HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Systém prefabrikovaných panelových montovaných dřevostaveb představuje efektivní způsob úspory času a nákladů. Úspory zaznamenáme především urychlením výroby a při vyškrtnutí položky každodenních cestovních nákladů či ubytování pracovních sil. Výroba prefabrikátů dřevostavby v hale minimalizuje komplikace spojené s výkyvy hydrometeorologických podmínek.

Stavba dřevostavby jeřábem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Prefabrikace dřevostaveb je prováděna v několika stupních a v různých systémech. Jedná se buď o drobné modulové panely dřevostavby nepřesahující hmotnost 80 kg, nebo o klasické stěnové panely, které jsou nejčastěji využívanou alternativou. Z nich je možné vytvořit celé nosné i nenosné stěny, stropy, podlahy i střechy. Největší rozměry panelů jsou optimalizovány s ohledem na způsob přepravy do místa výstavby.

Výroba panelů montované dřevostavby probíhá na montážním stole, který je překlopný tak, aby umožnil oboustranné kladení konstrukčních desek a jiných používaných materiálů. Do spodní a vrchní části je kladen práh (ve spodní části naimpregnovaný), mezi prahy jsou v pravidelném rastru umisťovány svislé sloupky, jež se k prahům ukotví pomocí kovových spojovacích vlnek či hřebíků. Vzniklý dřevěný rám je zaklopen konstrukční deskou.

Díky volbě správného rastru nám místa styků jednotlivých desek vychází přímo doprostřed svislých sloupků. Vzniklý tuhý rám dřevostavby se překlopí na druhou stranu, mezi jednotlivé sloupky je vložena požadovaná vrstva izolačních materiálů. Následuje opět přiklopení zvoleným materiálem. Postup je opakován. Do takto tvořeného prefabrikátu dřevostavby jsou vloženy i rozvody inženýrských sítí. Výsledný produkt se vertikálně uloží a jsou do něj nainstalovány stavebně truhlářské výrobky. V případě obvodových stěn dřevostavby je i finálně dokončena omítka.

Bude Vás zajímat: Levné dřevostavby: Jak ušetřit a neprodělat při stavbě domu

Dokončené panely pro montované dřevostavby se při expedici skládají na nákladní automobily tak, aby jejich uspořádání korespondovalo s následným postupem stavby dřevostavby. V místě stavby panely těžkou technikou ukládáme na základovou desku. Kotvení panelů obvodových stěn montovaných dřevostaveb se nejprve provádí v rozích, v místech jejich styků, kde dochází k přitažení panelů k sobě navzájem. Kotvíme nejčastěji pomocí šroubů v předem určených místech. Následně se panel upevní k základové desce kovovými úhelníky z vnitřní strany stěny. Obdobný je postup s panely vnitřních příček. Na takto ucelený blok se položí prefabrikáty stropů a pomocí dlouhých vrutů jsou upevněny ke spodní části stavby.

Bude Vás zajímat: Dřevostavby na klíč

V případě vícepodlažní dřevostavby je do domu vloženo prefabrikované schodiště, taktéž přikotveno ke stěnám a stropu kovovými spojovacími prostředky. Při výstavbě druhého podlaží se zachovává stejný technologický postup. Celý dům zastřeší krovová konstrukce, taktéž prefabrikovaná. Montovanou stavbu zakončuje položení a kotvení střešních panelů a finální pokládka střešní krytiny.

Pětičlenná pracovní skupina zvládne popsaný postup za jeden den. Další 3-4 týdny se provádí vnitřní finální práce - napojení inženýrských sítí, malířské práce, atd.

Výhody montované dřevostavby:

  • Krátký čas výstavby
  • Nezávislost výroby na ročním období a počasí
  • Absence rizika krádeže materiálu
  • Dozor nad celým procesem výroby
  • Přesnost

Nevýhody montované dřevostavby:

  • Nutnost použití těžké techniky
  • Není možnost úpravy konstruovaného objektu v průběhu výstavby

Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

Jaký je Váš názor na tento způsob výstavby dřevostaveb? Začne prefabrikace masivně vytlačovat letmou montáž na staveništi? Jakému způsobu byste dali přednost vy? Podělte se s vašimi názory v diskusi.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.03.2012

42

Výrobní stupně přípravy a prefabrikace dřevostaveb

Rozdílné stupně výroby nebo prefabrikace určují, do jaké míry budou konstrukční...

Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.

Jak rychle se staví dřevostavba?

Čas jsou peníze a kratší výstavba dřevostavby vám ušetří oboje.

Praktická aplikace radiografie při posuzování pevného spojení lehké dřevěné stavby se základem

Ve znaleckých otázkách, zadaných znalci soudem, se občas vyskytují požadavky

Stavba dřevostavby systémem two by four

Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?

Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Mobilní dřevostavby, čím jsou přelomové a jak řeší problémy dnešní doby?

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.

4 výhody dřevostavby, které nemusí platit vždy

Na některé neustále opakované výhody dřevostaveb je třeba si dát pozor!

Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

Montované dřevostavby na klíč = nejrychleji postavený dům.