HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tři propojené domky pro tři generace: spolu, ale každý ve svém

V minulosti bylo běžné, že několik generací jedné rodiny žilo spolu. Syn zdědil dům, rodiče se odstěhovali do malého přilehlého domku a navzájem si vypomáhali. Tato tradice se postupně ve většině rozvitého světa vytratila, přesto jsou i dnes rodiny, které chtějí žít spolu a být si navzájem nablízku. Ale takové soužití už není tak jednoduché a je důležité najít určitou rovnováhu, aby rodina dobře fungovala, každý měl dostatek samostatnosti a soukromí a přesto si byli všichni dostatečně blízko. Přesně tyto požadavky měla rodina se dvěmi téměř dospělými dětmi a prarodiči.


Krásná trojchatka stojí uprostřed kanadské přírody
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Brittain

Tradiční tvar navazuje na typické lokální stavby

Dům se nachází v malé vesničce Hatley, která leží mezi Quebecem a Montréalem. Už když se blížíte k tomuto trojdomku z nedaleké polní cesty, z dálky rozpoznáte výškové strmé štíty typické pro tuto oblast. Šikmé střechy vyčnívají nad kopci. Jsou si velmi blízko, protože se tady neobvyklým způsobem seskupily tři štíty. Dům je postaven na přírodní náhorní plošině a nabízí úchvatný panoramatický výhled na okolní krajinu a hory v dálce. Okolní krajina je vymezena kopci, pastvinami, lesy a horami. V dané přírodní scenérii jsou rozptýleny statky, stodoly a přístřešky. Tyto stavby jsou nedílnou typickou součástí tohoto místa. Dům používá tradiční prvky z původních zemědělských struktur, ale reinterpretuje je abstraktnějším způsobem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Brittain

Neobvyklé řešení mezigeneračního bydlení

Když rodina zakoupila poměrně velký pozemek v oblasti, hledala řešení, jak seskupit několik generací v jednom bydlení, zároveň ale poskytnout každé generaci dostatek soukromí a samostatnosti a vyhnout se tak případným nedorozuměním či konfliktům typickým pro společné soužití více generací. Architekti přišli s návrhem neobvyklého trojdomku. Tři identicky tvarované stavby různých velikostí a orientací jsou spojeny vedle sebe, aniž by se protínaly a měly společné prostory. Společně tvoří neobyčejný, ale soudržný soubor. Tvar domu se neustále mění, když se kolem něj pohybujete, a přitom je vždy jasný a srozumitelný. Kolem domu jsou tři nádvoří, která prostor propojují. Strmé stojaté kovové střechy a hluboká dřevěná mřížová fasáda odrážejí okolní stavby a dávají tak nové stavbě možnost splynout s okolní výstavbou.

Mohlo by vás zajímat: Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

Tři křídla s podobnou strukturou

Dům se skládá ze tří křídel: největší křídlo patří rodičům, střední prarodičům a to nejmenší nejmladší generaci – dvěma dcerám, které se už chtěly osamostatnit, ale ještě nemají věk na to, aby rodiče opustily a šly bydlet do města do bytu. Všechna tři křídla mají podobnou strukturu: stěny mají dvojnásobnou výšku a stropy jsou tedy až ve výšce 8 metrů. Jsou pouze přízemní, ale nad ložnicemi je ve všech malý dřevěný mezanin. Dvě větší křídla disponují prostornými kuchyněmi s jídelnou a velkými obýváky, zatímco nejmenší část má pouze malou základní kuchyňku s jídelním stolem a obývacím pokojem s posezením.

Propojení jednotlivých částí pomocí konstrukčních prvků

Dům je osazen velkými okny, která jsou velmi pečlivě umístěna tak, aby poskytovala ty nejhezčí výhledy do okolní krajiny. Ve střeše jsou světlíky, které zaplavují interiéry přirozeným světlem po celý den. Dům je definován několika klíčovými konstrukčními prvky: je postaven na souvislém betonovém základě, celá budova je obepnuta typickou dřevěnou mřížovou fasádou ve vertikálním směru a má sjednocenou pozinkovanou ocelovou střechu s velmi malým úhlem. Všechny tyto konstrukční prvky pomáhají spojit jednotlivá křídla mezi sebou. Dům je opravdu vícevrstvý. Je zároveň jednoduchý a komplexní, diskrétní a impozantní, otevřený a introvertní, holý a luxusní. Dokáže poskytnout příjemné bydlení všem třem generacím a každá z nich se v něm cítí dobře a spokojeně. Prohlédněte si seskupení tří staveb v naší fotogalerii.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.06.2019

Photocredit: James Brittain

1

Mohlo by Vás zajímat: