HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Tradiční stavební postupy a moderní technologie se spojily při výstavbě tohoto soběstačného domu v Grabenu, malé švýcarské vesničce, která se nachází ani ne hodinu jízdy autem od Bernu. Architekti navrhli velmi moderní dům, který tím, že na sebe vzal podobu starého bernského zemědělského stavení, dokonale splynul s okolními tradičními venkovskými stavbami. Je dokonale odizolovaný díky stěnám z balíků slámy a naprosto energeticky soběstačný díky napájení ze střešních solárních panelů. V článku a galerii se dozvíte, jak tento dům funguje.


Dům ve Švýcarsku izolovaný balíky slámy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rasmus Norlander

Přísné požadavky památkářů

Dům stojí uprostřed rozsáhlé a otevřené kultivované krajiny. Vybudovat dům na tomto pozemku nebylo jednoduché, protože tato část švýcarského kantonu patří mezi památkově chráněné oblasti a výstavba je tedy přísně kontrolována památkáři. Ti požadovali, aby nová stavba vypadala jako starý bernský farmářský dům a dokonale splynula s okolím. Majitelé si ale naopak přáli moderní, světlý a trvale udržitelný dům.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rasmus Norlander

Pasivní dům s vlastní zásobou energie

Řešením je dům, který potřebuje co nejméně vyhřívání a vyrábí sám tolik tepelné a elektrické energie, kolik spotřebuje. Jako odpověď na požadavek klientů na moderní, soběstačný domov zalitý přirozeným světlem navrhli architekti z Atelieru SCHMIDT budovu s velkými, ale pečlivě umístěnými okny a energeticky účinnou izolací tak, aby minimalizoval požadavky na tepelnou energii, která je celkově zajištěna fotovoltaickým polem nebo pasivními solárními prostředky. Elektrická a tepelná energie shromážděná pomocí solárních panelů, které pokrývají celou obrovskou střechu, se ukládá v domácím systému baterií a do solárního zásobníku o objemu 5000 l, který se nachází v podzemní části domu. Je-li to nutné, dům může být vyhříván z těchto zásob tepelné energie.

Veškeré stěny postaveny z balíků slámy

Stěny domu jsou široké 80 centimetrů a jsou vyplněny balíky slámy. Sláma je vynikající izolace, a ačkoliv původně v 18. století začala být využívána spíše z nouze, časem se zjistilo, že je to výborný stavební materiál. Balíky slámy ve stěnách zaručují minimální tepelné ztráty, a navíc jde o levný, ekologický a čistě přírodní materiál.

Neošetřené dřevo, které časem vytvoří patinu

Dům z balíků slámy se nachází na východozápadní ose. Je vybudovaný téměř celý z neošetřeného dřeva, jak v exteriéru, tak interiéru. Dřevěná fasáda bude postupem času vytvářet patinu a stavba tak bude postupně více a více zapadat do okolní krajiny a architektury. Typickým architektonickým prvkem této oblasti je vysoká a široká střecha s dlouhými přesahy, které pomáhají chránit vnitřní prostory domu před nechtěným přehříváním během horkých letních dnů. Plocha celé střechy je využita pro umístění solárních panelů.

Moderní interiér pro maximum pohodlí

Obydlí se skládá ze tří podlaží a malého podsklepení o celkové obytné ploše 185 metrů čtverečných. Redukce vnitřních zdí umožňuje obyvatelům bydlet a pracovat ve velkém moderním otevřeném prostoru. Na obytných podlažích se nacházejí všechny potřebné prostory pro život mladé rodiny. Zatímco na prvním jsou především společné prostory – kuchyň, obývací pokoj, koupelna, vyšší patra skrytá pod střechou obsahují soukromé ložnice, pracovny a pokoje pro hosty.

Kombinace tradičních stavebních postupů a moderních technologií pomohla vytvořit dům, který nevyžaduje žádnou další energii, než kterou si sám dokáže vyrobit a vypadá, jako by na svém místě v malé švýcarské vesničce stál odjakživa. Prohlédněte si ho ve fotogalerii.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.07.2018

Photocredit: Rasmus Norlander

49

Stavba dřevostavby systémem two by four

Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?

Dům ze dřeva, hlíny a slámy?

Takový dům není jen dávnou minulostí, ale jednou z možností i pro dnešní dobu

Máte volnou chvíli? Vymodelujte si dům ve SketchUpu

Nainstalujte SketchUp a můžete začít kreslit. Máme pro vás jednoduchý tutoriál

Jaké jsou omezení a limity pro dřevostavby? Mentalita zděných domů

Jaké mají dřevostavby omezení a limity? Nejsou často jen v naší hlavě?

Komentář: Chci si postavit dřevostavbu a všichni jsou proti!

Pojďme se podívat na ty, kdo si dřevostavbu postaví – Jsou takoví lidé něčím specifičtí? Kde berou tu odvahu?? Nejsou tak trochu blázni?

Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Nádrže na dešťovou se vyrábí pro podzemní i nadzemní využítí. Jak určit její typ a objem?

Vesnický dům v Chocově spojil kámen s dřevostavbou

Dřevostavba v Chocově stojí na původních kamenných základech. Uvnitř však překvapí krásnými detaily, které kombinují tradiční i moderní materiály.

Vodní mlýn jako zdroj energie

Zajímáte se o vodní mlýny a jejich konstrukci? K čemu vodní mlýn sloužil, co ke svému provozu potřeboval a jak fungoval se dozvíte v našem článku.

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty

Zdivo ze skládaného dříví? Ano, i to je možné. Je to však ještě dřevostavba? Podívejte se, jak probíhá výstavba domu za pomocí dřevěných polínek a malty.

Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Kanadský pár dokázal citlivě propojit staré s novým a postavil na své farmě dům, který je tradiční zvenku, ale velmi moderní uvnitř.