HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vše, co potřebujete vědět, když se rozhodnete pro vlastní bydlení

Stavba domu je pro většinu z nás investice jen jednou za život. Proto tady více než kde jinde platí známé české pořekadlo: „Dvakrát měř, jednou řež.” V našem případě tedy: „Pečlivě vybírej, s kým budeš stavět.” Přinášíme vám několik tipů a rad, na co si dát pozor při stavbě vlastního bydlení.


Vše, co potřebujete vědět, když se rozhodnete pro vlastní bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ADMD

Okolo stavby je potřeba naplánovat spoustu věcí a zajistit podklady i nezbytná povolení. To zabere spoustu času ještě dřív, než se vůbec začne stavět. Čím dál více investorů se v poslední době rozhoduje pro dřevostavbu. Její výhodou je zejména rychlost výstavby, přesnost a také ekologie použitého nosného materiálu domu. Je však dobré vybrat si firmu, která vám dům postaví nejen rychle, ale i kvalitně. Přečtěte si tipy od Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), jak se orientovat na trhu dřevostaveb a jaká by měla být hlavní kritéria pro výběr dodavatele stavby. Asociace byla založena už v roce 2000 a od té doby je pro ni kvalita dřevostaveb na prvním místě.

Jaká kritéria doporučujeme zohlednit při výběru dodavatele vaší dřevostavby?

Firma by měla splňovat certifikaci Dokument národní kvality (DNK).Tato certifikace se velmi přísně věnuje kvalitě dřevostaveb a její nároky na provádění stavby převyšují zákonem dané požadavky na stavby. Kontrolují se nejen výrobní procesy, ale i montáž domu samotného. Tento certifikát mohou obdržet pouze členské firmy ADMD. Tato asociace se tak stává značkou kvality a dává zájemcům o výstavbu dřevostavby záruku dobře investovaných prostředků do svého bydlení.

Každoroční audit prověřuje kvalitu členů asociace

Aby tento proces prokazování kvality firem byl plně transparentní, provádí kontrolu dodržování požadavků DNK nezávislý certifikační orgán – Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p. Každý člen ADMD je při registraci do asociace a následně každoročně podroben auditu ve výrobě a při montáži na stavbě. Sleduje se využívání vhodných vstupních materiálů, ověřování jednotlivých vlastností jako např. požární odolnost nebo tepelně technické parametry. Na staveništi je kladen důraz na dodržování technologických postupů montáže. Vlastnosti dřevostaveb se ověřují také zkouškami, např. formou měření průvzdušnosti (Blower Door Test).

Firmu vybírejte podle vašich sympatií

Je nezbytné, aby zástupce firmy, se kterým spolupracujete při výstavbě svého domu, rozuměl vašim potřebám. Pak vám může nejlépe pomoci navrhnout vhodná řešení a poradit ve fázi příprav vaší dřevostavby. To, že bude stavba kvalitní, vám zaručí certifikace DNK.

Nenechejte se zlákat nízkou cenou

Nízká cena se u staveb musí vždy na něčem odrazit. Ať už to je kvalita použitých materiálů nebo kvalita provedené práce. Myslete také na to, že v budoucnu, až se rozhodnete něco dostavovat, rekonstruovat anebo bude potřeba provést nějaké opravy, stabilní firma, která vám dům postavila, bude pravděpodobně pořád fungovat a vy se na ni můžete kdykoliv obrátit.

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – jak probíhá a kolik opravdu stojí výstavba

Setkat se můžete s různým označením a pojmenováním dřevostaveb

Dřevostavby bývají mnohdy označovány i jako montované domy, dřevěné domky či modulové dřevostavby. Všechny tyto názvy používáme pro dřevostavby malé, velké, patrové i přízemní, tedy bungalovy. Vybrat můžete pasivní i nízkoenergetickou dřevostavbu, ať už jako dům na klíč, nebo stavbu k dokončení. Důležitá je kvalita provedení a dodržení všech předepsaných postupů.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.08.2020

Photocredit: ADMD

2

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Život se mění. Nebojte se postavit si znovu nový dům

Život se mění a sním i vaše požadavky na bydlení. Nebojte se postavit si znovu nový dům. Manželský pár to udělal a jsou nyní mnohem spokojenější.

Moderní dřevostavba na Ostravsku, která vás okouzlí svým půvabem

Navštivte s námi půvabný rodinný dům postavený nedaleko Ostravy a přečtěte si o příběhu lidí, kteří v něm žijí. Část stavby dokázali úspěšně řídit ze zahraničí. Jak se jim to povedlo?

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Navštívili jsme nádhernou moderní dřevostavbu u vodní nádrže Slapy, kterou si nechali postavit manželé Lucie a Jan jako víkendový dům na místě původní staré chalupy. Proč stavěli s architektem a co mají na domě nejraději?