HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak ušetřit prostor i čas? Komín s krbovými kamny v jednom

Přítomnost živého ohně přímo v domácnosti nelze ničím nahradit, a právě představa sálavého tepla a plápolajících plamenů motivuje nejvíce stavebníků k tomu, aby si pořídili moderní komín a kvalitní krbová kamna. Výstavba komínu, instalace tepelného spotřebiče a bezpečné napojení na kouřovod však mohou dělat nejednomu investorovi vrásky na čele. Jednodušší možností proto je pořízení komínového systému s krbovými kamny v jediném modulu. V článku si povíme, jak funguje a jak probíhá jeho montáž.


paní s dítětem u krbu

Mít vlastní krbová kamna je snem snad každého stavebníka rodinného domu nebo rekreačního objektu. Výstavba funkčního tepelného spotřebiče i bezpečného komína však nemusí být zdlouhavá, jak se většina stavebníků obává. Na trhu je totiž dnes k dostání kamna Kingfire Parat ve formě modulů, které obsahují komín i s integrovanou krbovou vložkou, a celá montáž tak zabere pouze několik hodin.

Proč spojovat komín a krbová kamna?

V současné době se užitné a zastavěné plochy rodinných domů v porovnání s předchozími jednoznačně zmenšují. Mohou za to jednak ceny pozemků ale také nedobré zkušenosti s  velkými dvougeneračními domy stavěnými hlavně v minulém režimu.

Každý metr se tedy počítá. V případě, že nechcete mít krb na obvodové stěně a nevyužijete venkovního komínu, bude vám komín procházet interiérem a budete jej mít pravděpodobně za nějakou stěnou nebo příčkou tak, aby vám „nestrašil“ v obývacím pokoji.

Klasickým řešením je pořízení krbových kamen a jejich napojení na komín. Každá krbová kamna mají dle výrobce určené odstupové vzdálenosti jak zezadu od svislé konstrukce, tak z boků kvůli jejich horkému povrchu a zabírají tak prostor v místnosti. Schiedel Kingfire Parat tuto situaci řeší tak, že se instaluje přímo jako součást stěny či příčky.

Pokud počítáme s průměrnou 20 cm odstupovou vzdáleností ze zadní části krbových kamen a 50 cm hloubkou krbových kamen, vložením krbových kamen do komína ušetříme minimálně 70 cm prostoru. (viz obrázek)

 

Rodiče také ocení, že se výrazně omezila možnost popálení jejich ratolestí o horký povrch krbových kamen zezadu nebo ze stran.

Jak probíhá montáž komínu a krbu v jednom modulu?

Modul Schiedel Kingfire Parat není klasickým komínovým systémem, ale spíše konstrukčním řešením v jednom díle. Modul, který má v patě integrovanou krbovou vložku, je vyroben jako jediný prefabrikovaný díl a umožňuje rychlou a snadnou montáž s minimem zbytečných pochybení. Na něj navazuje komínový modul Schiedel Parat.

Samotná výstavba komína probíhá tak, že místo obvyklé složité montáže po jedné tvárnici se překlápějí jednotlivé dílce za pomoci jeřábu jednoduše na sebe, takže celá realizace nejvíce připomíná dětskou stavebnici a časově zabere méně než hodinu.

Technologie osazení krbové vložky umožňuje kdykoli její snadnou výměnu bez velkých nákladů. Modul o rozměrech 550 x 550 x 2940 mm poskytuje architektům a projektantům volnou ruku při řešení vnitřních dispozic objektu.

Fotografie: Jak probíhá samotná montáž, zjistíte zde.

Standardní výška komínu je rovna jednomu podlaží, ale vyrábějí se také atypické komponenty v délce až 6 m. Veškerá napojení kouřovodu jsou také vyrobena z prefabrikátů, a proto je připojení rychlé, snadné a bezpečné. 

Co když nemáte zbudovaný externí přívod vzduchu?

Srdcem modulu Schiedel Kingfire Parat je krbová vložka, která může být provozována také nezávisle na přístupu okolního vzduchu, který je možné přivádět přímo v tělese komínu. To je výhodou v domech se zabudovanými větracími systémy nebo v menších místnostech, kde je řešení bez externího přívodu vzduchu neřešitelné. 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.09.2016

Photocredit: Schiedel

6

Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?

Kachlová kamna se znovu vrací, aby vytopila domy. Jsou opravdu tak účinná?.. Číst více →Kamna Petry: Zatopíte si dřevem i uhlím

Kamna Petry představují léty ověřenou kvalitu! Potřebujete si vytopit chatu, chalupu, nebo zahradní domek? Dozvíte se, jestli jsou pro vás kamna Petry vhodná, jak fungují a kolik tato prastará kamna na tuhá paliva stojí... Číst více →Dům postavený kolem komína. Jak v něm asi topí?

Jak může vypadat dům vystavěný podle pravidel lidové architektury, který má navíc komín přes celou střechu? Vypravte se s námi do Slovinska, kde jeden takový stojí... Číst více →Ceny zahradních krbů začínají na 3 tisících. Jak si vybrat?

Jaké zahradní krby nabízí náš trh a který splní vaše představy a požadavky? Nabízíme pár tipů, jak při výběru a nákupu postupovat... Číst více →Tři propojené domky pro tři generace: spolu, ale každý ve svém

Tři propojené domky poskytují dostatek soukromí třem generacím. Jednoduché a přitom důmyslné bydlení podle farmářských tradicí spojuje rodinu... Číst více →Jak vybrat pohovku, aby i po 10 letech vypadala skvěle

Nákup pohovky, která poslouží dlouhá léta, je mnohdy oříškem. Přinášíme proto tipy, na co se při výběru sedačky zaměřit... Číst více →Komínové stříšky: varianty pro různé typy komínů

Znáte všechny funkce komínových stříšek? V tomto článku si ukážeme, proč jsou komínové stříšky tak důležité, a jaké typy lze použít... Číst více →Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?.. Číst více →Volíte mezi krbem a krbovými kamny? Inspirujte se 40 moderními variantami

Chcete si pořídit krb, ale nemáte žádnou inspiraci? Pak jste na správném místě. Nechte se inspirovat více než 40 fotografiemi krbů a krbových kamen v naší galerii... Číst více →Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale

Hodí se kamenný krb do každého interiéru? Jaké jsou typy a jak vybrat ten správný? Inspirujte se v článku a galerii nádhernými realizacemi... Číst více →