Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor

Slyšeli jste někdy o vyřezávaných stromcích z dřevěných hoblin? Toto překrásné a netradiční řemeslo pochází ze saské strany Krušných hor. Jedná se o ručně vyráběné dekorativní stromky, kterým se v němčině originálně říká „Spanbäume“. V tomto videu se můžete podívat na to, jak probíhá jejich řemeslná výroba.


Unikát z Krušných hor

Vyřezávání stromků z hoblin je zajímavou řemeslnou technikou, kterou nenajdeme nikde jinde než v Krušnohoří. Výroba těchto unikátních dřevěných ozdob zde přetrvala po celé generace.

Jak probíhá výroba?

Obzvláště důležitý je u stromků z hoblin výběr materiálu. Používá se výhradně rovné lipové dřevo. Při výrobě se nejdříve vytvoří kuželovitý střed stromu a malý podstavec pro základnu. Středový polotovar se upne do svěráku a větve (hoblinky) se začnou vyřezávat pomocí dláta symetricky po všech stranách.

Tradice, která přetrvala

Koncem 16. století, když už lidem v Krušných horách nestačila na živobytí těžba rudy, vynalézali místní obyvatelé různé nové zdroje výdělku a přicházeli s nápaditými technikami na zpracování dřeva. V té době vznikala také řemesla jako soustružení obručí, výroba dýmajících panáčků a františků, paličkování nebo umělecké kovářství. Tehdy ještě zdejší obyvatelé netušili, že se jejich lidové umění stane jednou světoznámým.

Dodnes si obyvatelé Krušných hor předávají z generace na generaci své jedinečné řemeslné techniky. Zachovalo se kolem 220 dílen, ve kterých se stále pracuje podle původních technik. V některých dílnách se můžete dokonce přímo podívat na řezbáře při práci.

Tato více než 300 let stará tradice výroby uměleckých dřevěných výrobků je v tomto regionu velice oblíbená a známá. Můžete se jí nechat inspirovat nejen na Vánoce, ale i v průběhu roku při výletě po naší krásné české vlasti.

Líbí se vám video? Podívejte se na další inspirativní videa pod článkem.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
21.12.2017

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE