HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Srovnali jsme ceny českých a polských stavebnin. Víme, kdy se cesta do Polska vyplatí

Že Češi jezdí do Polska za levnějšími potravinami, pohonnými hmotami nebo například pánskými obleky, není žádná novinka. Jak je to však se stavebními materiály nebo zahradním příslušenstvím? Vyrazili jsme do jednoho z velkých hobby marketů v Polsku a porovnali tamní ceny s těmi českými, abychom zjistili, zda se vám cesta vyplatí.


Srovnání cen českých a polských stavebnin
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Hurá za hranice 

Navštívili jsme hobby market v Polsku, abychom mohli zmapovat, jak si tamní ceny stavebních materiálů, zahradního vybavení a nářadí stojí v porovnání se svými českými protějšky. Ceny uváděné v polských zlotých jsme přepočetli na českou měnu podle aktuálního kurzu 1 polský zlotý = 5,82 české koruny. Na českém trhu jsme se snažili najít totožné nebo alespoň co nejpodobnější zboží, aby srovnání bylo relevantní.

Zatravňovací dlaždice 

První, na co jsme se zaměřili, byly zatravňovací dlaždice. V Polsku vyjde jeden kus dlaždice 60 x 40 x 8 cm na 9,99 zlotých, což je zhruba 58 Kč. V České republice ta stejná dlaždice vyjde v průměru na 89 Kč. Porovnat s jiným typem zatravňovacích dlaždic si tuto dlažbu můžete zde. Na jedné jediné dlaždici koupené v Polsku tedy ušetříte 31 Kč, což je asi 35 % z české ceny. 

Zahradní domky 

V polském hobby marketu nechybí ani zahradní domky. Například tento s rozměry 213 × 218 × 226 cm, jenž imituje dřevo, vás v přepočtu vyjde zhruba na 30 260 Kč. V České republice ten stejný zahradní domek pořídíte už za 28 500 Kč. Najdou se však i takoví prodejci, kteří si za něj účtují 40 tisíc korun a výše. Na tento konkrétní zahradní domek se můžete podívat zde. Jeho cenu si můžete porovnat s jinými zahradními domky tady. Některé z nich vypadají skoro jako skutečný dům.  

Míchačky na beton 

Dále jsme se podívali na míchačku na beton. V polském hobby marketu je k dostání za 949 zlotých, tedy zhruba za 5 524 Kč. Míchačku se stejnými parametry lze v Česku pořídit v cenovém rozmezí 4 500–5 500 Kč. V průměru tedy levněji než v Polsku. Na ceny těch nejoblíbenějších míchaček na trhu se můžete podívat tady.  

Trojdílné žebříky

Dalším kouskem je trojdílný žebřík, u kterého má každý díl 9 příček. V Polsku stojí 679 zlotých, tedy asi 3 952 Kč. V Česku tento žebřík pořídíte v průměru za 4 tisíce korun, cena je tedy prakticky srovnatelná.  

Domácí čistírny odpadních vod 

V Polsku sežnete všechno, a tedy i čistírnu odpadních vod. Stojí zde 2 499 zlotých, což v přepočtu na naše dělá asi 14 544 Kč, jedná se tudíž o lacinější typ. V Česku jsme nejlevnější podobný systém našli za 18 tisíc. Na čistírny odpadních vod vyšší třídy se můžete podívat například zde.  

Žulové palisády 

Žulové štípané palisády o rozměrech 10 x 10 x 25 cm seženete v Polsku za 16,99 zlotých, což je v přepočtu na naši měnu asi 99 Kč/kus. Palisády stejných rozměrů seženete v České republice za 129 Kč/kus, tedy zaplatíte o 30 korun více na jedné palisádě.  

Dlažební kostky 

Pokud byste do Polska jeli pro dlažební kostky o tloušťce 4 cm, jeden metr čtvereční dlažby vás vyjde na 291 Kč. V České republice je stejný produkt nabízen v cenovém rozmezí 300–400 Kč. Na ceny dlažebních kostek různých rozměrů se můžete podívat například zde.  

Vyplatí se cesta do Polska? 

To do velké míry záleží na okolnostech. V první řadě je podstatné, pro co jedete. Některé položky jsou v Polsku výrazně levnější, například domácí čistírna odpadních vod nebo nejrůznější dlažba, jako například zámková dlažba nebo zatravňovací dlaždice. Některé věci však vyjdou lépe naopak v České republice. Další podstatnou proměnnou je to, pro kolik věcí se do Polska chystáte. Čím více věcí budete pořizovat, tím je pravděpodobnější, že se vám cesta vyplatí. 

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
01.07.2025

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: Redaktoři Dřevostavitele

0

Porovnali jsme akumulační kamna a kotel na dřevo z hlediska pořizovací ceny a provozních nákladů
Podívejme se na srovnání klasického kotle na dřevo a akumulačních kamen, a to nejen z pohledu pořizovací ceny, ale také provozních nákladů a dalších aspektů.

Velké srovnání nákladů za vytápění. Tepelné čerpadlo vs. kotel na dřevo, kterým je povoleno topit i po roce 2025
Topná sezona je pomalu za námi a to je pravý čas k úvaze, čím budeme topit příští rok. Ač se to totiž nezdá, přichází právě doba, kdy je možné provést výměnu topného systému za nejlepší ceny.

Mladým Čechům práce tesaře nebo zedníka nevoní. Mají za ně pracovat přesluhující důchodci
Odborníci bijí na poplach, ale žádné změny, které by nepříznivé vyhlídky vylepšily, se nedějí a mladí lidé se do těchto oborů stále nehrnou. A to i přes to, že budou v budoucno nejspíše placeny zlatem.

„Akučka“ z Lidlu za tři stovky? Prozkoumali jsme, zda je vůbec k něčemu
Při nákupu nářadí pro dům nebo byt je dobré se rozhodovat nejen podle ceny, ale také hlavně podle kvality a užitné hodnoty.