malé sošky a domácí oltáře.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ziling Wang, Dan Han

Zdejší kraj si mistrným zpracováním a prodejem této lepivé látky vydobyl v celé Číně velkou prestiž. A právě na ni upomíná interaktivní výstava situovaná do pavilonů na břehu řeky Songyin.

Svěží a plný nápadů

Nepřekvapí, že poptávka po projektu vzešla od místních. Klientem se stal místní odbor Správy a údržby vodních toků, který měl pro celý záměr velkou podporu místních radnic. Společně se také umluvili na tom, že patronát nad realizací převezme architektonické studio DnA (Desing and Architecture).

Studio sdružuje úspěšné absolventy stavitelských oborů a architektonických škol. I díky tomu se dá jejich dosavadní produkce projektů považovat za velmi svěží a neotřelou: tvoří je totiž mladí lidé plní nových nápadů. A přesně takový je i Pine Park Village.

Čtěte dále: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Borovice v hlavní roli

Ve své podstatě se jedná o sdružený soubor pěti objektů doplněných o stylové instalace po stranách. Společným jmenovatelem těchto staveb je propracovaný design, který v sobě mistrně kombinuje opracované dřevo pryskyřico-dárných borovic a sklo.

Na ploše 197 metrů čtverečních tak v jedné linii s břehem řeky Songyin vznikl čajový pavilon, dále objekt s občerstvením a malým návštěvnickým centrem, dětská herna a provozně hygienické zázemí. Každá z těchto staveb má totožný vzdušný střih a vzájemně liší se jen svými proporcemi.

Pět objektů, které spojuje jeden příběh

Jednotlivé objekty jsou spojeny užitým materiálem, účelem i „linkou příběhu“. Každý pavilon totiž nese na interaktivních cedulích část příběhu o zpracování pryskyřice, a tak nenásilnou formou informuje návštěvníky.

„Naším cílem byla komplexnost, která by dala projektu Pine Park Village více než jeden způsob využití,“ přiznává Tiantian Xu, šéf-architekt.

Jen vzdělávací expozice by neobstála, samotné občerstvení a zázemí by bylo málo a zacílení projektu na turisty by bylo nedostatečné. Ale když je to všechno na jednom místě? Pak se stává instalace důležitou součástí kulturní infrastruktury celého regionu.

Bude vás zajímat: Chata pro aktivní rodinu = čtyři chaty v jedné

Řemeslná práce v moderním stylu

Stavba vznikla z prefabrikovaných částí, které byly zpracovány v místě realizace. Masivní dřevěné trámy jsou zasazeny do upraveného podloží betonových základů, ale mimo nich má stavba modulární charakter. Může být v případě potřeby rozebrána a zůstane po ní jen zpevněné parkoviště pro kola.

Objekty jsou odděleny sklem, které sbližuje návštěvníky a vytváří dojem podlouhlé nedělené haly. Jednotlivé pavilony byly následně doplněny o části umělecké, které jsou součástí expozice. Prezentují konkrétní řemeslné výrobky, které vděčí za svůj vznik dovedným rukám místních a hlavně pryskyřici.

Odpočiňte si v minulosti

Prosklení otevírá pavilony denním světlu i výhledům na řeku, která plyne stejně volným tempem jako před staletími. A větve letitých borovic, které kompozici v otevřeném prorostu, voní smůlou. Lidé jsou tedy pocitově u zdroje celého příběhu, který je jim tvůrci díla předkládán. Zda si jej budou chtít prohlédnout, nebo si jen dají šálek čaje a budou pokračovat na své cestě dál, je už jen na nich.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.07.2018

Photocredit: Ziling Wang

4

Pompidou-Metz: Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem

Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem. Fotografie a fakta v článku

Hiroshige Ando: Muzeum postavené z místních a ručně vyráběných materiálů. Pojďte na prohlídku!

Hiroshige Ando Muzeum pochází z dílny architektů Kengo Kuma. Prohlédněte si tuto netradiční japonskou stavbu ve fotogalerii.

Muzeum a výzkumné centrum Prostho

Tato unikátní dřevostavba je postavena v rastru 50 cm z trámků o průřezu 60 x 60 mm. Za architekturou této japonské dřevostavby stojí Kengo Kuma.

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě.

Bodie: Dřevěné město duchů, kde se zastavil čas

Dnes již opuštěné město Bodie nabídne zajímavou podívanou do doby zlaté horečky. Dřevěná stavení zůstala v původním stavu, jakoby si jejich majitelé jen odskočili na polední pauzu.

Rozhledna Obervedere: Čtyři stromy, prkna ze stodoly a výhled na vinice

Působivá stavba nemusí stát miliony. Zato dobrý výhled je k nezaplacení. Prohlédněte si rozhlednu Obervedere ve fotogalerii.

Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.

Dřevěná renesance: Úžasný milánský pavilon z 12 tun dřeva

Pavilon vytvořený z pravidelných dřevěných hranolů váží dohromady 12 tun, ale je vybaven nevšední lehkostí. Prohlédněte si tuto netradiční dřevěnou konstrukci.

Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou

Žádné hřebíky nebo sváry. Jednotlivé dřevěné dílky musely být do stabilní konstrukce pečlivě vloženy na správná místa. Stejně jako v tradiční japonské hře, která učí pečlivosti.