HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Za 2 minuty sundá dřevorubkyně 27 jehličnanů. Nad jejími výkony zůstává chlapům rozum stát

Výkony 41leté Erin Lavoie obdivují i ti nejsilnější muži světa. Pomocí jediné sekery s hrotem dokázala posekat poleno o průměru 280 mm a délce 380–710 mm v neuvěřitelném čase. Jak dlouho by to zabralo vám? Erin to zvládla za neuvěřitelný čas 25,38 sekundy. Nemluvě o jejím výkonu, který se odehrál před několika lety v Německu. Necelé dvě minuty ji diváci pozorovali se zatajeným dechem.


Vánoční rekordy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Erin Lavoie – The Lumberjill – Instagram (se souhlasem autorky)

Nejrychlejším dřevorubcem na světě je žena

Když se kácí les, létají třísky. A v tomto případě za tím můžeme hledat ženu, protože právě ona drží sekerku. Američanka Erin Lavoie je dosavadní šampionkou v počtu sekerou pokácených vánočních stromků. V prosinci roku 2008 sundala za pouhé dvě minuty 27 jehličnanů, čímž se zapsala do Guinessovi knihy rekordů. To by bylo hodně vánočních stromečků za velmi krátký čas! Další světový rekord, který si Erin vybojovala se odehrál 27. září 2016 na Manitoba Lumberjack Championship. Zde dokázala přeřezat poleno o průměru 280 mm za pouhé 25,38 sekundy.

Podívejte se na další světové vánoční rekordy

Úctyhodné výkony Erin Lavoie nejsou jedinými, které obdivuje celý svět. Připomeňme si dalších osm neuvěřitelných rekordů, které se nesou v duchu Vánoc. Šťastné a veselé!

Na největší perníkovou chaloupku padlo 7 200 vajec. Stála v Texasu

Doposud největší perníková chaloupka, lépe řečeno chalupa pro pětičlennou rodinu, stála v Bryanu v Texasu. Dalo by se říct, že stavba měla všechno, co klasický dům, kromě vnitřních rozvodů. Perníkové cukroví měřilo 18 x 13 metrů v půdorysu a v nejvyšším bodě mělo 6,6 metru. Na výrobu bylo spotřebováno:

 • 7 200 vajec,
 • 800 kg másla,
 • 3 200 kg mouky,
 • 1 400 kg hnědého cukru.

Při pečení (stavbě) nejdříve stavitelé vytvořili kostru z OSB desek, kterou následně pokryli perníkovými díly. Povrch a spáry pak vyplnili a dozdobili klasickou cukrovou polevou. Dům z perníku byl největší svého druhu a je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Zajímavost

Experti na výživu si tento obrovský projekt samozřejmě nemohli nechat ujít. Spočítali, že konzumací celé budovy by člověk získal 35 milionů kilokalorií.

V Česku si rekord drží perníková chaloupka v Opavě

Perníková chaloupka připomínající zahradní domek stála v Opavě a měřila 3 x 2 metry (na výšku i s komínem 3,2 metru). Upekli ji a postavili učitelé a žáci opavské základní školy, Mařádkova. Spotřebovali:

 • 5 500 vajec,
 • 43 kg másla a medu,
 • přes 300 kg mouky,
 • přes 300 kg cukru,
 • 30 kg perníkového koření.

Největší vánoční strom vztyčili v Riu. Měřil 85 metrů

V roce 2014 byl v brazilském Rio de Janeiru vztyčen doposud nejvyšší vánoční strom světa. Ať už jste fanoušci živých nebo umělých stromečků, tento by vás dostal do kolen. 85metrová konstrukce vážící 542 tun stála (plavala) na hladině místní laguny. A aby čísel nebylo málo, kompletně ji zdobilo 3,1 milionu světel. Pro vaši představu byl tento umělý vánoční stromeček 4x větší, než ten, který znáte z pražského Staroměstského náměstí.

Zajímavost

V roce 1991 byl zaznamenán největší vánoční strom světa v italském regionu Umbrie, ve městě Gubbio se 30 000 obyvateli. A není to ledajaký vánoční stromeček. Jedná se o světla sestavená do tvaru a barev vánočního stromu umístěná ve svahu hory Ingino. Strom měří 650 m na výšku a 350 m na šířku a každoročně se před Vánoci znovu rozsvěcuje.

Do roku 1991 držel v Guinessově knize rekordů první místo vánoční stromeček v americkém Seattlu (1950). Uříznutá douglaska tisolistá měřila 50,6 metrů.

