HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Nechtěli splácet hypotéku celý život a tak zvolili alternativní řešení. Dnes bydlí v domě za 700 tisíc korun

Po vlastním velkém domě toužili více než po čemkoliv jiném, ale podobně jako spousta dalších rodin nechtěli celý život splácet hypotéku na velký pozemek a rodinný dům. Rozhodli se tedy, že na to půjdou jinak. Netradiční postup, jakým dnes lidé dosahují vlastního bydlení, se čím dál více uplatňuje v praxi – je rychlý, efektivní a cenově dostupný. Tříčlenná rodina dnes žije ve vlastním domě za 700 tisíc korun na nádherném svažitém pozemku u Sázavy. Jak to dokázali? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.


Dům do 1 milionu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Matěj K. (se souhlasem)

Dar, který se neodmítá

Velmi dlouho uvažovali o tom, že by si rádi postavili vysněný rodinný dům. Jejich aktuální situace jim to však z mnoha důvodů neumožňovala, a tak se rozhodli své plány odsunout do nedohledna. O několik měsíců později ale Karina dostala od svých rodičů krásný pozemek ve středních Čechách, a díky tomu už mohli reálně uvažovat o tom, že si svůj vysněný dům postaví. Ne vždy ale jde vše podle plánu. Přestože jim rodiče podali pomocnou ruku, věděli, že stavba masivní dřevostavby (roubenky) bude oříšek – především z finančního hlediska. Nechtěli si brát příliš velký úvěr, který by spláceli celý život, a tak přemýšleli, jak situaci vyřešit.

Věci někdy nejdou tak, jak by si člověk představoval

Manželé se aktivně pustili do plánování svého vysněného domu. Shromažďovali informace o dřevostavbách, hledali dodavatele a řešili i změnu územního plánu (ÚP). Proces schvalování se ale výrazně protáhl, s čímž majitelé nepočítali. Když se úřady několik měsíců nevyjadřovaly, rozhodli se pro provizorní řešení. Z osobních důvodů chtěli co nejdříve bydlet ve vlastním – obvykle totiž za snahou o urychlení procesu stojí nájemní bydlení. Když už mají rodiny stavební pozemek, chtějí na něm co nejdříve postavit dům, aby se mohly přestěhovat a neplatily zároveň hypotéku a nájem.

Cenově dostupné řešení

Manželé se rozhodli jít zatím skromnější cestou a hledali jiné možnosti dočasného bydlení – maringotku, karavan, tiny house nebo zahradní domek, který by si mohli umístit na pozemek. Ze všech možných variant se nakonec rozhodli pro minidomek na kolech, který mohou v případě potřeby převézt na jiné místo. „Bylo to přesně to, co jsme hledali – pro nás tři dostatečně prostorné a mobilní bydlení,“ říká Matěj. Původně si chtěli takový domek nechat dovézt již hotový, ale čekací doba byla rok a více. A protože už se načekali dost na úřadech, nechtěli ztrácet další čas a pustili se do nového provizorního bydlení po hlavě – rozhodli se, že si ho postaví svépomocí, a to bez jakýchkoliv předchozích zkušeností.

Existují i rychlejší a levnější varianty

Matěj s Karinou se sice rozhodli pro stavbu svépomocí, ale pokud neuvažujete o minidomku na kolech, existují i jiné možnosti. V poslední době jsou velmi populární menší domky, které se prodávají jako prefabrikované (již hotové) a slouží jako kryté posezení na zahradě či k uskladnění zahradního nářadí. Tyto domky jsou však natolik velké a prostorné, že v nich lze bydlet i celoročně – pokud si je majitelé řádně vybaví a zateplí. Mnoho lidí si je pořizuje především kvůli jejich nízké ceně a rychlé dostupnosti. Například zde najdete moderní domky do 240 tisíc korun – pokud by vás zajímalo, jak to vypadá uvnitř, klikněte na fotografii. A jestliže máte dostatek času a jste manuálně zruční, inspirujte se Matějovým a Karininým nápadem.

„Vše se seběhlo až moc rychle,“ shodují se manželé

Manželé se tedy pustili do plánování a navrhování konstrukce svého dřevěného domku. Během několika dní jim už svářeli podvozek a další týden už sháněli materiály na stavbu. Navzdory počátečním pochybnostem, zda domek zvládnou postavit svépomocí, se do velkého projektu pustili. Potřebné informace ke stavbě našli na internetu a neostýchali se ptát odborníků i zkušených lidí na doporučení a postupy. V dubnu už měli na pozemku nový podvozek, a protože byl projekt nachystaný, mohli se pustit do realizace.

