HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Realitka jí zablokovala nemovitost na půl roku. „Nechala jsem se oklamat,“ přiznává majitelka

Prodej nemovitosti je poměrně složitá a často i celkem stresující událost. Ve hře je velké množství peněz a malá chybička může způsobit obrovskou škodu. Ačkoli někteří lidé se již pokouší prodávat nemovitost sami bez využití služeb třetí strany, realitní kanceláře jakožto prostředníci prodeje jsou stále využívány velmi hojně. Paní Romana se při podpisu smlouvy nechala oklamat a pak se stala rukojmím realitní kanceláře na následujícího půl roku.


Realitka jí zablokovala nemovitost na půl roku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Filip R. (se souhlasem)

Na začátku nic není problém

Paní Romana se rozhodla prodat starou rodinnou nemovitost, která chátrala a nebyla již delší dobu využívána. Vzhledem k tomu, že měla záměr utržené peníze investovat jiným způsobem a potřebovala je tedy získat co nejdříve, se rozhodla využít služeb profesionální realitní kanceláře. „Vycházela jsem z toho, že už mají zkušenosti a prodat náš starý dům pro ně nebude žádný problém. Sama bych nevěděla, jak začít,“ přiznává paní Romana hned na úvod. Jak se ale ukázalo, rozhodnutí, které zvolila, nakonec nebylo zrovna z těch z nejlepších. „Mít dnes tu zkušenost, tak to jdu nejprve probrat s právníkem,“ dodává.

Čert se skrýval v detailu

Paní Romana přišla na provozovnu realitní kanceláře, kde zmínila, že by ráda nemovitost prodala co nejdříve a za rozumnou cenu. Zmínka o tom, že na prodej spěchá, však byla, jak se nyní ukazuje, startérem určitých problémů, do kterých se tím zamotala. Zástupkyně realitní kanceláře připravila smlouvu o zastupování, a to včetně návrhu ceny nemovitosti, na které se dohodli. Smlouva byla navržena na šest měsíců. Paní Romana si toho všimla a pokusila se věc rozporovat v tom směru, že na to skutečně spěchá a že by ráda, kdyby to bylo odbaveno rychleji, pokud možno do měsíce. Dostala odpověď, že se jedná jen o formální stránku a že je to standardní smlouva a jinak to nejde. S tím, že ale prodej samozřejmě bude proveden co nejrychleji. Smlouvu tedy podepsala.

Podpisem smlouvy přišla nečinnost

Od té chvíle se nedělo nic. „Čekala jsem, kdy se mi konečně realitka ozve, že někoho mají, ale nic nebylo. Když jsem se ptala, tak jsem dostala odpověď, že se zatím prostě nikdo neozval,“ komentuje průběh začátku prodeje. Vzhledem k tomu, že chtěla utržené peníze investovat, potřebovala je co nejdříve. Po několika měsících pomalu začaly přicházet první nabídky od realitní kanceláře. Byly však na mnohem nižší částky, než byla smluvená prodejní částka. Paní Romana se tak dostala pod tlak. Buď prodat za nižší cenu a nebo prostě dál čekat, než přijde ten pravý kupec, který bude ochoten zaplatit cenu plnou. „V tu chvíli mi došlo, že jsem se nechala napálit. Realitka začala reálně svou práci dělat asi až poslední měsíc naší smlouvy. Nikoli hned na začátku,“ říká paní Romana. Skutečně, jako zázrakem, se právě s blížícím se koncem platnosti smlouvy najednou začali objevovat další a další zájemci, kteří byli ochotni dát větší a větší částku. Stále však nikoli tu, která byla stanovena jako prodejní cena.

