HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Energeticky soběstačný domek dává staršímu páru vytoužený klid a soukromí

Pro většinu rodičů odchod dětí z rodného domova znamená velkou změnu. Často se stane, že dům či byt je najednou příliš velký a neekonomický a oni se tak začnou porozhlížet po novém bydlení. Pro některé konečně nastal čas si splnit svoje sny o bydlení: Můžou se odstěhovat z města někam do přírody, bydlet na chalupě nebo dokonce v tiny housu na kolečkách. I pár z našeho článku udělal po odchodu dětí z domu radikální změnu a postavil si vysněný domek.


Pasivní dřevěný dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Keith Isaacs

Manželé realizovali svůj životní sen

Američtí manželé už delší dobu snili o tom postavit si ekologický domek, ve kterém by měli svoje soukromí a mohli v něm v klidu zestárnout. Jakmile jejich dospělé děti vyletěly z rodného hnízda, pustili se do realizace svého snu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Keith Isaacs

Opustili velký neekonomický dům na přelidněném předměstí velkého města a zakoupili si pozemek na samotě v lesích Severní Karolíny. Oslovili holandskou architektku a řekli jí své základní požadavky: navrhnout malý moderní domek, který bude energeticky soběstačný. Bude dostatečně otevřený, aby v něm manželé měli hezké výhledy do okolí a mohli trávit čas venku, zároveň ale bude natolik uzavřený, aby měli své soukromí. Právě požadavek na klid a soukromí byl tím zásadním. Po pětadvaceti letech na přelidněném předměstí toužili především po tichu a určité uzavřenosti před sousedy a kolemjdoucími.

Modernistický styl z počátku 20. století

Architektka plně respektovala přání klientů a výsledkem je trvale udržitelný dům na míru, který splňuje veškeré požadavky, od energetické soběstačnosti po modernistický styl inspirovaný holandským hnutím De Stijl z počátku 20. století. Základními znaky hnutí byla jednoduchost, abstrakce, harmonie a řád. Harmonie a řád jsou nastoleny díky omezení prvků pouze na základní geometrické tvary (rovné linie, čtverce, obdélníky) a základní barvy (černá, bílá, červená, modrá, žlutá). Prohlédněte si jejich domek ve fotogalerii. Co bylo pro starší pár ale naprosto zásadní?

Nejdůležitější je naprosté soukromí

„Chceme dům jenom pro nás dva,“ řekli klienti. „Nechceme zvát žádné návštěvy a stýkat se se sousedy. Chceme mít klid a sami si užívat života. Potřebujeme mít kryté místo, kde můžeme sedět na čerstvém vzduchu a pozorovat déšť.“ Moderní dům tedy zahrnuje venkovní prostory. Aby nebylo ohroženo soukromí majitelů, přední část domu, která stojí do ulice, má nainstalovaný vysoký plot z úzkých latěk. Tato dřevěná stěna filtruje světlo, zakrývá pohled na dům a propojuje ho s okolním lesem. I okna podél přední strany jsou umístěna vysoko. Naproti tomu zadní část nemovitosti je zcela otevřená do okolí díky velké venkovní terase a oknům přes celou stěnu. Tato část má fasádu s malovanými geometrickými bloky primárních barev ve stylu výše uvedeného uměleckého hnutí De Stijl.

Vše připraveno na budoucnost

Aby architektka splnila potřeby klientů ohledně stárnutí, vytvořila interiér s nulovými prahy, bezprahové sprchy a omezila na minimum dveře. Velké převisy střechy kolem celého domu pomáhají snižovat intenzitu slunečního tepla a podporují solární panely na střeše. Vysoce účinná izolace obklopuje tři obdélníkové části stavby a vytváří vzduchotěsnou obálku, zatímco ventilátor udržuje vnitřní vzduch svěží bez vytváření ozónu. Kromě dodržení principů pasivního domu, jako je maximalizace přirozeného světla a větrání, kdykoli je to možné, architektka nainstalovala okna a dveře certifikované pro pasivní výstavbu domů.

Manželé se do nového domu nastěhovali teprve před pár měsíci, ale už teď jsou si jisti, že je to dům, ve kterém chtějí strávit zbytek života. Architektka totiž dokázala citlivě splnit veškeré jejich požadavky, nikde nebylo potřeba žádných kompromisů.

Mohlo by vás zajímat: Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.08.2019

Photocredit: Keith Isaacs

6

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě?

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě? Odpověď naleznete zde

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Video: Stan jako alternativa pro malý soběstačný dům

Dá se ve stanu bydlet? A co teprve v zimě? Podívejte se s námi, jaké to je!

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.

Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?

Chcete bydlet v domku, který nelze mezi dřevostavbami přehlédnout? Objednejte si Fab Lab House – energeticky soběstačný dům, který produkuje dvakrát více energie, než kolik spotřebuje. Známe i jeho cenu.

Energeticky soběstačný hotel kompletně postavený za pouhé čtyři měsíce

Dřevostavba se zastavěnou plochou 940 metrů čtverečních se nevidí každý den. Navíc když se v ní skrývá energeticky zcela soběstačný hotel. Zveme vás dnes na průzkum do této jedinečné stavby.

Pasivní domy – základní principy

Chystáte se stavět? Požadujete od svého nového domu komfort, zdravé vnitřní klima a zkrácenou topnou sezónu? Pak je pro vám pasivní dům ta pravá volba. Podívejte se na to, jaké jsou jeho základní principy.