Pokud se chystáte na stavbu svého tiny housu, chtěl bych vám určitě dodat odvahu. Stavba domku není nic, co by člověk s průměrnými dovednostmi nezvládl. Jestli umíte rovně řezat, správně měřit a dobře plánovat, neviděl bych v tom žádné složitosti,“ vzkazuje Matěj čtenářům, kteří o podobném projektu také uvažují.

Dům je celoročně obyvatelný

Jelikož nevěděli, jak dlouho budou toto provizorní bydlení využívat, usoudili, že bude rozumné postavit ho jako celoročně obyvatelné. Pořídili si dovnitř kamna na tuhá paliva a do budoucna uvažují o instalaci fotovoltaických panelů, aby byl domek více soběstačný (off-grid). Přes zimu však kamna bohatě stačila, a jak dodává Matěj: „Je potřeba přikládat s citem, abychom si děti přes noc neupekli v horních patrech. Výhodou tiny housu je, že díky malé velikosti a dobré izolaci je prostor snadno vytopitelný.“ Oblíbená kamna na tuhá paliva si můžete prohlédnout např. zde – jsou seřazeny podle aktuální ceny. Po dokončení stavby si interiér zařídili poměrně rychle a mohli se stěhovat ještě před zimou.

Finanční a časové investice

Ačkoliv si Matěj na začátku vedl podrobný přehled výdajů, v určité fázi to přestal počítat. Po dokončení stavby však odhaduje, že ho celý minidomek vyšel na necelých 700 000 korun. Výsledná cena se však může výrazně lišit v závislosti na velikosti, použitých materiálech a dalších faktorech. Pokud byste se do podobného projektu také pouštěli, vytvořte si raději finanční rezervu a počítejte s výdaji okolo 1 milionu korun. Přestože Matěj s Karinou stavěli z kvalitních materiálů, podařilo se jim je sehnat za velmi dobrou cenu. Kdyby chtěli výdaje snížit, mohli by například místo lněné izolace použít skelnou vatu, dřevovláknité desky nahradit polystyrenem a místo KVH hranolů zvolit levnější stavební řezivo. A co se týče času – stavět začali 1. dubna a do nového se začali stěhovat už koncem října.

P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.


SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
28.07.2025

Photocredit: Matěj K. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s majiteli minidomku

0

Nový rodinný bungalov vzbudil zájem u současných třicátníků. Měsíční splátku si mohou dovolit mnozí z nich
Prohlédněte si moderní rodinný dům ve fotogalerii. Díky rozšířené realitě (AR) si ho můžete umístit i na libovolný pozemek, a dokonce si jeho pokoje v reálu projít.

„Nechápu, že lidé nechtějí stavět ve svahu,“ diví se majitel domu. Ze své 150 m2 velké terasy má idylické výhledy
Málokdo dnes může říct, že má venkovní terasu velkou 150 m2, na kterou by se pohodlně vešla nejen vířivka a venkovní posezení, ale také zeleninová zahrada a mnoho dalšího.

Srovnali jsme ceny českých a polských stavebnin. Víme, kdy se cesta do Polska vyplatí
Že Češi jezdí do Polska za levnějšími potravinami není žádná novinka. Jak je to však se stavebními materiály nebo zahradním příslušenstvím? Vyplatí se to?

Babička s dědou vyřešili vnukům zábavu na celé léto. „Na mobil si ani nevzpomněli,“ pochvalují si
Co svět světem stojí, dávají rodiče své dvě děti k babičce a dědovi na prázdniny. Jak už to ale v dnešní době chodí, hlavním zájmem dětí už není pobyt venku v přírodě, ale nejraději tráví čas hraním her na mobilu.

Lidé si ve velkém pořizují celoroční minidomky do půl milionu. Rychle odejdou z nájmu a nesplácí hypotéku celý život
V dnešní době je třeba více než kdy dřív přemýšlet o bydlení ekonomicky a hledat skuliny. A jednu takovou už Češi našli.

Zahradní domek jako alternativa k nedostupnému bydlení. Srovnali jsme polské a české ceny
Možná vás však překvapí, že ne vždy se cesta k našim severním sousedům vyplatí. Dnes jsme se zaměřili na zahradní domek. Co myslíte, vyjde levněji v Polsku nebo u nás?