HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vedle Národního divadla bude stát nová konstrukce. Prosadila si ji mladá trojice z Prahy

Jaké nejzajímavější dřevostavby v poslední době vyrostly v Česku a na Slovensku? Jak se tento obor posunul, a proč si dřevo coby stavební materiál zaslouží mnohem více pozornosti? Odpověď nabídnou přednášky i výstavy konající se v rámci Salonu dřevostaveb, který letos proběhne už po devatenácté a i tentokrát za účasti mezinárodních kapacit.


Salon dřevostaveb
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Salon dřevostaveb

Festival Salon dřevostaveb je už tradičně výkladní skříní progresivních trendů v dřevěné architektuře a také inspirací pro odpovědný životní styl. Jeho součástí je každý rok řada přednášek, ale také výstava těch nejlepších dřevěných staveb, které vznikly v Česku a Slovensku v posledním období.

Každý rok se snažíme poukázat na přednosti a široké možnosti využití dřeva, které je vůbec nejudržitelnějším stavebním materiálem. O tom, že se nám to daří, svědčí i letošní přehlídka zhruba 30 nejpovedenějších děl, která bude od začátku Salonu dřevostaveb až do 22. května vystavena na piazzettě Národního divadla,“ popisuje zakladatel Salonu dřevostaveb.

Inspirace ze zahraničí

Devatenáctý ročník Salonu dřevostaveb zahájí dne 17. dubna přednáškový večer v centru CAMP, kde vystoupí také významní zahraniční hosté – letos účast přislíbili architekti Do Janne Vermeulen a Jeroen van Schooten z Amsterdamu a norský architekt žijící na Slovensku. Součástí večera bude také panelová diskuze na téma vícepodlažní dřevostavby.

Unikátní instalace u Národního divadla

Následující den, tedy 18. duben, připadá na Den dřevěné architektury a program Salonu dřevostaveb pokračuje blokem přednášek na piazzettě Národního divadla, kde jednotliví architekti dřevostaveb odprezentují svá díla. Právě tady vyroste atraktivní dřevěná instalace monumentálního měřítka, jež ozvláštní veřejný prostor a nabídne kolemjdoucím relaxační zónu s posezením uvnitř dřevostavby v českém lese. Instalace bude zároveň nosičem výstavy nejvýznamnějších dřevostaveb z posledního období. Návrhu instalace se letos ujali tři nadaní architekti. Hlavní inspirací pro architekty byl motiv kruhu, avšak ten má v jejich pojetí mnohem hlubší význam, než jen jako geometrický tvar.

V rámci Dne dřevěné architektury na piazzettě Národního divadla proběhne i křest Ročenky dřevostaveb, která je tradiční součástí každého ročníku festivalu. Vstup je zdarmanicméně kapacita je omezená, a tak je dobré si svůj vstup rezervovat předem.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Mamince postavil na důchod unikátní dům s posuvnými stěnami. Známe i cenu

Jejich prvotní myšlenkou bylo, jak co nejlépe prostor doplnit a zvýšit tak jeho kvalitu pro lidi

A protože je piazzetta u Národního divadla náměstí tradičního tvaru, které je jinak prázdné, bez zeleně, sezení či zastavení, rozhodli se toto díky instalaci změnit.

Letošní instalaci jsme chtěli dát hlubší myšlenku. Vybrali jsme kruh pro jeho jednoduchost. Současně kruh jako dokonalý geometrický tvar má také energii, představuje nekonečnost. V přírodě se vyskytuje v mnoha podobách, jako například letokruhy stromu. Pro někoho je symbolem života, koloběhu přírody. Zároveň na ploše piazzety svou uzavřeností vytváří malý zelený ostrov v centru města,” vysvětluje trojice architektů, kteří stojí za návrhem letošní instalace.

Záleží nám na tom, aby celý Salon dřevostaveb lákal a inspiroval nejen odborníky z řad architektů, developerů, výrobců materiálu a dalších dodavatelů, ale i jejich koncové zákazníky. Naším cílem je nabídnout jim platformu, kde si mohou vyměňovat relevantní informace a novinky z oboru,“ dodává zakladatel akce.

Vydáno dne:
21.02.2024

Photocredit: Salon dřevostaveb

1

Zkušení lékaři odmítli při stavbě svého domu zdravotně závadné materiály

Manželský pár měl jediné přání – bydlet v moderní a mladistvé dřevostavbě. Dnes si majitelé užívají výhled na Malou Fatru... Číst více →Výrobnu helikoptér postavili ze dřeva. Navzdory požadavkům majitele ušetřili

Na výrobnu helikoptér využili 16tunové nosníky ze dřeva. Navzdory požadavkům majitele tak ale ušetřili... Číst více →Rodinný dům zasadili 75 cm do země. Netradiční nápad má dokonalý výsledek

Dřevostavba, která je zasazená 75 cm do země, ukrývá krásný interiér. Nakoukněte s námi dovnitř a podívejte se na moderní průchozí pokoje i vhodně řešené úložné prostory... Číst více →Roubenku jim úřady zatrhly, přesto si masivní dřevostavbu v centru města postavili

Postavit si dům ve stylu roubenky v centru velkoměsta nemusí být nereálné. Mladá rodina našla způsob, jak na to jít legální cestou... Číst více →Podle jednoduchého manuálu postavil manažer Václav dům pro 6člennou rodinu. Ušetřil tak 1 milion Kč

Pan Václav dokázal postavit dřevostavbu svépomocí. Samotný návrh domu však svěřil architektovi. Ten jeho důvěru zklamal... Číst více →Slavná Scarlett Johansson koupila legendární dřevostavbu v tajném místě Hollywoodu

Slavná herečka Scarlett Johansson bydlí v tajné čtvrti newyorského Hollywoodu. V domě, který navrhl slavný architekt z USA... Číst více →