HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Systém prefabrikovaných panelových montovaných dřevostaveb představuje efektivní způsob úspory času a nákladů. Úspory zaznamenáme především urychlením výroby a při vyškrtnutí položky každodenních cestovních nákladů či ubytování pracovních sil. Výroba prefabrikátů dřevostavby v hale minimalizuje komplikace spojené s výkyvy hydrometeorologických podmínek.

Stavba dřevostavby jeřábem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Prefabrikace dřevostaveb je prováděna v několika stupních a v různých systémech. Jedná se buď o drobné modulové panely dřevostavby nepřesahující hmotnost 80 kg, nebo o klasické stěnové panely, které jsou nejčastěji využívanou alternativou. Z nich je možné vytvořit celé nosné i nenosné stěny, stropy, podlahy i střechy. Největší rozměry panelů jsou optimalizovány s ohledem na způsob přepravy do místa výstavby.

Výroba panelů montované dřevostavby probíhá na montážním stole, který je překlopný tak, aby umožnil oboustranné kladení konstrukčních desek a jiných používaných materiálů. Do spodní a vrchní části je kladen práh (ve spodní části naimpregnovaný), mezi prahy jsou v pravidelném rastru umisťovány svislé sloupky, jež se k prahům ukotví pomocí kovových spojovacích vlnek či hřebíků. Vzniklý dřevěný rám je zaklopen konstrukční deskou.

Díky volbě správného rastru nám místa styků jednotlivých desek vychází přímo doprostřed svislých sloupků. Vzniklý tuhý rám dřevostavby se překlopí na druhou stranu, mezi jednotlivé sloupky je vložena požadovaná vrstva izolačních materiálů. Následuje opět přiklopení zvoleným materiálem. Postup je opakován. Do takto tvořeného prefabrikátu dřevostavby jsou vloženy i rozvody inženýrských sítí. Výsledný produkt se vertikálně uloží a jsou do něj nainstalovány stavebně truhlářské výrobky. V případě obvodových stěn dřevostavby je i finálně dokončena omítka.

Bude Vás zajímat: Levné dřevostavby: Jak ušetřit a neprodělat při stavbě domu

Dokončené panely pro montované dřevostavby se při expedici skládají na nákladní automobily tak, aby jejich uspořádání korespondovalo s následným postupem stavby dřevostavby. V místě stavby panely těžkou technikou ukládáme na základovou desku. Kotvení panelů obvodových stěn montovaných dřevostaveb se nejprve provádí v rozích, v místech jejich styků, kde dochází k přitažení panelů k sobě navzájem. Kotvíme nejčastěji pomocí šroubů v předem určených místech. Následně se panel upevní k základové desce kovovými úhelníky z vnitřní strany stěny. Obdobný je postup s panely vnitřních příček. Na takto ucelený blok se položí prefabrikáty stropů a pomocí dlouhých vrutů jsou upevněny ke spodní části stavby.

Bude Vás zajímat: Dřevostavby na klíč

V případě vícepodlažní dřevostavby je do domu vloženo prefabrikované schodiště, taktéž přikotveno ke stěnám a stropu kovovými spojovacími prostředky. Při výstavbě druhého podlaží se zachovává stejný technologický postup. Celý dům zastřeší krovová konstrukce, taktéž prefabrikovaná. Montovanou stavbu zakončuje položení a kotvení střešních panelů a finální pokládka střešní krytiny.

Pětičlenná pracovní skupina zvládne popsaný postup za jeden den. Další 3-4 týdny se provádí vnitřní finální práce - napojení inženýrských sítí, malířské práce, atd.

Výhody montované dřevostavby:

  • Krátký čas výstavby
  • Nezávislost výroby na ročním období a počasí
  • Absence rizika krádeže materiálu
  • Dozor nad celým procesem výroby
  • Přesnost

Nevýhody montované dřevostavby:

  • Nutnost použití těžké techniky
  • Není možnost úpravy konstruovaného objektu v průběhu výstavby

Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

Jaký je Váš názor na tento způsob výstavby dřevostaveb? Začne prefabrikace masivně vytlačovat letmou montáž na staveništi? Jakému způsobu byste dali přednost vy? Podělte se s vašimi názory v diskusi.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Petr Jiříček DiS.
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
21.03.2012

39

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE