HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?

Pokrok zasahuje do všech oblastí lidského žití a od základů mění i tradiční řemeslné profese. Tyrolští řezbáři, kteří prosluli mistrnou výrobou vyřezávaných betlémů, teď přechází na sériovou výrobu s pomocí CNC fréz. Vytratí se z figurek duch Vánoc?


Strojově přesná výroba nahrazuje manufakturu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Regenwolke0

Znáte to: figurální zobrazení, jehož ústředním tématem je Marie, Josef a čerstvě narozený Ježíšek v jesličkách. Tuto základní sestavu doplňují ještě postavičky pastýřů a Tří králů a také hezká řádka zvířat. Konečný počet figur ale není omezen a mnohdy se jedná o desítky postav. Některé tradiční i moderní betlémy si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Dřevěné betlémy jsou prostě nestárnoucí klasikou, která krásně dokresluje příjemnou vánoční atmosféru. A právě takové betlémy po generace ručně vyřezávali jihotyrolští řezbáři za dlouhých zimních večerů. 

Bude vás zajímat: Nejkrásnější české betlémy a kde je najít? (Tipy na výlet) 

Po generace stejné

Práce to nebyla právě snadná. Základem byl „mustr“ hotových figur, předávaný z mistra na učně. Některé byly doprovázeny měděnou nebo cínovou formou kontrolního odlitku, aby následovníci dodrželi u každého kusu původní proporce.

A samozřejmě, k děděné výbavě patřily desítky črtů a kreseb betlémových figur v různém detailu a měřítku. I když se jednalo o figurku starou několik týdnů, z tyrolské dílny musela odejít v tradiční podobě, stejně jako třeba před padesáti lety. 

Bude vás zajímat: Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor

Figurky, bez kterých nejsou Vánoce

Poptávka po těchto tradičních betlémech s postupem času neklesala. Naopak. Kousek opravdových Vánoc chtěl mít v Německu doma každý. Jenže řezbářů nepřibývalo, a tak byl stále větší problém objednávky naplnit.

„Práce je to pomalá, vyžadující trpělivost a cit pro detail,“ připouští jeden z tyrolských mistrů řezbářů. „Často trvá celé měsíce, než i malou sestavu připravíte k expedici.“ Proto nazrál čas na změnu, která přenesla staré umění do jednadvacátého století.

Inženýrské řešení? Modernizace technologie

Postaral se o to Jürgen Goetz, inženýr Fraunhoferova Institutu ve Stuttgartu. Zaslouží si, abychom o něm prozradili dvě informace. První zní, že jeho profesní specializací je strojní výroba a automatizace provozů. A druhá? Že se od roku 2005 zoufale sháněl po dřevěných figurkách k betlému, přesně takových, jaké měla jeho babička. Nebyly k sehnání. V roce 2009 pak narazil na jihotyrolskou dílnu, kde výroba ještě postaru probíhala.

Poté, co seznal, jak tu s ruční výrobou nestíhají, nabídl úctyhodným řezbářům nečekanou pomoc. Kompletní modernizaci řezbářské malovýroby. Jak na to? S pomocí nejnovější technologie, trojrozměrných skenerů a počítačem řízených fréz. Díky tomu se mu podařilo zvýšit kvalitu, uniformitu i celkové provedení figurek.  A samozřejmě, násobně urychlit celou produkci. To vše při zachování věrnosti historické předloze.

Betlém v datech a bajtech

Jak celý proces probíhá? Marie s Josefem nejprve zamíří pod skener, který věrně zaznamená jejich proporce. Veškerá data, kterých je okolo 50 000 na jednu figurku, se ukládají do CAD programu. Ten později bude sloužit jako bezchybný digitalizovaný návod výroby. Pak už jen software CNC frézy převezme práci za řezbáře.

„Zařízení, které Fraunhoferův institut vyhotovil pro řezbářskou dílnu, je v mnoha ohledech unikát,“ říká Goetz. „Pro zjednodušení si jej ale představte jako hlučící krabici, tři metry širokou a vysokou, dlouhou osm metrů. Celý proces řezbářské práce je v ní plně automatizován.“

Mašina na veškerou práci

Pět pohyblivých manipulačních os, které jsou současně v provozu, je dohromady schopno učinit 40 000 otáček za minutu. Samy se v daném prostoru pohybují, nepřekáží si a jsou schopny samostatně měnit jednotlivé řezbářské nástroje podle původního zadání. Pokud by se objevila závada, zastaví. Jinak ale vyrábí 42 figurek současně, za zlomek původního času.

Melancholie minulosti, nebo raději pokrok?

Výhody jsou zřejmé. Rychlá výroba zajistí naplnění poptávky a solidní zisky. A letití řezbáři už nemusí trávit dlouhé hodiny ve vysoce prašném prostředí. Na druhé straně, i když vyrobené figurky vypadají přesně jako ty staré celé generace, z řezbářského mistrovství se v jednadvacátém století díky modernizaci provozu vytrácí romantika. Možná zrovna kus té atmosféry, která v lidskými rukami opracovaných a dřevem vonících figurkách betlému nesla kouzlo Vánoc.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.07.2018

Photocredit: Regenwolke0

3

Okružní pila neboli mafl: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde

Okružní pila na dřevo nastupuje u jemnější práce se dřevem a tam kde je řetězová pila těžkopádná a nepřesná. Jakou okružní pilu vybrat a na co si dát pozor se dočtete zde.

Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?

Přímočará pila je univerzální pomocník nejen do dílny. Jaké jsou na trhu přímočaré pily a podle čeho je vybírat poradí tento článek.

Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?

Toužíte-li po velké přesnosti při řezání úhlů, pořiďte si pokosovou pilu. Jaké parametry pokosová pila musí splnit a a na co si dát při výběru pozor se dozvíte zde.

Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr

Péče o dům i byt přináší i různé opravy. Vaší kamarádkou v akci se proto stane aku vrtačka. Máte pocit, že se v aku vrtačkách nevyznáte? Nevíte, jakou vybrat? Poradíme vám.

Cirkulárka na dřevo: Starým a nebezpečným pilám odzvonilo

Cirkulárka tvoří nutnou výbavu domu vytápěného dřevem. Jakou kotoučovou pilou starou cirkulárku nahradit, aby nehrozilo, že si na ní uřežete ruku? Jaká je cena?

Video: Vyřezávání ze dřeva pomocí motorové pily

Leží vám doma motorová pila? A zkoušeli něco vyřezávat pomocí motorové pily? Objevte v sobě talent a vyřežte si sochu!

Nejkrásnější české betlémy a kde je najít? (Tipy na výlet)

Zapomeňte chvíli na nákupy a zajděte se podívat na vánoční betlém. Žádný betlém ve své vesnici nebo městě nemáte? Dáme vám tipy, kde najdete ty nejhezčí betlémy.

Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor

Nenechejte si ujít video o výrobě unikátních vyřezávaných stromků z dřevěných hoblin z oblasti Krušných hor! Jsou překrásnou inspirací nejen na Vánoce.

Dřevěná skládanka Brettstapel: z malých kousků dřeva postaví velké domy

Je možné bezpečně využít nekvalitní dřevo ve stavební praxi? S metodou skládaného dřeva se často doberete lepších výsledků, než při běžné práci s kvalitním dřevem.

Připadá vám váš byt studený a neútulný? S dřevěnými prvky to změníte!

Je váš byt spíše za místo k přespání než skutečný domov? Změňte to! Stačí pár dřevěných doplňků a hned uprostřed čtyř bílých stěn pocítíte teplo domova.