HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Kotle na uhlí nebo dřevo jsou nejstarším typem vytápění objektů napojených na teplovodní vytápění a radiátory. Jsou kotle na tuhá paliva minulostí nebo mají zajímavé benefity i v dnešní době? Kolik stojí a kdy se kotel na dřevo vyplatí? Vše se dozvíte v tomto článku.


Kotel na dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Proč uvažovat nad kotlem na dřevo?

Na úvod trocha matematiky: Podle ceny palivového dřeva vychází jeho spálením při vlhkosti 20% cena 1 kWh přibližně na 1,0 - 1,2 Kč (při 100% účinnosti kotle). Počítejme s účinností 80% a dostaneme se přibližně na 1,25 – 1,5 Kč/kWh. Cena plynu záleží na tom kolik jej odeberete, ale pro standardní rodinný dům, který jej využívá na topení, a to včetně stálých tarifů, se budete blížit k ceně 2 Kč/kWh (při účinnosti kotle 90% 2,2 Kč/kWh).

V ceně palivového dřeva není započítána jeho doprava a případná další manipulace. Tato částka se často pomíjí. I tak vychází cena za 1 kWh vyrobenou v kotli na dřevo o něco levněji, než když topíte plynem.

Výhodou kotle na dřevo je také nezávislost na tom, zda někdo plyn pustil nebo elektřinu pustil nebo rapidně zdražil. Ideální situací pro to, zda je pro vás kotel na dřevo výhodný nebo ne je přístup k palivovému dřevu. Pokud máte kus svého lesa a na zahradě dostatek prostoru pro jeho sušení, pak se k variantě kotle na dřevo pravděpodobně přikloníte. Všechna ideální řešení však mají svá ale:

Kotle na dřevo a jejich slabiny

Nevýhodou, kterou si můžete ještě odůvodnit venkovskou romantikou je neustálé přikládání. Samozřejmě již existují automatické kotle se zásobníkem, avšak ty fungují na principu šnekového dopravníku a proto se v nich jako palivo používá buď koks, uhlí nebo peletky. U kusového dřeva musíte přikládat ručně.

Proto řada lidí v rodinných často volí kombinaci plynového nebo elektrického kotle v kombinaci s krbovými kamny nebo krbovými kamny s výměníkem.

Bude Vás zajímat: Topíme dřevem: Krbové vložky, nebo kamna?

Kotel na dřevo má velký výkon

Nově stavěné domy, a to nejen dřevostavby, se staví s úmyslem co nejnižších tepelných ztrát a co nejmenšími náklady na vytápění. U nového domu s podlahovou plochou 150 m2 se pohybuje tepelná ztráta pod 10kW.

Čtete dále: Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Proto nejběžnější kotle na dřevo s výkonem okolo 20-40 kW nejsou do moderních a kvalitně zateplených rodinných domů vhodné. Kotle okolo 10 kW pořídit lze, např. viz níže. Většinou je však kusové palivové dřevo používáno jako doplňkové palivo a primárně se jedná o kotle na uhlí nebo peletky.

Podívejte se na aktuální cenu kotle DAKON DOR F 20 kW. 

Kdy se kotel na dřevo vyplatí

Už vyšší výkon kotlů na kusové dřevo napovídá, že se vyplatí hlavně ve větších objektech a objektech, které mají větší tepelnou ztrátu. Čím více se tedy za zimu v objektu za zimu protopí, tím je úspora oproti plynu nebo elektřině (když nebereme v potaz tepelné čerpadlo do domu). U dřevostaveb se to bude týkat hlavně velkých roubenek a srubových domů, které nejsou nijak dále izolovány.

Ceny kotlů na dřevo:

Podívejte se na aktuální cenu nejlépe hodnoceného kotle na tuhá paliva.

Jaké máte s kotli na dřevo zkušenosti vy? Podělte se o ně v diskusi s dalšími čtenáři.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.12.2015

15

Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte

Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu

Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?

Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku.

Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit

Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.

Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.

Dřevěné brikety: Za jakou cenu s nimi vytopíte dům?

Dřevěné brikety jsou ekologickým zdrojem tepla. Vyplatí se však i ekonomicky? Dozvíte se, jaký typ briket je nejlepší, i jestli se s nimi vyplatí doma topit. Také se podíváme, jak si vyrobit vlastní brikety.

Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Nahlédněte do světa krbů, krbových kamen a krbových vložek a zjistěte vše, co jste chtěli o krbech vědět. Dozvíte se, kolik stojí krb i krbová kamna, z čeho jsou složeny a mezi jakými druhy krbů můžete vybírat?

V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít

Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb.

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE