HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V naprosto unikátní dřevěné jeskyni se můžete ubytovat v řeckých horách

Jeskyně v lidech po dlouhá tisíciletí probouzely pocity bezpečí, ochrany a útočiště před všemožnými přírodními živly. Nápaditý řecký projekt dřevěné jeskyně dokázal propojit právě tyto uklidňující pocity, elegantní vzhled a pomyslný návrat k přírodě. Pojďte se s námi podívat dovnitř.


Pohled do dřevěné jeskyně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Spyros Hound Photography

Stavba, kterou vám dnes představíme, je dílem dvojice architektů ze společnosti Tenon  Apostolos Mitropoulos a Thanos Zervos svůj nápad propůjčili horskému resortu Hyades v Trikale Korinthias na jihu Řecka. Dřevěná jeskyně byla kompletně dokončena teprve loni a vznikla díky rozsáhlé rekonstrukci celého soukromého resortu, který se tímto nápadem rozhodl ozvláštnit stávající nabídku ubytování. Dnes se v ní můžete ubytovat jako v klasickém apartmánu a užívat si uklidňujícího nápaditého interiéru i poměrně dramatického výhledu na okolní hory.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Spyros Hound Photography, Tenon

Jeskyně ze dřeva a kamene

Celý projekt dřevěné jeskyně je jakousi syntézou dvou základních materiálů a potažmo i prostorů  vznikají tu totiž dvě hlavní zóny, které jsou ale smysluplně a nápaditě propojené. Dominantní pokoj je tvořen unikátní souvislou zakřivenou dřevěnou konstrukcí, která vytváří zmíněný dojem vnitřku jeskyně.

Podívejte se na video, jak se celý unikátní dřevěný projekt ručně vytvářel:

Sekundární prostory jsou pak orientovány směrem k výhledu z apartmánu a jsou pokryty tmavým kamenným obkladem, který dojem jeskyně ještě více umocňuje. Architekti zdůraznili, že tento kontrast mezi tvrdým, ochranným materiálem, jakým kámen bezesporu je, a příjemným, jemným dřevěným interiérem má v návštěvnících probouzet pocity bezpečí, jistoty a úkrytu.

Uvnitř je vše potřebné

V hlavním prostoru najdete pokoj pro hosty se dvěma oddělenými spacími sektory umně zabudovanými do zakřivené konstrukce stěn a otevřenou dřevěnou kuchyni. Ve vnější zóně pak naleznete dva vedlejší pokoje, příjemné posezení s krbem a koupelnu s nádherným výhledem do krajiny. Skvělým doplněním interiéru je také jemná práce s osvětlením a lampami.

Nicméně nejdůležitější roli v celém projektu hrají právě materiály. Zcela zásadním elementem je zde dřevo, druhotný je pak právě kámen, který pochází přímo z místa stavby. Samotná zakřivená konstrukce je vyrobena ze surového smrkového dřeva, ostatní prvky, jako je kuchyň, podlaha či skříňky, jsou z borové překližky. Prohlédněte si celý interiér unikátní jeskyně v naší fotogalerii.

Pohledová dřevěná konstrukce je doplněná o beton v pozadí, který ale návštěvník nezaznamená. Nicméně i díky tomu dokáže celá stavba rychle a dobře reagovat na přírodní podmínky okolo, což bylo v tomto případě velmi důležité. Daná oblast je totiž známá pro velké teplotní výkyvy.

Všechno vyrobeno ručně

Samotnou stavbu realizoval přímo na místě tým společnosti Tenon. Konstrukce je tvořena z 1112 různě zakřivených dřevěných kusů, které byly na místě vyrobeny ručně bez jakýchkoliv metod digitální výroby. Dá se tedy mluvit o téměř sochařském přístupu k práci, což celé dřevěné jeskyni dodává ještě další uměleckou hodnotu.

Jestli se vám někdy podaří do dřevěné jeskyně v řeckých horách nakouknout, jistě také zažijete onen příjemný závan tepla, pohody a téměř archetypální pocit přirozeného úkrytu“, jak o jeskyni píšou majitelé resortu na svém webu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.02.2021

Photocredit: Spyros Hound Photography

3

Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!

Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!

Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci.

Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Jak si obložit koupelnu obklady z mozaiky, jaké materiály a jaký postup se při obkládání doporučuje – aneb vše o mozaikách.

Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života

Dokázali byste žít jako typický řecký farmář uprostřed olivových hájů v malém dřevěném domku bez tekoucí vody?

Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?

Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.

Dům z překližky a betonu – netradiční stavební konstrukce slouží už šedesát let

Netradičním spojením dřeva a betonu byl vytvořen sendvičový stavební systém pro výstavbu rodinných domů, který vznikl už v 50. letech minulého století. Prozkoumejte ho v dnešním článku.

Největší dřevostavbu Evropy s pohnutou minulostí se pravděpodobně nepodaří zachránit

Největší dřevostavba Evropy se rozpadá. A pokud se nenajdou finance na její záchranu, pravděpodobně nepřežije letošní zimu.

Překližka jako nedoceněný materiál – tipy na její využití v interiéru

Nechte se inspirovat a využijte ve svém interiéru překližku. Nábytek, obklady i malé drobnosti z ní vypadají opravdu skvěle.

Vodovzdorná překližka – materiál, se kterým se setkáte nejen na dřevostavbě

O pojmu překližka už jste asi slyšeli. V následujícím článku si ale představíme vodovzdornou překližku a ukážeme si příklady jejího použití.

Pozorujte divoké soby a pižmoně ze stylové norské pozorovatelny

Zatoulejte se s námi do mytické norské krajiny Dovre a pozorujte s námi soby a pižmoně z elegantní dřevěné pozorovatelny.