Zpětně je už jasné, o co šlo

Paní Romana svou investiční příležitost, kterou měla v plánu, promeškala. Nemovitost měla na půl roku zablokovanou, a protože byla smluvně vázána s realitní kanceláří, nemohla ji nabídnout či prodat jiným způsobem. Byla zkrátka po celou tuto dobu rukojmím realitky. Ukazuje se, že realitní kancelář využila toho, že klientka na prodej spěchá. Věděla, že kdo spěchá, bude ochoten snížit cenu. S nižší cenou se nemovitost přirozeně mnohem snadněji prodává, klient je pod tlakem a vyjednávací role realitní kanceláře je rázem mnohem silnější. Samozřejmě na finanční úkor klienta. V tomto případě věc dopadla tak, že paní Romana nemovitost zkrátka a dobře neprodala a o svou investiční příležitost přišla. „Dům nám zatím zůstává, manžel zvažuje, že jej zrekonstruuje a nabídneme jej k pronájmu,“ zmiňuje nové nápady a plány paní Romana. Svou zkušenost považuje za velké poučení a radí všem, kdo se chystají využít služeb realitní kanceláře, aby velmi dobře zvažovali, na jak dlouho uzavírají smlouvu o zastupování. „Pokud spěcháte, trvejte na tom, aby smlouva byla opravdu na krátkou dobu. Jinak hrozí, že se několik měsíců nebude nic dít a budete dostávat jen podceněné nabídky,“ uzavírá své povídání paní Romana.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
02.11.2024

Photocredit: Filip R. (se souhlasem)

0

Odhalte včas lži neseriózních realitních makléřů
Že ne každý realitní makléř je poctivý, to každý ví. Ale jaké triky používají? Ty nejčastější lži neseriózních makléřů najdete v našem článku.

Podle novely zákona vás může majitel bytu snadno vystěhovat. Do 15 dnů budete muset nemovitost vyklidit
Vztah mezi pronajímatelem a nájemcem je občas problematický. Každá strana má pocit, že ta druhá má mnohem větší práva. Ta se však mají v dohledné době upravovat a nájemní vztah tak čekají změny.

KVÍZ: Znáte svá práva jako nájemce nebo vlastník nemovitosti? Otestujte se
Myslíte si, že máte jasno v tom, co všechno si můžete dovolit v pronajatém bytě nebo co můžete svému nájemci zakázat? Otestujte se, zda víte vše o nájemním vztahu.

Krádež vlastnictví nemovitosti probíhá v tichosti. Podvodníkům stačí pouze dva kroky
„Postavil jsem ho vlastníma rukama a žiji v něm přes třicet let. Je to můj dům.“ Co když ovšem katastr nemovitostí tvrdí něco jiného? Na co si dát pozor, a jednoduše tak ochránit svůj majetek?

„Realitní kancelář na mě nastražila past a připravila mě o milion,“ varuje před novým nešvarem majitelka
Paní Marie pochází z Vysočiny, kde před několika lety zdědila rodinný dům. Po nějaké době se rozhodla s manželem přestěhovat jinam.

Kvůli realitní kanceláři přišli o střechu nad hlavou. „Využili nás a připravili o rodinné jmění,“ popisuje Jana v rozhovoru opravdové jednání realitek
Kvůli sousedské šikaně byli dohnáni až k prodeji velkého pozemku s krásným domem kousek od Prahy. Našli si realitní kancelář a spoléhali na makléře s výběrem nového bydlení. Na velké obstoje, nelidské jednání a využívání však rozhodně nebyli připraveni.

Realitní kancelář donutila manžele prodat rodinný dům u Prahy pod cenou. Skončili bez peněz a nemají kde bydlet
Sousedská šikana je dohnala až k prodeji krásného rodinného domu u Prahy. Nejenže měli manželé k tomuto domu velkou citovou vazbu, samotná hodnota objektu se pohybovala v řádech několika milionů korun (nemluvě o hodnotě velkého pozemku).

„Realitka nás chtěla zmanipulovat,“ vypráví Luboš a Hanka. Svými triky vydělává na lidech miliony
Luboš a Hanka chtěli koupit dům. Místo solidního jednání se však manželský pár dočkal od realitní kanceláře pouze nečisté hry a manipulace.

Ivan chtěl zachránit rozpadající se manželství. Přišel kvůli tomu o dům
V touze slepit manželství udělal Ivan kroky, které si patrně nepřestane do konce života vyčítat. Připravily ho totiž o jeho vlastní dům.

Tereza s Adamem nedomysleli důsledky kupní smlouvy. Do domu se jim nastěhovala cizí stařenka
Mladý pár byl domem tak uchvácen, že podepsal kupní smlouvu, i když měla háček. Dům tak není pouze jejich, ale získali k němu i postarší spolubydlící.