Rodinný dům s nejbohatší výzdobou v Česku

Před dvěma lety ozdobili Petra Vondráková a Tomáš Hloušek z Libišan svůj dům a jeho okolí tisíci žárovičkami a vánočními dekoracemi. V Česku tak získali prvenství mezi rodinnými domy s nejbohatší vánoční výzdobou. Na domě bylo:

 • 104 649 LED žárovek,
 • LED světelných řetězů o celkové svítící délce 4 129 m,
 • 485 prodlužovacích šňůr,
 • 353 zásuvek,
 • 140 traf,
 • 85 ovládacích modulů.

Součástí výzdoby byl betlém, anděl, betlémská hvězda, osvětlená zoo s dřevěnými zvířaty, svítící vesnička, nafukovací zvířata i sněhuláci z různých materiálů, osmimetrová silueta vánočního stromu. Na takto vyzdobený dům se každoročně jezdí dívat lidé z celé republiky.

Nejvíce osvětlený dům na světě měl 502 165 světýlek

V současné době drží světový rekord nejvíce osvětleného domu manželé Richardsovi z australské Canberry. Součástí vánoční výzdoby je 502 165 světýlek s celkovou délkou světelných drátů 50 km.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Obyčejný bazén za pár korun si manželé přestavěli na luxusní wellness. Poskytli nám návod

Na největším adventním věnci se pracovalo 4 dny

V prosinci roku 2021 vytvořilo pouhých osm lidí z Vémyslic pozoruhodný adventní věnec. Stál na 12 vzpěrách (vysokých 3,3 m) a měl průměr 13,5 metru. Celkově na něj dobrovolníci spotřebovali 2 m3 smrkového dřeva a 3 tuny borového chvojí.

Nejdelší prskavka hořela 17:48 minut

Nejdéle hořící prskavka byla vyrobena v Ostravě a poté byla převezena do Muzea rekordů v Pelhřimově, kde je také vystavena. Její délka je 2,5 metru a průměr 1,4 centimetru. Úctyhodná doba hoření byla změřena na necelých 17,5 minut.

Kolik stála nejdražší kolekce vánočních ozdob?

Kolik běžně utratíte za vánoční dekorace? Jeden, dva, tři tisíce? Inu, na Spojené arabské emiráty s velkou pravděpodobností nemáte. Byť rozhodně nejde o křesťanský stát, komerční Vánoce je docela baví. V roce 2010 vyčíslili hodnotu baněk na vánočním stromečku společně s nejdražší kolekcí ozdob. Zlato, stříbro a diamanty vyšly v přepočtu na 251 milionů korun.

To bylo pár neuvěřitelných vánočních rekordů z Česka i ze světa. Přejeme Vám krásné a požehnané Vánoce, i když nebudou zrovna oplývat rekordy.

Vydáno dne:
24.12.2023

Photocredit: Erin Lavoie – The Lumberjill – Instagram (se souhlasem autorky)

1

Fotogalerie: adventní věnce, inspirace a návod na výrobu
Adventní věnce jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Vyrobte si i vy adventní věnec podle našeho návodu.

13 tipů na originální vánoční dárky ze dřeva
Inspirujte se na letošní Vánoce dřevem. Podívejte se na 13 netradičních vánočních dárků, které si zvládnete i sami vyrobit.

Vánoční stromeček: 3 tipy, jak vybrat vánoční stromek i se stojánkem
Borovice, jedle, nebo smrk? Víte, jak vánoční stromeček vybrat a jaké existují druhy stojanů na vánoční stromek? Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší vánoční stromeček i jaké jsou barvy letošních Vánoc.

Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor
Nenechejte si ujít video o výrobě unikátních vyřezávaných stromků z dřevěných hoblin z oblasti Krušných hor! Jsou překrásnou inspirací nejen na Vánoce.

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?
Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?

Pomozte českým lesům – Darujte stromečky pod stromeček
Trápí vás situace v českých lesích, ale nevíte, jak pomoci? Podpořte obnovu českých lesů o letošních Vánocích tím, že přispějete na zasazení nových stromků. Dárkový certifikát můžete darovat i svým blízkým. Jak na to?

Živý nebo umělý vánoční stromeček? Češi mají jasno
Jaký vánoční stromeček si vybíráte vy a kdy ho zdobíte? Máte to stejně jako většina Čechů? Zjistěte více v článku.

Vánoční ozdoby nejenom na vánoční stromeček – inspirace
Vánoce se blíží a přípravy jsou v plném proudu. Inspirujte se fotografiemi, které vám pomohou rozhodnout se pro váš nejmilejší typ vánoční výzdoby.

V Rumunsku poteče krev, Španělé bohatnou a Finové věští budoucnost. Poznejte vánoční tradice po celém světě
Podívejte se, jak slaví Vánoce lidé po celém světě. Některé zvyky a tradice mají od těch českých velmi daleko.