HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Skryté náklady tepelných čerpadel, o kterých prodejci mlčí

V poslední době se nás čtenáři často ptají na téma tepelných čerpadel. Zajímají je jejich výhody, nevýhody a jak moc se vyplatí do nich investovat. Na internetu je k nalezení mnoho článků na téma tepelných čerpadel, nicméně většina z nich mluví pouze o kladech a pomalu zázračných přínosech. Naše redakce se proto rozhodla udělat vlastní výzkum, který tento fakt pouze potvrdil. S tím dodatkem, že autory značné části těchto publikací jsou právě prodejci nebo výrobci. Nezbývá proto než se jich ptát, jestli existují vůbec nějaké nevýhody tepelných čerpadel. Odpověď na tuto otázku nám poskytlo několik odborníků z oblasti vytápění a stavebnictví, kteří se ve své praxi začínají potýkat s jistými neduhy, o kterých se moc nemluví.


Tepelné čerpadlo a jeho skryté náklady, o kterých se nemluví
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Viktor H. (se souhlasem)

S tepelnými čerpadly se v posledních měsících doslova protrhla lavina. Informace o jejich výhodnosti a rychlé návratnosti investice se valí ze všech stran, avšak když se na tuto záplavu informací podíváte s odstupem, uvědomíte si, že všechny tyto zprávy mají jedno společné. Mluví se zde výhradně a pouze o výhodách. Informace o tom, že by tepelné čerpadlo mohlo mít nějaké, byť jen drobné nedostatky, jako by vůbec neexistovaly. Je pravda, že druhů tepelných čerpadel je více, ale v našich končinách je nejčastěji voleným typem tepelné čerpadlo vzduch-voda. Právě na tento typ jsme se nezávisle ptali několika odborníků a jejich odpovědi se potkaly u stejných bodů.  

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Viktor H. (se souhlasem), © Drevostavitel.cz

Tepelné čerpadlo a radiátor není z pohledu financí zcela optimální volba

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Odpovědí je jednoduše teplotní spád, neboli teplota vody, která vstupuje do radiátoru, a teplota vody, která radiátor opouští. Teplotní spád má u radiátorů velký význam z hlediska výkonu. Jednoduše řečeno – čím vyšší tepelný spád, tím vyšší výkon radiátoru. Udělejme si teď názorný příklad. Máme starší rodinný dům bez nijak velkých tepelných ztrát s původní otopnou soustavou a otopnými tělesy. Aby byl dům optimálně vytápěn, je teplotní spád kolem 60/50 °C. Tepelná čerpadla většinou pracují s tepelným spádem 50/40 °C. Nezbývá tedy než zvýšit výkon tepelného čerpadla a tím zvýšit teplotu vody o 10 °C, což je sice velmi jednoduché, ale už nikoli levné.

Teplota topné vody má zcela zásadní vliv na spotřebu elektřiny a efektivitu provozu tepelného čerpadla. Zvýšením teploty vody v otopném systému o 10 °C zvýšíme spotřebu elektřiny u tepelného čerpadla a rovněž i cenu vyrobeného tepla o 25–30 %. Otopné systémy s tepelným čerpadlem pracují efektivněji s nižšími teplotními spády. Ty jsou třeba běžné u podlahového vytápění, kdy tepelný spád podlahového vytápění je 35/30 °C. U rodinných domů využívající tepelné čerpadlo s radiátory, které potřebují vyšší teplotní spád, tak zákonitě budou náklady na vytápění mnohem vyšší. Závislost ceny tepla na teplotě topné vody si můžete prohlédnout v této tabulce.

Regulace otopného systému s tepelným čerpadlem – skrytá rizika

V současné době jsou tepelná čerpadla instalována nejen u novostaveb, ale rovněž i u starších rodinných domů. V těchto objektech se nejčastěji vytápí pomocí radiátorů nebo otopných těles, která jsou osazeny termostatickými hlavicemi nebo ventily. Těmi lze do jisté míry regulovat výkon radiátoru v případě, když přetápí vnitřní prostor a snížit tak jednoduše náklady na vytápění. A právě zde je onen pomyslný kámen úrazu. Tepelná čerpadla jsou většinou regulována dle ekvitermní regulace. Lidsky řečeno, regulují se dle venkovní teploty, která nastaví teplotu vody v otopném systému. V případě starších domů jsou většinou instalována na původní topný systém jako náhrada předešlého zdroje.

Pokud ekvitermní regulaci tepelného čerpadla narušíme zaškrcením radiátorů, kterým tak snížíte výkon, může tento krok vést k poruše. Ano, je možné zde oponovat tím, že zcela jednoduše nebudete regulovat radiátory. Jak ale vyřešit situaci, když se rozhodnete zatopit si doma v kamnech nebo krbu, který je schopen vytopit pouze část domu? V praxi se s tímto problémem začínají odborníci setkávat čím dál častěji, neboť lidé, kteří vyměnili starý kotel za tepelné čerpadlo, jsou na tento způsob prostě zvyklí. A neregulovat teplotu na místě podle aktuální potřeby vede jen k jedné věci – vyšším nákladům na vytápění. Přehled aktuálních cen tepelných čerpadel vzduch voda si můžete porovnat ZDE.

První části článku jsme se dozvěděli jak tepelná čerpadla fungují ve starších domech. V té druhé se podíváme na to, zda je teplené čerpadlo pro novostavby opravu tak výhodné, jak se prezentuje. Pokračovat na další část →


Vydáno dne:
18.12.2022

Photocredit: Viktor H. (se souhlasem)

75

Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte

Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?

Pasivní domy – díky správné volbě protopíte sotva třetinu nákladů

Věděli jste, že u pasivních domů je díky správné volbě zdroje potřeba energie na vytápění sotva třetinová? Přečtěte si, jak toho docílit.

Nízkonákladová dřevostavba se stala dokonalým útočištěm pro mladou rodinu

Moderní rodinný dům je dokonalým propojením všech důležitých aspektů u stavby: Je krásný, nízkonákladový a šetrný k životnímu prostředí. Prohlédněte si ho zblízka.

Po sedmdesátce si postavili dřevostavbu u Ostravy. Platí minimální náklady

Blízko Ostravy si starší manželé Alena a Jaroslav nechali postavit krásnou dřevostavbu z masivních panelů. Co je přimělo na stará kolena stavět moderní dům?

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?

Mám tepelné čerpadlo – jak můžu snížit náklady na vytápění?

Náklady na provoz tepelného čerpadla lze snížit o desítky procent. Odborníci popsali, jak toho dosáhnout a co je potřeba udělat.

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.