Jak nastavit plynový kotel před zimou? Topenář upozorňuje na zbytečné přeplácení za vytápění
Topení plynem patří k levnějším způsobům vytápění rodinného domu. Pořizovací náklady na plynový kotel jsou nízké a cena za 1 kWh plynu vychází přibližně kolem 1,5 Kč. Bohužel však stále mnoho domácností neví, jak správně nastavit plynový kotel před zimou, a zbytečně kvůli tomu prodělává desítky tisíc. Připravili jsme proto rozhovor s kvalifikovaným topenářem z Brna, který se zabývá vytápěcími systémy pro běžné domácnosti. Díky svým zkušenostem dokáže poradit rodinám, jak efektivně vytápět jejich rodinný dům s plynovými a kondenzačními plynovými kotli, tepelnými čerpadly i kotli na biomasu. Dnes jsme se zaměřili právě na úsporu při topení zemním plynem.
Mohl byste čtenářům, prosím, sdělit, jak nastavit plynový kotel před zimou?
Záleží, jaký kotel máte na mysli. Klasický plynový kotel vyžaduje topit na vysokou teplotu a naopak zásada pro kondenzační kotel je topit na co nejnižší teplotu a spíše neustále. Velmi také záleží na tom, jaká je tepelná ztráta daného rodinného domu.
Pozn. redakce – oba typy kotlů (plynový i kondenzační) spalují zemní plyn, nicméně kondenzační kotel je o krok dál. Využívá totiž i teplo, které by u běžného plynového kotle bylo ztraceno. Kondenzační kotle jsou v podstatě technologicky pokročilejší verzí plynových kotlů.
Začněme kondenzačními kotli. Můžete být trochu konkrétnější?
Tak třeba v tomto počasí, kdy je venkovní teplota 5 °C nad nulou, stačí nastavit teplotu kondenzačního kotle na 25 °C, to je takový průměr. Některé domácnosti se můžou dostat i na teplotu 30 °C a více, ale to jsou výjimky.
Jakých domácností se týká tato výjimka?
Těch, které mají tepelné ztráty domu malé. Ideální je, když je dům v dobré formě, tím mám na mysli dobré zaizolování, použité kvalitní materiály atd. V takovém případě může jet kondenzační kotel třeba na 40 °C celou zimu. Investice do kondenzačního plynového kotle přitom není závratná. Takový kotel pořídíte kolem 30 tisíc korun včetně DPH, jak můžete vidět např. zde (pozn. redakce). Těžko lze říct jednu konkrétní teplotu, protože každý dům má jiné tepelné ztráty, od nichž se vše odvíjí.
Pozn. redakce – kondenzační kotel je typ plynového kotle, který funguje na principu maximálního využití energie obsažené v palivu. Tento kotel využívá i teplo ze zplodin, které u klasického plynového kotle odchází bez užitku. Kondenzační kotle tak spotřebovávají méně paliva při dosažení stejného množství tepla.
A co v případě plynových kotlů?
Jedním z mnoha rozdílů mezi plynovým a kondenzačním kotlem je absence ekvitermního čidla u toho plynového. Pokud se tedy nebavíme o kondenzačním, ale o klasickém, atmosférickém kotli, tak by jeho součástí mělo být řízení – nějaký pokojový termostat. Takový plynový kotel bývá většinou nastavený zhruba na 60 °C. Jaké jsou nyní ceny nejprodávanějších plynových kotlů na českém trhu, se můžete podívat zde (pozn. redakce).
Pozn. redakce – klasický plynový kotel funguje tak, že spalováním zemního plynu ohřívá vodu, která se pak používá k vytápění nebo ohřevu užitkové vody. Procesem spalování zároveň vznikají zplodiny (včetně vodní páry), které jsou odváděny do komína.
Jaká čidla máte na mysli?
V případě kondenzačního kotle existují venkovní čidla, díky kterým funguje kotel ekvitermně čili podle venkovní teploty. To znamená, že když venku poklesne teplota, teplota dodávané topné vody se zvýší a tím dojde k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami domu. Celková teplota tak zůstane konstantní.
Díky tomuto čidlu by tedy kotel měl sám sepnout?
Ano. V případě, že jsme netopili celý rok a máme venku toto ekvitermní čidlo, tak by nám měl kotel sám sepnout. Je spousta domácností, která už investovala do ekvitermního termostatu. Aktuální ceny ekvitermního termostatu si můžete prohlédnout např. zde (pozn. redakce).
Existuje vícero termostatů. Dokázal byste jich pár vyjmenovat?
Jistě, existuje termostatický, časový, zónový, prostorový, ekvitermní a tak dále. Všechny se od sebe trochu liší, a to především funkcemi, způsobem řízení teploty a mírou automatizace.
