HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Před dvěma lety si manželé Petra a Michal rozhodli pořídit teplené čerpadlo. Do rodinného domu, který prošel kompletním zateplením, mělo přinést pohodu a zbavit pár v nejlepších letech povinnosti být odkázáni na topení v kotli. Nicméně po dvou topných sezónách se toto rozhodnutí ukázalo jako více než nešťastné. V čem se manželům jejich volba vymstila a jak se chytře rozhodli jednat pro úsporu v nadcházející topné sezóně?


Tepelné čerpadlo se majitelům nevyplatilo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Michal B. (se souhlasem majitele stavby)

Na vesnici, kde není plyn, nikdy nebylo moc možností

„V naší vesnici se odjakživa topilo jen v kotlích, buď dřevem nebo uhlím. Plyn tu nikdy zřízen nebyl, takže jsme byli zvyklí každý den topit,“ říká Michal, majitel domu. Spolu se svou chotí Petrou bydlí na Valašsku ve velkém rodinném domě po rodičích. Když začátkem devadesátých let dostali dům věnem, rozhodli se ho zrekonstruovat a přestavět na vícegenerační bydlení. „Dřív bývalo zvykem, že v jednom domě žilo i několik generací. Vyrůstala jsem tak já i můj manžel. Proto když jsme dům rekonstruovali, předělali jsme jej na třígenerační,“ vzpomíná Petra. Jejich dům o zastavěné ploše 100 m2 je opravdu takovou menší bytovkou. Disponuje třemi samostatnými patry o dispozici 4+1, velkým sklepem s garáží, prádelnou a dílnou a samozřejmě i obrovským půdním prostorem, kde by se ještě dva pokoje vešly. Celková obytná plocha domu je tedy kolem 300 m2.  K domu rovněž patří zahrada, na které se nachází kůlna, pergola, skleník a přístřešek na auto. Jak říkají oba manželé s notnou dávkou humoru: „Dřív se prostě věci dělaly ve velkým.“

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Michal B. (se souhlasem majitele stavby)

Levné vytápění velkého domu? Klíč je v chytrém topení a dobré izolaci

I když se dům na první pohled jeví jako malá bytovka, dle slov jeho obyvatel nikdy nebyl energeticky nijak náročný. Plastová okna s dvojsklem a zateplení domu polystyrenem bylo provedeno už v devadesátých letech. „Zateplení tenkrát žádná firma ještě nedělala. Vše jsem si dělal svépomoci,“ říká Michal. Celková tepelná ztráta domu byla vypočtena kolem 18 kW a dům byl primárně vytápěn pětičlánkovým kotlem na dřevo/uhlí s výkonem 23 kW. Roční spotřeba na vytápění celého domu se vždy pohybovala kolem 20 metráků uhelných briket a 5 kubíků dřeva. V rámci cenových hladin z roku 2019 toto množství odpovídá cca 14 000 Kč.

„Jelikož nejsme nijak zimomřiví, vždy jsme topili jen třetinu dne, většinou od poledne do osmi do večera. Za tu dobu se dům vyhřál a do druhého dne vždy bylo na teploměru aspoň 21 °C.“

Ohřev vody byl řešen elektrickým bojlerem a celková potřeba elektrické energie se pohybovala kolem 4,5 MW. Náklady na energetický provoz celého domu byly přibližně 33 000 korun na rok, což vzhledem k jeho velikosti není nijak závratné.

Který způsob vytápění dřevostavby je nejlevnější? (porovnání celkových nákladů)

Tepelné čerpadlo místo pohody přineslo šok

Po odstěhování dětí v roce 2019 se Petra a Michal rozhodli pro menší rekonstrukci domu. Vyměnili starou fasádu, objekt nechali znovu zateplit silnější vrstvou polystyrenu a pro vlastní pohodlí si rozhodli pořídit tepelné čerpadlo vzduch-voda. Čerpadlem měli manželé v plánu nejen vytápět celý dům, ale současně i ohřívat vodu v zásobníku o objemu 180 litrů. Celková investice včetně napojení na stávající otopný systém vyšel bezmála na 250 tisíc korun. Jak je dům manželů technicky vyřešen, se můžete podívat v naší galerii.

Aktuální cenu čerpadla vzduch-voda je možné najít zde.

