HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor

Slyšeli jste někdy o vyřezávaných stromcích z dřevěných hoblin? Toto překrásné a netradiční řemeslo pochází ze saské strany Krušných hor. Jedná se o ručně vyráběné dekorativní stromky, kterým se v němčině originálně říká „Spanbäume“. V tomto videu se můžete podívat na to, jak probíhá jejich řemeslná výroba.


Unikát z Krušných hor

Vyřezávání stromků z hoblin je zajímavou řemeslnou technikou, kterou nenajdeme nikde jinde než v Krušnohoří. Výroba těchto unikátních dřevěných ozdob zde přetrvala po celé generace.

Jak probíhá výroba?

Obzvláště důležitý je u stromků z hoblin výběr materiálu. Používá se výhradně rovné lipové dřevo. Při výrobě se nejdříve vytvoří kuželovitý střed stromu a malý podstavec pro základnu. Středový polotovar se upne do svěráku a větve (hoblinky) se začnou vyřezávat pomocí dláta symetricky po všech stranách.

Tradice, která přetrvala

Koncem 16. století, když už lidem v Krušných horách nestačila na živobytí těžba rudy, vynalézali místní obyvatelé různé nové zdroje výdělku a přicházeli s nápaditými technikami na zpracování dřeva. V té době vznikala také řemesla jako soustružení obručí, výroba dýmajících panáčků a františků, paličkování nebo umělecké kovářství. Tehdy ještě zdejší obyvatelé netušili, že se jejich lidové umění stane jednou světoznámým.

Dodnes si obyvatelé Krušných hor předávají z generace na generaci své jedinečné řemeslné techniky. Zachovalo se kolem 220 dílen, ve kterých se stále pracuje podle původních technik. V některých dílnách se můžete dokonce přímo podívat na řezbáře při práci.

Tato více než 300 let stará tradice výroby uměleckých dřevěných výrobků je v tomto regionu velice oblíbená a známá. Můžete se jí nechat inspirovat nejen na Vánoce, ale i v průběhu roku při výletě po naší krásné české vlasti.

Líbí se vám video? Podívejte se na další inspirativní videa pod článkem.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.12.2017

4

Video: Chytrý trojsměrný spoj Kawai Tsugite

Už jste někdy viděli trojsměrný spoj? Ve videu se ho naučíte dokonce vyrobit!

Video: Vyřezávání ze dřeva pomocí motorové pily

Leží vám doma motorová pila? A zkoušeli něco vyřezávat pomocí motorové pily? Objevte v sobě talent a vyřežte si sochu!

Nejkrásnější české betlémy a kde je najít? (Tipy na výlet)

Zapomeňte chvíli na nákupy a zajděte se podívat na vánoční betlém. Žádný betlém ve své vesnici nebo městě nemáte? Dáme vám tipy, kde najdete ty nejhezčí betlémy.

Video: Jak se zrodí anděl ze dřeva?

Vyřezávání dřevěných soch je velkým uměním. Obzvláště pak pomocí motorové pily! Podívejte se v krátkém sestřihu, jak probíhá výroba sochy anděla.

Video: Výroba dřevěné vany aneb každý kus je originál

Zajímá vás výroba dřevěné vany? Dozvíte se, v jaké cenové hladině se přibližně výroba dřevěné vany na zakázku pohybuje i co je při výrobě nejdůležitější.

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?

Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?

Nejzajímavější řezbářské výrobky z různých koutů světa

Máte rádi výrobky z ručně opracovaného dřeva? Pojďte se inspirovat těmi nejkrásnějšími a nejzajímavějšími řezbářskými výtvory, kterými si můžete zkrášlit domácnost i zahradu.

Vánoční dekorace: tipy, které zvládnete hravě a svépomocí

Máme pro vás 7 tipů na jednoduché vánoční tvoření ze dřeva. Mnohé nápady snadno zvládnou i děti, do jiných se mohou pustit maminky a tatínci.

Navštivte s námi výjimečný valašský vyřezávaný betlém v Horní Lidči

Snad každý z nás má Vánoce spojeny i s betlémem neboli jesličkami. My vám jeden originální betlém představíme. A jaký jiný by mohl být než dřevěný?

Nejvýše položená dřevostavba v Česku je inspirovaná polárními stanicemi

Naprosto unikátní stavba Poštovny na Sněžce je inspirována výzkumnými stanicemi polárníků v Grónsku. Podívejte se na ni zblízka.