HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Autonomní nábytek: chytrá hříčka, která promění interiér

Slyšeli jste o autonomním nábytku? Jde o nábytek, který můžete využívat nejrůznějším způsobem. Jeho funkce není přesně dána. Může se stát vším možným  stolem, židlí, policí, knihovnou. Tento konkrétní designový kousek byl na přání vyroben pro tajemného spisovatele a je celý z masivního dřeva. Podívejte se, jak do prostoru zapadá.


Autonomní nábytek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Koen Van Damme

Někteří lidé neradi ničí něco, co by se ještě mohlo hodit. Jistý movitý klient si najal profesionální architekty ze Studia Farris, aby mu z nevyužívané stáje u jeho domu vybudovali novou pracovnu. Přál si však beze změn zachovat původní exteriérový vzhled venkovské stavby. Důležitá práce designérů se měla odehrávat pouze uvnitř – prohlédněte si stavbu v interiéru v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Koen Van Damme

Záhadný klient

Proč takové tajnosti? Klient (nebo možná klientka, kdo ví?), který si přál zůstat v anonymitě, je totiž slavným spisovatelem. Pohled na výsledky práce architektů jsou tak současně vhledem do přísně střeženého soukromí nějaké celebrity. A o to víc překvapí způsob, jakým úpravu interiéru uchopili. V praxi tu totiž předvedli mistrnou ukázku tzv. autonomního nábytku. Co to je?

Představuje se nábytek, který nábytkem není

Pokud bychom měli odbornou definici zjednodušit, je to nábytek, který nábytkem není. Jsou to fragmenty, torza a skulptury, které lze využívat nejrůznějším způsobem, protože jejich funkce není primárně dána. Je to hračka pro kreativní mysl, která umí pracovat s prostorem. V tom právě tkví univerzální síla autonomního nábytku. Může být vlastně vším: stolem, židlí, policí nebo knihovnou. A to se belgickému spisovateli moc líbilo.

Nejdřív udělat pořádek

Architekti začali tím, že vyčistili celý vnitřní prostor objektu a zanechali jen vnější obvodové cihlové zdi. Tuto schránku, pochopitelně s ohledem na statiku, zbavili skutečně všeho: předělů, prkenného mezipatra, dělicích zdí. Vyčištění bylo skutečně nezbytné, protože sulfáty a sloučeniny dusíku (pozůstatek po původních zvířecích obyvatelích) by skutečně mohly stoupat stěnami vzhůru a znehodnocovat je.

Následně rekonstruovali interiér, zaizolovali jej a vsadili do něj několik nových oken. A dál? Klient požadoval, aby se uvnitř nacházelo místo pro knihovnu, pracovnu a také prostor, kde by se dalo posedět s návštěvou. Co s tím? Než aby znovu zaplňovali uvolněný a vzdušný interiér, případně snižovali jeho výšku vloženým mezonetem, vytvořili uprostřed celé místnosti masivní dřevěnou skulpturu autonomního nábytku.

Náhoda? Na tu se nehraje

Tím také zachovali přirozenou světlost a velmi příjemnou vzdušnost. Atypická okna pak zprostředkovávají nepřerušený kontakt s okolní zahradou, což musí být pro spisovatele jistě inspirativní. Místnosti ale rozhodně dominuje onen autonomní masiv. Jeho hranoly trochu vypadají, jako by je tam nanesl hurikán. Na první pohled náhodná kompozice má však svůj promyšlený účel.

Funkční i dekorativní prvek

Jsou tu nejrůznější prostory s rozmanitým využitím, chce se jen pořádně dívat. Pozice pro čtení, místo na odložení hrnku kávy, knihovnička a také dvě pracovní místa. Tak trochu orlí hnízdo, ale pokud si dokážete představit běžný den roztržitého pisálka, je to naprosto ideální. Navíc je skoro všechno na dosah ruky.

Schody i skládačka v jednom

Hranoly jsou navíc schody se stupni nestejné výšky, abyste se mohli snadno po této konstrukci přesouvat. Pokud je zapotřebí, je snadné několika pohyby odstranit (či spíše odsunout) celý mezanin schodiště a zasunout jej do struktury pilíře. Tím se může výrazně zvýšit využitelná plocha objektu, například při pořádání autorského čtení.

Jednoduchost a přitom kreativní přístup tvůrců hraničí s dokonalostí. Ze dřeva, které je jen lehce povrchově upraveno, přitom dýchá energie. Snad se tu bude tajemnému spisovateli dobře pracovat. Architekti a jejich idea autonomního nábytku pro to udělali skutečně maximum.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.09.2018

Photocredit: Koen Van Damme

4

Křesla do obývacího pokoje: Fotogalerie, trendy, tipy, ceny

Jak a podle čeho vybrat křesla do obývacího pokoje? Zde se dozvíte kolik takové křeslo stojí a inspirujete se v bohaté fotogalerii.

Knihovna do obývacího pokoje: Fotogalerie plná inspirace

Jaké jsou aktuální trendy? A jak vhodnou knihovnu do obýváku vybrat? Povíme si v článku.

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

Dřevo místo plastu aneb jak se zbavit plastů v domácnosti

Také vás obtěžují všudypřítomné plastové lahve, obaly, nádoby a sáčky? Pojďme se podívat, jak jednoduché je nahradit plastové věci v domácnosti dřevěnými.

Dřevěný design vytváří příjemnou atmosféru seniorům i studentům

Belgické zdravotnické školicí středisko vsadilo na dřevěný interiér a otevřený prostor. Studenti i klienti si změnu chválí. Jak tento speciální dřevěný nábytek funguje?

Geniální dřevěný interiér, který plynule přechází v zahradu. Jak se žije bez hranic?

Brazilská stavba „OF House“ vyniká svéráznou absencí hranic mezi vnitřním a vnějším prostředím. Zahrada jako součást domu, dům jako součást zahrady. A hlavně všudypřítomné dřevo.

55 kuriozit ze dřeva – neuvěříte, co všechno se z něj dá vyrobit

Dřevo jako prastarý materiál představuje výzvu pro mnohé tvůrce a umělce. Jak se s ním někteří popasovali se můžete podívat v následujícím článku s inspirativními fotografiemi.

Knihovna v přírodním stylu pro klidné počtení – má jezírko a netradiční žaluzie

Čínu známe hlavně jako velmoc výroby levných produktů všeho druhu a jednu z nejlidnatějších zemí světa. Budete proto možná řekvapeni, jak vypadá jedna z místních knihoven.

Unikátní knihovna ve tvaru stromu oživuje zapomenuté veřejné prostory

Šedivý, nenápadný a opomíjený. Právě takový byl nehezký kout uprostřed nejstaršího honkongského sídliště, který teď díky stromu s knihami významně ožil. Jak tento unikátní projekt funguje?