„Poté, co se naše děti odstěhovaly, jsme začali trávit více času našimi koníčky mimo domov. Tak jsme zjišťovali, jaké jsou možnosti, a teplené čerpadlo se jevilo jako jediná možná varianta. Neslibovali jsme si od něj nějakou extrémní úsporu, ale spíš komfort za přijatelnou cenu.“

První topnou sezonu, kdy veškeré vytápění domu i ohřev vody byly řešeny pouze čerpadlem, byla celková spotřeba energie domu 9,5 MW. S touto hodnotou se předem počítalo a vzhledem k fixním cenám energií byly v rámci možností přijatelné. Celkové náklady na provoz domu vzrostly o cca 8 tisíc korun oproti předchozí sezóně. Situace ale dostala nového rozměru začátkem letošního roku, kdy došlo k masivnímu nárůstu cen energii. Cenové nabídky, které manželé obdrželi od různých dodavatelů, vzrostly téměř čtyřnásobně.

„Když jsme obdrželi asi od čtyř dodavatelů nové nabídky cen, mysleli jsme, že je to špatný vtip. Oproti předchozím rokům byl nárůst cen téměř čtyřnásobný. Jen představa, že bychom museli platit tyto částky a neměli jinou možnost, byla nemyslitelná.“

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Návrat zpět ke dřevu se manželům vyplatil

Oba manželé se proto ihned rozhodli pro návrat zpět k topení dřevem a tepelné čerpadlo používat pouze pro ohřev vody. V kotelně v suterénu domu totiž ponechali původní kotel, který je stále funkční.

Na tepelné čerpadlo jsme si nechtěli brát dotaci, protože bychom přišli o starý kotel. Dodavatel nás od této varianty sice odrazoval s tím, že s dotací rozhodně ušetříme, ale my se nedali. Chtěli jsme mít možnost občas si zatopit i v kotli, třeba když jsme na víkend doma, a uspořit. Nebo kdyby vypadl proud, mít něco v záloze. Teď nás starý kotel doslova zachránil.

Provoz tepleného čerpadla by se současnými cenami energií vyšel Petru a Michala na více než 100 tisíc korun na rok. Když k tomu připočtete ještě zálohy za elektřinu, dostáváme se na částku atakující 140 tisíc ročně. Oba manželé se proto na další dvě následující topné sezony zásobili briketami a dřevem. V případě, že by byly odkázáni pouze na tepelné čerpadlo a neměli možnost používat kotel, byla by pro ně následující topná sezóna obrovským zásahem do rodinného rozpočtu. Další možností by byla instalace fotovoltaických panelů na střechu s napojením na tepelné čerpadlo. Ta ale zahrnuje další investici v řádu několika stovek tisíc, která oběma v současné době turbulentních cen nedává smysl.

Mít v záloze náhradní zdroj je zárukou úspory

Mít v záloze vždy nějaký doplňkový či sekundární zdroj tepla je více než chytré. Nejvíc efektivní a nezávislá se v tomto případě jeví možnost vytápění dřevem. Z dlouhodobého pohledu je dřevo nejlevnější komoditou pro vytápění vůbec. Jeho zpracování je poměrně snadné, spalování v nových zařízeních ekologické a navíc vytváří jedinečný tepelný komfort. Úspora, kterou je možné docílit pravidelným topením v krbových kamnech nebo kotli na palivové dříví, se může v současné situaci pohybovat v řádech několika desítek tisíc korun. Současné ceny se stále pohybují kolem 1000 korun za kubický metr, což je oproti plynu a elektrice velice výhodné.

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.08.2022

Photocredit: Michal B. (se souhlasem majitele stavby)

111

Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte

Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde.

Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít

Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Pelety mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm.

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Který způsob vytápění dřevostavby je nejlevnější? (porovnání celkových nákladů)

Který druh vytápění patrové dřevostavby je nejlevnější – tepelné čerpadlo, podlahové vytápění nebo plynový kotel? Počítejte s námi.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod

Podrobný návod českého kutila, které vyrobil svépomoci solární systém pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) včetně měření zisků a úspor za celý rok.

Dotace skrývají riziko, kterého můžete hořce litovat

Nic není nikdy zcela zdarma. Mohou mít dotace negativní vliv na váš rodinný rozpočet? Jaká rizika podstupujeme jejich čerpáním?