HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod

Energetické náklady pro ohřev teplé vody představují jednu z nejvýraznějších položek na provoz domácnosti vůbec. U novostaveb jsou mnohdy tyto hodnoty vyšší než náklady na vytápění. Solární systém je jednou z možností, jak snížit roční náklady na ohřev teplé užitkové vody o 40–60 %. Na základě inspirativních článků českých i zahraničních kutilů, kteří jsou pro toto téma velcí nadšenci, jsme pro vás připravili postup, jak si za cenu 30 tisíc korun vyrobit svépomoci solární systém, které je schopen konkurovat i komerčním solárním kolektorům.


Solární systém pro ohřev vody lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Jak zlaté ručičky kutilů vymyslely chytrou úsporu

Tento nízkorozpočtový solární ohřev vody vymyslel Američan Gary Reysa, ale už i v Česku můžeme najít jeho vylepšené funkční zařízení. Celý systém se skládá ze solárního kolektoru, topenářských PEX/AL/PEX trubek, akumulační nádrže vytvořené svépomocí, čerpadel a řídící jednotky. Unikátnost systému spočívá ve využití PEX/AL/PEX trubek v solárním kolektoru, které mají sice horší tepelnou vodivost než trubky z mědi, ale cenově jsou velmi levné a pro účely ohřevu vody v kolektoru jsou ideální volbou v poměru cena/účinnost.

Gary provedl několik experimentů, kde porovnával účinnost solární kolektorů zhotovených z různých materiálů: z měděných trubek, které jsou připájené na měděný plech; z měděných trubek, které byly nalisované na hliníkový plech a spojené tenkou vrstvou silikonu; a již zmíněného kolektoru z PEX/AL/PEX trubek s nalisovaným hliníkovým plechem. Výsledkem experimentu bylo porovnání rozdílu účinnosti jednotlivých typů. Z jeho měření vyplývá, že druhý panel, kde byly použity měděné trubky a hliníkový plech, měl účinnost pouze o 4 % nižší než první uvedený kolektor s měděnými trubkami a měděným plechem. Kolektoru z PEX/AL/PEX trubek na hliníkovém plechu měl účinnost ohřevu vody nižší o 16 % než první zmiňovaný panel, nicméně vzhledem k rozdílu pořizovací ceny je tento rozdíl minimální. Kompenzaci účinnosti je možné vyřešit, zvětšením plochy panelu a dosáhnout tak stejných hodnot solárních zisků.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock , © Drevostavitel.cz, peja, Fashionable Life

Princip fungování solárního systému vyrobeného svépomocí

Schéma celého systému je vcelku jednoduché. Čerpadlo čerpá vodu z výměníku v akumulační nádrži do solárního kolektoru, kde dochází k jejímu ohřevu. Ohřátá voda se poté vrací zpět do akumulační nádrže, do níž proudí přitékající studená voda z vodovodního řadu. Systém funguje na principu výměníku tepla, kdy jedno medium (voda) z kolektoru předává teplo druhému mediu (vodě z vodovodního řadu). Celá soustava funguje na principu tzv. drainback systému neboli samospádového systému se zpětným odtokem do nádrže. V této soustavě čerpadlo, které vhání vodu do kolektoru z akumulační nádrže, a celý cirkulační okruh není pod tlakem. Po vypnutí čerpadla se tak voda samospádem vrátí do akumulační nádrže, což zabraňuje možnému zamrznutí vody v kolektoru.  

Princip celého systému popisuje schéma v galerii.

Aby celý solární sytém správně fungoval, je potřeba umístit kolektor na správnou světovou stranu pod správným úhlem. Nejvyšších zisků dosahují solární systémy při orientaci na jih/jihozápad. Toto posouzení se doporučuje dělat pro každý objekt individuálně a vybrat nejvhodnější místo. Úhel umístění kolektoru je rovněž zásadní. V galerii je vidět, že solární panel je umístěn pod úhlem 90° na fasádu objektu. Důvodem této polohy je maximalizace solárních zisků v přechodných obdobích (jaro/podzim) a v zimě. V letních měsících, kdy slunce dopadá na panel pod jiným úhlem, se díky kolmé poloze paprsků sníží solární zisky na polovinu a nehrozí přehřátí systému. Vzhledem k vyšším teplotám a delším dnům během léta tak zaručíme vyrovnané solární zisky v průběhu celého roku. Sluneční paprsky dopadající na kolektor v létě pod vysokým úhlem, mají vliv i na velikost kolektoru. Velikost panelu je proto potřeba přesně stanovit dle množství dopadající energie na metr čtvereční plochy a potřeby energií pro danou domácnost. Skvěle se dá spočítat a simulovat množství dopadající energie na metr čtvereční dle různých proměnných na stránkách PV Education.org.

V první části článku jsme se zaměřili za obecné principy tohoto solární systému vyrobeného svépomoci. Ve druhé se zaměříme na sestavení všech komponentů a jejich propojení.Pokračovat na další část →


Vydáno dne:
20.09.2022

Photocredit: Shutterstock

18

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory

Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent.

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev

Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?

Vyplatí se solární ohřev vody?

Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech

Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.