HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale

Chtěli byste mít dominantu vašeho domu v podobě kamenného krbu, který navíc dokáže akumulovat teplo a vyhřívat celý dům i dlouho po vyhasnutí ohně? Jaké jsou typy kamenných krbů, který je vhodný do jakého prostoru a jak mohou vypadat? Vše se dozvíte v tomto článku a tematické galerii.


Kamenný krb
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: pixabay

Pravé kamenné akumulační krby

Tento typ je velmi tradiční a vidíme jej i ve starých stavbách. Často se jednalo o krby s otevřeným ohništěm, které se dají případně uzavřít dvířky. Nevýhodou otevřeného ohniště je malá účinnost krbu. Celá hmota krbu i topeniště je vystavěná z kamenů. Další možností je vytvoření topeniště ze šamotových cihel či případně žáruvzdorného betonu, které ochrání kameny v topeništi před největším žárem a sníží tak riziko prasknutí kamenů v topeništi.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: pixabay, COWGIRL Magazine, Bridget Plumb, MODERN BLAZE | Fireplaces

U stavby tohoto typu krbu musíte myslet na jeho velkou hmotnost, často i několik tun, kterou je potřeba přenést do základů, a je třeba s ním počítat už při návrhu domu a dimenzování základů a základové desky. Další nevýhodou je velká pracnost a velká spotřeba materiálu – je třeba počítat s cenou v řádu statisíců korun (u opravdu velkých krbů se může cena vyšplhat i na milion). Odměnou vám však bude nadčasová dominanta vašeho domu, která bude vytápět váš dům i dlouho po vyhasnutí ohně. Kámen, který je v našich podmínkách vhodný ke stavbě takového krbu, je nejčastěji vápenec nebo žula. Pravými kamennými krby se nezabývá příliš mnoho firem a může se stát, že pokud tento typ krbu budete chtít, budete buď dlouho čekat, nebo si jej nakonec budete muset sami.

Mohlo by vás zajímat: Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Kamenné krby s krbovou vložkou

Kamenný krb s krbovou vložkou je varianta, kdy je základem krbu krbová vložka, která je kamenem obestavěná. Výhodou je účinné spalování, větší variabilita velikosti výsledného krbu a celkově i nižší hmotnost. Nevýhodou je snížení akumulační schopnosti celého krbu, kde je přenos tepla z krbové vložky do okolního kamene omezen. Případná akumulace záleží i na tom, jakým způsobem jsou dále vytvořeny spalinové cesty.

Krby s kamenným obkladem

Tento typ krbu je vystavěný z různých materiálů, běžně využívaných pro stavbu krbů nebo kamen, a kámen je použitý pouze jako obklad, který slouží pouze jako vizuální prvek. Kámen zde neslouží jako akumulační hmota, ale jako obkladový materiál. Z hlediska ceny a dostupnosti se však jedná o nejvíce přístupnou a dostupnou variantu kamenného krbu.

Mohlo by vás zajímat: Kachlová a krbová kamna – inspirace pro kachle a obložení

Díky rozmanitosti a různým technologiím tak neplatí, že kamenný krb může být pouze ve velkém srubu někde na americkém ranči, ale může se krásně vyjímat i v menším moderním prostoru, o čemž se ostatně můžete přesvědčit v naší galerii.

Zdroj informací: Petr Novák


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.10.2021

Photocredit: pixabay

2

Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?

Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Kanadská krbová kamna: Výhody, nevýhody, výrobci

Jaké jsou výhody a nevýhody krbových kamen? Dozvíte se zde.

Bio krby: Je lihový krb jen hezká podívaná, nebo vás opravdu zahřeje?

Bio krby spalují biolíh a nepotřebují ke svému provozu komín. Mít je můžete třeba i v bytě. Vytopí vám však bio krby v obýváku celý byt? V článku se dozvíte, jaké jsou druhy bio krbů i kam je lze umístit.

Jak ušetřit prostor i čas? Komín s krbovými kamny v jednom

V článku si povíme, jak komín s krbem funguje a jak probíhá jeho montáž.

Chata se závěsným krbem. Je s podivem, kolik lidí dokáže ubytovat

Dokonale skrytý útulek na břehu jednoho norského fjordu nabízí skvělé útočiště pro horaly a dobrodruhy. Nebudete věřit, kolik jich dokáže ubytovat.

Volíte mezi krbem a krbovými kamny? Inspirujte se 40 moderními variantami

Chcete si pořídit krb, ale nemáte žádnou inspiraci? Pak jste na správném místě. Nechte se inspirovat více než 40 fotografiemi krbů a krbových kamen v naší galerii.

Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?

Který typ palivového dřeva je nejvýhodnější v poměru cena/výkon? Soubor klíčových faktorů vedoucí k tisícové úspoře při nákupu dřeva najdete v tomto článku.

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.