HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Venkovní nerezové dvouplášťové komíny: V čem je jejich kouzlo?

Komíny se již nezdí cihlu po cihle, jako tomu bývalo dříve. Na trhu najdete nejrůznější typy skládaček i prefabrikátů. Většina z nich je určená pro komín, které prochází střechou. Ale co když komín nemusí jít skrz střechu? Potom je ideální variantou venkovní nerezový dvouplášťový komín. Jaký má tento komín výhody a nevýhody a proč jej ve stavbách používat se dozvíte v tomto článku.


Dřevostavba s nerezovým dvouplášťovým komínem

Kdy použít venkovní nerezový komín

Jestliže máte v projektu navržená krbová kamna u štítové obvodové stěny, tak nemáte co řešit. V tomto případě je venkovní nerezový komín jasnou volbou. Nerezový komín se dá ale bez problémů použít i v případě, že vám půjde skrz střechu. Obecnou výhodou nerezových komínů je to, že pod sebou nepotřebují žádné základy a lze se jednoduše zavěsit. Nevýhodou jsou jejich vyšší pořizovací náklady oproti běžným prefabrikovaným komínům.

                   Bude Vás zajímat: Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Venkovní komín lze namontovat i dodatečně

Toto je obrovská výhoda nerezových venkovních komínů. V případě, že se s komínem v budoucnu počítá, zabuduje se při stavbě do stěny průchodka a komín lze přistavět i dodatečně. Investice do krbových kamen a komínu není zrovna nepodstatnou částí v celkovém rozpočtu domu a proto je to u novostaveb velmi vítaná alternativa.

Výhody vyvedení komínu přes stěnu

Když vám dispozice vašeho domu umožní umístit krbová kamna a komín do obvodové stěny, venkovní variantu určitě využijte. Cokoli totiž naruší kompaktní plášť střešní krytiny, je dříve či později prvním místem, kde se mohou objevit problémy. Pokud tedy můžete, dělejte ve střeše co nejméně prostupů a průchodů. Průchod komína skrz obvodovou stěnu je velmi jednoduchý konstrukční detail, který projektant vyřeší velmi snadno. A kdyby se v místě průchodu stěnou cokoli událo, budete to mít na očích.

                   Čtěte dále: Plechová krytina sluší nejen dřevostavbám

I když je komín dvouplášťový, používejte průchodky od stejného výrobce

Dvouplášťový nerezový komín, je prakticky tvořen dvěma trubkami, mezi kterými je umístěna nehořlavá izolace. Díky tomu není povrch dvouplášťového komínu horký.

I když není dvouplášťový komín horký, je vždy v každé konstrukci potřeba průchodka pokud to výrobce vyloženě neuvádí jinak. Většinou má každý výrobce svou průchodku a je vhodnější využít tu, která patří k vašemu komínu.

Revize spalinových cest

Každý komín i ten nerezový potřebuje revizi. Ideální je, pokud si necháte dodat celý set, tzn. krbová kamna, komín a veškerou montáž od firmy, která sama provádí i revize. Lze to samozřejmě řešit i separátně, ale toto je nejrychlejší cesta.

Jaké máte z venkovními komíny zkušenosti vy? Doporučili byste toho řešení i dalším čtenářům?

Protocredit: Vesperhomes.cz

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.05.2015

17

Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Plechová střešní krytina: sluší nejen dřevostavbám

Plechové krytiny zažívají zejména u dřevostaveb malou renesanci. Proč?

Dům postavený kolem komína. Jak v něm asi topí?

Jak může vypadat dům vystavěný podle pravidel lidové architektury, který má navíc komín přes celou střechu? Vypravte se s námi do Slovinska, kde jeden takový stojí.

Komínové stříšky: varianty pro různé typy komínů

Znáte všechny funkce komínových stříšek? V tomto článku si ukážeme, proč jsou komínové stříšky tak důležité, a jaké typy lze použít.

Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?