HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo v nízkoenergetickém domě s plochou 150 m2 úsporu nepřinese

Jedná se o investici, která se vám vrátí za několik málo let, nebo černou díru na peníze, do které nasypete miliony? Tepelné čerpadlo bývá často vyzdvihováno pro rychlou návratnost a velkou úsporu. Rozhodli jsme se tyto superlativy tepelného čerpadla ověřit výpočtem u konkrétního bungalovu s užitnou plochou 150 metrů čtverečních. Podívejte se, jaké jsou celkové náklady této technologie a zda se skutečně vyplatí.


Celkové náklady tepelného čerpadla vysoce převyšují očekávání
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Tepelné čerpadlo v domě s užitnou plochou 150 m2

U novostaveb i starších domů volí mnoho lidí jako způsob vytápění tepelné čerpadlo. Není se čemu divit, jelikož se v poslední době jedná o hodně propagovaný systém, o kterém možná také uvažujete. Než se však pro tepelné čerpadlo rozhodnete, podívejte se, zda je opravdu tak výhodné, jak tvrdí výrobci. Vypočítali jsme pro vás konkrétní příklad celkových nákladů tepelného čerpadla u bungalovu. Jedná se o nízkoenergetický dům vhodný i pro větší rodinu.

Bungalov má následující parametry:

  • užitná plocha = 150 m2,
  • zastavěná plocha bungalovu = 180 m2,
  • dispozice bungalovu = 5+kk.

Pořizovací náklady tepelného čerpadla

Pokud zvažujete pořízení zmíněné technologie, je třeba mít na paměti, že počáteční investice nezahrnuje pouze samotné tepelné čerpadlo. Další náklady se pojí s komponenty, které jsou zapotřebí pro instalaci teplovodního vytápění. Samozřejmě platí, že čím větší je dům, tím bude pořizovací cena podlahového vytápění vyšší. Pořízení celého topného systému na klíč do bungalovu o rozloze 150 m2 vyjde na 530 tisíc korun.

Tepelné čerpadlo a bungalov 4+kk: Reálné náklady mají k úspoře daleko

Technická místnost pro tepelné čerpadlo

Často se zapomíná na to, že tepelné čerpadlo musí být někde umístěno. Je tedy zapotřebí mít vhodnou technickou místnost o velikosti přinejmenším 2 m2. Tu je možné získat ubráním potřebného prostoru z jiného pokoje nebo zaplacením metrů navíc. Když se podíváme na aktuální ceny, které se pohybují okolo 55 tisíc/m2, technická místnost pro tepelné čerpadlo vás vyjde cca na 110 tisíc korun.

Vytápění pomocí tepelného čerpadla

Náklady na vytápění bungalovu se odvíjí od ceny elektřiny. Pokud bychom počítali s aktuální cenou 6 Kč/kWh, byly by náklady na vytápění v horizontu 30 let 343 636 Kč. Na výdaje, které byste zaplatili v případě jiných cen za elektřinu, se můžete podívat v tabulce. Ve výpočtu byl zohledňován faktor tepelného čerpadla 3,3.

Servis a obnova tepelného čerpadla

Při pořizování tepelného čerpadla je dále nutné počítat s dalšími náklady, které dříve nebo později nevyhnutelně přijdou. Těmi jsou:

  • Servis a revize: Během třiceti let fungování tepelného čerpadla se náklady na servis a revize dostanou k částce 90 tisíc korun.
  • Obnova technologie: Nejpozději po dvaceti letech od pořízení tepelného čerpadla bude nutná obnova celé technologie. Ta se pohybuje okolo 300 tisíc korun.

Celkové náklady tepelného čerpadla v horizontu třiceti let

V případě, že zohledníme všechny výše zmíněné faktory, budou celkové náklady na provoz tepelného čerpadla za třicet let následující:

Jak můžeme vidět v tabulce, pořízení tepelného čerpadla a jeho provoz vyjde na 1 373 636 Kč. Tato technologie má tak ke slibovanému levnému vytápění daleko. Navíc se jedná o částku, která je platná pouze v případě, že bychom nemovitost i systém tepelného čerpadla kupovali za hotové peníze.

S hypotékou vyjde pořízení tepelného čerpadla ještě méně výhodně. Kdybychom počítali s aktuálním úrokem, který je cca 6 %, vyšlo by majitele bungalovu tepelné čerpadlo na 2 115 000 Kč.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
14.11.2023

Photocredit: Shutterstock

34

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti... Číst více →Tepelné čerpadlo země-voda po 8 letech jeho provozu

Proč se manželé Ondřej a Marie rozhodli pro tepelné čerpadlo a kolik zaplatí za vytápění? Přečtěte si rozhovor s majiteli. Jaké jsou jejich zkušenosti a co by dnes na domě změnili?.. Číst více →Topení tepelným čerpadlem vyjde dráž než přímotopem. Prodejci záměrně neuvádí všechny skutečnosti

Jaké skutečnosti o tepelných čerpadlech se záměrně neuvádí do kalkulace návratnosti? Srovnání nákladů tepelného čerpadla za 30 let ukazuje zajímavé nesrovnalosti... Číst více →Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií

Je tepelné čerpadlo jediná varianta, aby vám zkolaudovali novostavbu? Ani náhodou. Existuje možnost, jak se bez něj obejít a ještě ušetřit... Číst více →Tepelné čerpadlo a bungalov 4+kk: Reálné náklady mají k úspoře daleko

Reklamy na tepelná čerpadla bývají někdy až neuvěřitelně lákavé. Jaké jsou ale skutečné pořizovací a provozní náklady této technologie?.. Číst více →Češi objevili způsob, jak legálně postavit rodinný dům bez PENB

Švejkovská povaha Čechů se opět dostala na scénu. Tentokrát se vypořádala s povinným PENB a přišla na způsob, jak se této povinnosti vyhnout... Číst více →