HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor

Slyšeli jste někdy o vyřezávaných stromcích z dřevěných hoblin? Toto překrásné a netradiční řemeslo pochází ze saské strany Krušných hor. Jedná se o ručně vyráběné dekorativní stromky, kterým se v němčině originálně říká „Spanbäume“. V tomto videu se můžete podívat na to, jak probíhá jejich řemeslná výroba.


Unikát z Krušných hor

Vyřezávání stromků z hoblin je zajímavou řemeslnou technikou, kterou nenajdeme nikde jinde než v Krušnohoří. Výroba těchto unikátních dřevěných ozdob zde přetrvala po celé generace.

Jak probíhá výroba?

Obzvláště důležitý je u stromků z hoblin výběr materiálu. Používá se výhradně rovné lipové dřevo. Při výrobě se nejdříve vytvoří kuželovitý střed stromu a malý podstavec pro základnu. Středový polotovar se upne do svěráku a větve (hoblinky) se začnou vyřezávat pomocí dláta symetricky po všech stranách.

Tradice, která přetrvala

Koncem 16. století, když už lidem v Krušných horách nestačila na živobytí těžba rudy, vynalézali místní obyvatelé různé nové zdroje výdělku a přicházeli s nápaditými technikami na zpracování dřeva. V té době vznikala také řemesla jako soustružení obručí, výroba dýmajících panáčků a františků, paličkování nebo umělecké kovářství. Tehdy ještě zdejší obyvatelé netušili, že se jejich lidové umění stane jednou světoznámým.

Dodnes si obyvatelé Krušných hor předávají z generace na generaci své jedinečné řemeslné techniky. Zachovalo se kolem 220 dílen, ve kterých se stále pracuje podle původních technik. V některých dílnách se můžete dokonce přímo podívat na řezbáře při práci.

Tato více než 300 let stará tradice výroby uměleckých dřevěných výrobků je v tomto regionu velice oblíbená a známá. Můžete se jí nechat inspirovat nejen na Vánoce, ale i v průběhu roku při výletě po naší krásné české vlasti.

Líbí se vám video? Podívejte se na další inspirativní videa pod článkem.

Autor:

Vydáno dne:

4 0

Hodnocení: 5/5 (189 hodnocení)

Podělte se s námi o Váš názor:

Související články:

Zvažte prosím deaktivaci AdBlocku pro tento web.

Přístup k obsahu tohoto portálu je zdarma. Naším zdrojem příjmu je totiž bannerová reklama.

Používáním systému AdBlock nás připravujete o finanční zdroje, bez kterých nebudeme schopni portál nadále provozovat.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonu ruky na červené značce a zvolte 'Nespouštět na stránkách na této doméně'. Děkujeme!

PŘEČETL JSEM A CHCI PŘEJÍT NA PORTÁL