Dokázal byste mi tyto rozdíly popsat?
Ekvitermní termostat tedy funguje na bázi venkovní a vnitřní teploty, kdy na základě rozdílu teplot spíná kotel (takový kotel reaguje na základě čidla, které hlídá venkovní teplotu). Prostorový termostat řídí vytápění podle teploty v dané místnosti, kde je umístěn. Termostatický zase reguluje teplotu u jednotlivých radiátorů. A zónový vám umožní řídit teplotu v různých částech domu nezávisle na sobě. Ceny termostatů určených pro kotle si můžete porovnat např. zde.
A časový termostat?
Ty časové regulují teplotu na základě stanoveného času. Třeba v pondělí a v úterý začne topit kotel v 7 hodin na nižší teplotu, protože jste většinou v práci. O víkendu si zase můžete nastavit lepší komfort, protože budete doma atd. A takhle to jede v cyklu sedmi dní. Mnohokrát jsem se setkal s tím, že si ho domácnosti nastavily tak, aby se v noci kolem 22. hodiny vypnul a ráno v 6 hodin zase sepnul.
Věděl byste, o kolik může v takovém případě spadnout teplota v domě?
Když je dům v dobré kvalitě, tedy dobře zaizolovaný, a kotel se vypne, tak to přes noc spadne o 0,5 °C.
Co by se stalo, kdybychom nastavili na kotli vyšší teplotu?
Samozřejmě může být, ale v tomto počasí, když si budete do domu posílat tolik tepla, tak budete mrhat teplotou. A topení na vyšší teplotu vám zatočí s penězi, jak jistě víte. Proto se doporučuje nastavit teplotu na 60 °C (především u starších domů) a tím zamezit kondenzaci starého plynového kotle, aby nedošlo v nejhorším případě třeba k hnilobě. Kondenzační kotel je zase něco úplně jiného, tam se má topit na co nejnižší teploty, protože se s kondenzací počítá. V případě kondenzačního kotle platí pravidlo, čím nižší teplota leze z kotle, tím je tam vyšší úspora.
Co se může stát, pokud by někdo nastavil plynový kotel špatně?
Na to mám poměrně jednoduchou odpověď. Když s tím člověk neumí manipulovat, tak by to měl přenechat jinému členovi domácnosti. Ale při instalaci plynových a kondenzačních kotlů servisní technici vždy vysvětlí domácnostem, jak s kotlem zacházet.
Jak nastavit kotel tak, aby majitelé topením neprodělávali?
Aby topení kotlem neprodělávalo, měli by si majitelé nastavit teplotu na základě oněch tepelných ztrát domu, které by měli znát.
A pokud majitelé neznají hodnotu tepelných ztrát domu, jak ji mohou zjistit?
Buď se můžou podívat do energetického štítku, který na jejich dům vypočítal odborník (specialista) podle zvolených materiálů, typů oken, tloušťky izolace atd., nebo stačí vzít termokameru a posvítit si s ní na kritická místa (okna, mezistropy, podkroví, spoje). Tak majitelé uvidí, kde jim odchází teplo, a mohou s problémem pracovat (aktuální ceny termokamer si porovnejte např. zde). Samotnou hodnotu tepelných ztrát jim pak musí spočítat energetický auditor.
Díky moc za rozhovor.
Nemáte za co, také děkuji.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
01.10.2024
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.
Češi se snaží ušetřit na energiích. Jednoduchou úsporu 15 % přitom opomíjí
Domácnosti se snaží najít nejrůznější cesty, jak ušetřit na vytápění. Na jednoduchý detail, který představuje 15% úsporu, ale zapomínají.
Zákaz plynových kotlů se nechystá. Šířené informace nejsou pravdivé
Poslední dobou se můžeme dočíst o tom, co vše se nám chystají úředníci z Bruselu zakázat.
Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – hádka prodejců zamotala hlavy zákazníkům
Prodejci tepelných čerpadel a plynových kotlů jsou známí tím, že si sem tam vjedou do vlasů. Jaké jsou nejčastější argumenty obou stran? A zakládají se na pravdě?
Cena plynu zamíchala kartami. Lidé se překvapivě začali vracet k plynovým kotlům
Plyn bude drahý. Plyn nebude. Plyn nebude povoleno používat. Věta za větou, které rezonovaly médii v posledních letech.
Lidé platí za izolace svých domů statisíce. Kvůli chybám však často úspora nepřichází
O tom, že kvalitně zaizolovaný dům je základ, ví každý. Problém však je, že se lidé do této výzvy často pouští s neznalostí, případně si vyberou firmu, která jim zapomene říct vše podstatné. Místo očekávané úspory pak zbydou oči pro pláč.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: