Skutečně potřebuje EU plyn z východu? Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti
Bude plyn nebo nebude? Budeme si ho moct dovolit? Máme se zbavit plynových kotlů a pořídit za ně jiný systém vytápění? V posledních třech letech se nad tímto palivem vznáší řada otazníků. A tím se také dostáváme k otázkám, které momentálně rezonují českou společností nejvíc: Kolik ve skutečnosti dovážíme plynu z východu, dokážeme se bez něj obejít a co nás čeká v budoucnu?
Rusko odstřihlo Rakousko od plynu
Možná jste se v poslední době dočetli o tom, že Rusko přestalo dodávat zemní plyn do Rakouska. Jaká však byla příčina? Celkem prostá. Rakousko vyhrálo arbitráž a Rusko mu proto přestalo dodávat zemní plyn. Vědělo totiž, že by Rakušané za plyn neplatili, ale pouze by ukrajovali z dluhu 230 milionů eur, který u nich Rusko má, dokud by dluh přiznaný v arbitráži nebyl splacen. To pro Rusko pochopitelně nebylo výhodné, a rozhodlo se tak Rakousko od plynu takzvaně odstřihnout.
Cena plynu roste. Ale jak moc?
Bezpochyby jste také zaregistrovali to, že cena plynu začala v poslední době růst. Mimo jiné také kvůli výše zmíněným událostem. Pokud se podíváme na grafy, zjistíme, že cena plynu sice roste, nicméně je stále níž, než byla před rokem. Ještě zajímavější bude, pokud se podíváme na růst ceny plynu v kontextu dvou let. Na takovém grafu můžeme vidět, že cena je extrémně nižší, než byla před dvěma lety. Na tyto grafy se můžete podrobněji podívat v galerii níže.
Pokud to tedy shrneme, je zde vidět menší nárůst ceny, avšak média se toho okamžitě chytla a informace zveličila. Z jejich zpráv tak vyplývá, že se bez ruského plynu neobejdeme, což však nemusí být nutně pravda. Na aktuální ceny účinných plynových kotlů se můžete podívat například zde.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatelZamávali jsme mu, ale vracíme se zpátky
Dalším nepopiratelným faktem je, že během letošního listopadu opět výrazně narostlo množství plynu odebíraného z Ruska.
Před válkou na Ukrajině bylo Rusko naším největším dodavatelem zemního plynu. Ještě v roce 2021 byl podíl ruského potrubního plynu na dovozu do Evropské unie přes 40 %. To se změnilo v únoru roku 2022, kdy začal dovoz z této východní země výrazně klesat a tento trend pokračoval také v roce 2023. Dovoz z Ruska klesl z více než 150 mld. m3 v roce 2021 na méně než 43 mld. m3. V roce 2023 se staly hlavními dodavateli plynu Norsko a Spojené státy.
Ke změně došlo během loňského podzimu, kdy začal ruský podíl na dovezeném zemním plynu postupně opět stoupat, tehdy se však stále jednalo o podíl menšinový. Přesné údaje je těžké určit, v celkovém součtu se však od ledna do října 2024 dovezlo zhruba 55 % plynu z Německa a 45 % ze Slovenska, tedy potažmo z Ruska. V listopadu tohoto roku se však čísla podstatně změnila, podíl plynu dovezeného ze Slovenska je totiž momentálně více než 95 %.
Přepravní poplatky v hlavní roli
Analytikové se shodují na tom, že hlavní příčinou momentálního návratu k ruskému plynu jsou přepravní poplatky, které plyn přitékající přes Německo prodražují. S analytiky souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu. To připomíná, že Česko společně s dalšími členskými státy již vyzvalo Německo, aby poplatky zrušilo, a doufá, že tak v příštím roce učiní. Momentálně je zrušení poplatků projednáváno v německém parlamentu. Pokud návrh projde, mělo by opět dojít k nárůstu dovozu přes našeho západního souseda. Ministerstvo navíc zdůrazňuje, že i přes současný nárůst ceny se Česká republika bez ruského plynu díky dodávkám ze západu obejde.
Aktuální poplatky dovozu přes Německo činí 2,5 eura za jednu megawatthodinu. A pokud jde o peníze, ideály jdou často stranou. Vzhledem k tomu, že na ruský plyn jako takový nejsou uvaleny žádné sankce, postup obchodníků je legální, a to přesto, že se některým z nás může zdát přinejmenším nemorální.
Souhlasíte s dovozem zemního plynu z Ruska?
Ano.
Ne.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.11.2024
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Pokles cen energií již přiznávají i samotní dodavatelé. Domácnosti na tom mohou vydělat
Ačkoli už dobrého půl roku čteme v médiích varovná prohlášení odborníků z oblasti energetiky o tom, že cena elektřiny a plynu bude růst a že právě teď nastal vhodný čas si cenu zafixovat, situace se vyvíjela zatím spíše opačně.
Jak nastavit plynový kotel před zimou? Topenář upozorňuje na zbytečné přeplácení za vytápění
Pořizovací náklady jsou nízké a cena za 1 kWh plynu vychází přibližně na 1,5 Kč. Bohužel však stále mnoho domácností neví, jak správně nastavit plynový kotel před zimou, a zbytečně kvůli tomu prodělává desítky tisíc. Připravili jsme proto rozhovor s kvalifikovaným topenářem, který se zabývá vytápěcími systémy pro běžné domácnosti.
Je čas na revizi plynového kotle. Pokuta 20 tisíc může být jen začátek, hrozí další postihy
Nezapomeňte na revizi plynového kotle, která je povinná a za jejíž opomenutí hrozí pokuta až dvacet tisíc. Neprovedená revize vás navíc v některých případech může vyjít ještě mnohem dráž.
Po prvním vyúčtování se manželé vrátili k plynovému kotli. „Vyhodili jsme peníze z okna,“ stěžují si
Psal se rok 2022 a cena energií se doslova zbláznila. Mnoho lidí tou dobou řešilo, jak na situaci reagovat. Někteří měli dlouhodobé fixace, jiní nikoli.
Chystá se zákaz plynových kotlů? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
Také už jste se na internetu dočetli, že se na nás řítí zákaz používání plynových kotlů. Tato informace se šíří éterem už více než rok a její důvod je jednoduchý.
Kolik skutečně platíme za 1 kWh tepla? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Zatímco někteří stále čekají, až se více ochladí, jiní už vytápí svůj domov několik týdnů, a to na plný plyn. Tedy alespoň část z nich. Další zase dávají přednost dřevu, elektřině nebo uhlí. A co vy?
Bill Gates staví speciální jaderný reaktor. Chce větší nezávislost na uhlí a zemním plynu
Bill Gates se pouští do stavby nového jaderného reaktoru, který má být levnější a bezpečnější než ty dosavadní. V čem spočívá jeho jedinečnost a kdy ho můžeme očekávat?
Češi zaplatí za vytápění v roce 2025 o tisíce méně. Avšak pouze někteří
Je rozhodnuto. Češi v příštím roce významně ušetří svoji peněženku. Cena vytápění pro ně totiž bude podstatně příznivější, než tomu bylo doposud. Je v tom však malý háček.
Klimatická daň a vyvlastňování nemovitostí? Prozkoumali jsme, co se na Čechy chystá
Klimatická daň by údajně měla vést v některých případech až ke ztrátě nemovitosti. Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: