HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

55 kuriozit ze dřeva – neuvěříte, co všechno se z něj dá vyrobit

Dřevo je věru vděčný materiál. Ať už jej využíváme při stavbě domu, k výrobě hudebních nástrojů či k vyřezávání. Existují však lidé, kteří se jej rozhodnou zpracovat způsobem, který není příliš obvyklý. Představujeme vám kuriozity ze dřeva, o nichž se vám možná ani nesnilo.


Zajímavé výrobky a kuriozity ze dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Když dřevo jezdí

O tom, že se dá dřevo použít například k obkladům interiéru luxusních vozů, asi málokdo pochybuje. Ale že by představovalo u dopravních prostředků většinový materiál? To těžko uvěřit.

A přesto se někteří strůjci rozhodli vyrobit hned několik dopravních prostředků, které jsou vyrobeny ze dřeva. Mezi funkční modely patří například auto, jehož karoserie je zcela dřevěná. A dokonce existuje ve více modelech. Na důkaz se podívejte do fotogalerii

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Balcan Express, crafty1tutu (Ann), daydreamCry

A protože ani v České republice jsme se nechtěli nechat zahanbit, vznikl v roce 2017 z dílny zručného mistra známý motocykl Jawa 250, a to v celodřevěné úpravě v poměru 1:1 k reálné velikosti. Jak se dá tušit, není sice funkční, ale na první pohled je jen těžko rozeznatelný od originálu.

Dřevo je zde použito na každý detail motorky, a to včetně řetězu či pneumatik. Aby bylo dosaženo stínování, použil autor celkem 22 druhů dřeva. Neuvěřitelné! A chcete-li se pokochat zcela dřevěnou Jawou také v mikrovelikosti, nezapomeňte se podívat do galerie. Který z modelů dal asi tvůrcům více práce? 

Když je dřevo největší a nejmenší 

Rekordy sbírá dřevo a dřevěný materiál napříč obory. Zaměříme-li se na kuriozity co do velikosti, je načase si představit jednu z nejvyšších dřevostaveb světa. Je jí v současné době budova Treet v norském Bergenu. Měří celkem 49 metrů a chlubí se 14 obytnými patry. Pokud by vás výškové dřevostavby lákaly více, můžete zabloudit také na článek o nejvyšších dřevostavbách světa.

Naopak mezi zajímavosti ze světa těch, kteří se věnují jen opravdu malým kouskům dřeva, patří nejmenší český betlém. Jen necelými třemi centimetry se může pochlubit betlém umístěný do skořápky lískového oříšku. Jeho autor ho prý vyřezával jen tři hodiny, a to obyčejným nožem. 

Když socha zdřevění

Se sochami ve veřejném prostoru či galeriích se setkáváme často. Většina z nich je však vyrobena z jiného než dřevěného materiálu. V galerii se však můžete podívat, jak taková obří socha vyvedená v dřevě může vypadat. A že se dá tvořit také z jiného, než pečlivě upraveného dřeva? O tom svědčí socha koně poskládaná z dřevěných klacků, kterou také najdete v naší galerii. 

Jejím autorem je americký umělec, který se rozhodl vytvářet sochy z velmi netradičního materiálu, a tím je naplavené dřevo nalezené na pobřeží. Jednotlivé naplavené kusy dřev nijak neupravuje, jen skládá do kýženého tvaru. A tak se může stát, že se výroba jedné sochy protáhne až na několik let. Po světě tak můžeme najít z jeho dílny sochy koní, žirafu či obří kytaru, a to vše jen z naplaveného dřeva. 

Když je dřevo v kanceláři

Jak můžeme poslední roky pozorovat, dřevo se vrací jako módní materiál, společně s vlnou udržitelného rozvoje. Svými vlastnostmi a příjemným vzhledem tak opět určuje trendy. Dřevěné obklady a povrchy tak můžeme nacházet i na dříve nepředpokládatelných místech. Dostupné jsou dřevěné myši k počítači, flash disky, obaly na mobilní telefon či hodinky. Na jedny takové, a mnoho dalších dřevěných kuriozit, se můžete podívat ve fotogalerii. Lákaly by vás? 

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.11.2018

Photocredit: Shutterstock

1

Mohlo by Vás zajímat: