HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zkušení lékaři odmítli při stavbě svého domu zdravotně závadné materiály

Z moderní dřevostavby má manželský pár ze Slovenska luxusní výhledy na Malou Fatru. Oba pracují jako lékaři, podmínkou při návrhu tedy bylo použití zdravotně nezávadného materiálu. Dřevo se jevilo jasnou volbou. Uvnitř vás nadchne stylový interiér a moderní technologie, které manželům usnadňují každý den. Nahlédněte s námi dovnitř.


Dřevěná vila
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová, VAN JARINA (se souhlasem)

Dokonalá lokalita vily

Dřevostavba se nachází v CHKO Horná Orava na severu Slovenska, přibližně 100 km od hranic s Českou republikou. Samotné umístění si nemohli majitelé vybrat lépe. Dům stojí na nejvyšším bodě rozlehlého pozemku s výhledem na Choč a Rozsutec. Prohlédněte si jejich stylový interiér v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová, VAN JARINA (se souhlasem)

Požadavky při návrhu dřevěné vily

Stavba byla dokončena v roce 2021 a od té doby vytváří majitelům příjemné rodinné prostředí. Jedním z hlavních požadavků, na které kladli důraz, byl moderní design a komfort, který jim dřevostavba nabídne.

Druhým kritériem byla volba materiálu. Oba pracují v nemocnici a chtěli proto zdravotně nezávadné materiály. Vlastnosti, kterými dřevo disponuje, byly rozhodující, a proto manželé s výběrem ani chvíli neváhali. Jak také říká sám autor projektu Ing. arch. Ivan Jarina: „Mladistvý výraz domu odráží činorodý postoj manželské dvojice, která ho obývá.

V interiéru jsou použity biodesky

Uvnitř domu je převládajícím materiálem biodeska a prvky z mořeného dubu natřeného na bílo. Nábytek je designově sladěn s celkovým rázem rodinného domu. Manželský pár má v domě také spoustu obrazů a vzpomínkových artefaktů z minulosti. Čím se interiér vyznačuje?

  • Nábytek a vybavení jsou koncipovány do světlých odstínů.
  • Velké prosklené plochy dodávají vnitřním prostorám na dokonalosti.
  • Interiér je vzdušný a velice prostorný. Nahlédněte dovnitř.

Co je to biodeska?

Biodeska je tvořena ze 3 vrstev masivních dřevěných lamel, které jsou navzájem slepeny. Vnější desky jsou orientovány vodorovně, střední je mezi nimi pootočena o 90°. Od klasické spárovky se liší větší pevností a tvarovou stabilitou (nekroutí se). 

Volba systému vytápění dřevostavby

Vytápění je v tomto domě řešeno tepelným čerpadlem v kombinaci s krbovými kamny. Ta jsou umístěna v obývacím pokoji, který je dispozičně propojený s kuchyní a jídelnou. Příjemné teplo tedy pocítíte na každém kroku.

Mám tepelné čerpadlo – jak můžu snížit náklady na vytápění?

Stavební proces trval přibližně jeden rok

Jednoduchý obdélníkový půdorys domu má sloupkovou konstrukci (systém two-by-four). Dřevěná vila je z venkovní části opláštěna obkladem ze smrkového dřeva, který není impregnován. Prohlédněte si vilu z exteriéru v galerii a povšimněte si také estetických doplňků na fasádě, které jsou vyhotovené z kvalitního kovu (kombinace titanu a zinku).

Ušetřili na povrchové úpravě fasády – není impregnovaná

Investoři se vědomě rozhodli pro dřevěnou fasádu bez povrchového ochranného nátěru. Líbila se jim myšlenka, že se bude vzhled domu časem měnit a získávat stárnutím jedinečnou patinu s neopakovatelným vzhledem.

Moderní technologie usnadňují manželům každý den

Manželský pár šel s dobou a nechal si do své dřevěné vily nainstalovat inteligentní elektroinstalaci. Velice si vychvalují např. rekuperaci vzduchu, díky které mají uvnitř domu čistý a čerstvý vzduch. Jak rekuperace vzduchu funguje v praxi? Přečtěte si kompletní článek o této vychytávce, kterou můžete mít doma i vy.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte ONLINE KURZ, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor. více informací »


Vydáno dne:
17.11.2022

Photocredit: Mgr. art. Soňa Sadloňová, VAN JARINA (se souhlasem)

1

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Luxusní vila, ve které se ničím zbytečně neplýtvá

Moderní kalifornská vila vypadá jako luxusní sídlo, byla ale postavena z recyklovaných materiálů a funguje přísně ekologicky.

Mladá rodina si postavila dokonalý dům, který předběhl svou dobu

Mladá rodina si postavila snový dům z budoucnosti mezi stromy a skalami. Nahlédněte do něj s námi v naší fotogalerii.

Tomáš s Kristýnou postavili dům hlavně kvůli dětem. Jejich neobvyklé řešení půdorysu vás překvapí

Navštivte s námi pasivní dřevostavbu s jedinečným výhledem na Brno a sympatickými majiteli, kteří se s námi podělili o své zkušenosti se stavbou domu.

Luxusní dřevěná vila vyrostla téměř v oblacích

Luxusní dřevěná vila s dechberoucími výhledy do dalekého okolí okouzlí každého milovníka dokonalého designu a velkorysých prostor.

Jitka: Po bydlení ve dvou zděných domech jsem si na stáří postavila dřevostavbu

Přinášíme vám rozhovor s paní Jitkou, která si po dvou zděných domech postavila na aktivní stáří dřevostavbu. Jak se jí v ní žije?

Video: Parta přátel společně postavila dřevostavbu svépomocí, výsledek je ohromující

Jak na dřevostavbu svépomocí? Stačí mít pár ochotných přátel s kapkou zručnosti a půjde to samo. Nevěříte? Podívejte se na krátké video v našem článku.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů.

Energeticky nenáročnou vilu na útesu snadno přehlédnete. Její maskování je senzační

Přímořská vila navazuje na okolní krajinu, respektuje historickou výstavbu a ještě nabízí luxus a pohodlí svým majitelům. Navíc je energeticky nenáročná.