HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak vybrat a pečovat o vánoční stromek? Informace, které vám prodejci neřeknou

Vánoce jsou tady za necelý měsíc a krom shonu při nákupů dárků přijde v každé domácnosti na řadu téma vánočního stromku. Pokud jste se letos rozhodli vyhnout umělému stromku a jste zastánci tradiční vánoční jedličky, nemusí být tato volba jen jednorázovou záležitostí. Trend vánočních stromků v květináčích se těší čím dál větší oblibě, také díky tomu, že vám můžou vydržet roky. Jaké vánoční stromky jsou letos v kurzu a jak se správně starat o stromek, aby vám vydržel i napřesrok, se dozvíte v našem článku.


vánoční stromek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: František F. (se souhlasem), Unsplash (free licence)

Který vánoční stromek je nejlevnější a který vydrží nejdéle?

Na našich trzích se výběr vánočního stromku točí kolem 3 základních druhů. Nebudeme chodit kolem horké kaše, jedná se o smrk, borovici a jedli. Nestárnoucí klasikou českých domácností jsou smrčky, a to v podobě smrku ztepilého nebo smrku pichlavého.

Rozdíl mezi zmíněnými druhy je jednak v barvě, ale především v celkovém tvaru. Smrk pichlavý má košatější tvar podobající se jedličce, charakteristickou stříbrnou barvu a husté jehličnaté větve. Výhodou smrku coby vánočního stromku je nízká pořizovací cena, která je ale vykoupena nízkou životností. Smrky opadávají velmi rychle.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: František F. (se souhlasem), Unsplash (free licence), Catbird Seat, delia arias, Grace Wettengel

Oproti tomu borovice, která je cenově v průměru o 25 % dražší, vydrží ze všech zmíněných druhů nejdéle, neboť jí nevadí suchý vzduch. Vysloveným klenotem je poté jedle kavkazská, která se svým tvarem a hustými větvemi stala takřka ikonou vánočních stromečků. Životnost jedle je stejná jako u borovic, nicméně má mnohem vyšší nároky na péči, neboť hůře snáší sucho. Pokud se rozhodnete zvolit jedli kavkazskou jako svůj letošní vánoční stromek, připravte se, že cenově bude mnohem výše než smrky a borovice.

Trend posledních let, u kterého je nejdůležitější správný výběr

Stále oblíbenějším trendem posledních let je vánoční stromek v květináči. Aby taky ne. Tento praktický stromek se totiž může stát ozdobou vašeho balkónu nebo zahrady po celý rok. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, je potřeba dát si pozor hned na několik věcí. Při koupi stromečku se nejprve zaměřte na barvu jeho větví. Dále jehličí by na stromečku mělo pevně držet, stejně tak jako u stromu v lese. Rovněž je důležitá i velikost stromku a k ní úměrná velikost květináče. Vánoční stromek v květináči může být až 120 cm vysoký. U takových typů si určitě zkontrolujte, zda stromeček není posazen v malém květináči. Rovněž je potřeba, pokud vám stromek napřesrok vyroste o více jak 15 cm, přesadit jej do většího květináče.

Živý nebo umělý vánoční stromeček? Češi mají jasno

Hledáte inspiraci, jak dokonale letos nazdobit svůj vánoční stromek? Podívejte se do naší galerie.

Stromek v květináči vydrží i několik Vánoc. Háček je ale v aklimatizaci  

Jestli se vaším favoritem pro letošní svátky stane stromeček v květináči, je nutné dodržet správný postup jeho přesunu z exteriéru do interiéru. Není možné vánoční stromeček v květináči jen tak přemístit a doufat, že to ustojí. Přesun musí byt postupný, aby se stromeček mohl aklimatizovat. Jako prvotní místo pro pozvolnou aklimatizaci se doporučuje sklep, garáž nebo třeba kůlna. V ní je potřeba ponechat stromek aspoň 2 týdny. Poté je možný přesun do teplejšího prostředí, například na chodbu nebo do předsíně, kde by měl zůstat další týden až dva. Následně až poté se stromek může umístit v obývacím pokoji. Po uplynutí vánočních svátků poté stromek stejným způsobem, postupnou aklimatizací, můžeme přemístit ven.

Vánoční ozdoby nejenom na vánoční stromeček – inspirace

5 základních pravidel, jak se starat o vánoční stromeček:

  • Po zakoupení řezaného vánočního stromečku, zkraťte pilkou kmen o 2 cm. Stromeček tak bude schopen lépe přijímat vodu.
  • U stromečku nikdy neosekávejte kůru z kmene. Ta je pro příjem vláhy stromku důležitá.
  • Před nazdobením stromečku a umístěním v obývacím pokoji by měl být stromek kmenem ponořený ve vodě ideálně v chladnějším prostředí (např. ve sklepě nebo garáži) aspoň na pár dní.
  • Řezaný stromek umístěte do stojanu, pod kterým bude truhlík s vodou. Spodní část kmene stromečku by pak měla být aspoň 5 cm ponořená ve vodě. Vodu pravidelně dolévejte.
  • Větve s jehličím aspoň jednou denně zavlažujte pomocí rozprašovače na vodu.

Cenové porovnání nejoblíbenějších typů stojanů na vánoční stromeček naleznete zde.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.12.2022

Photocredit: František F. (se souhlasem), Unsplash (free licence)

1

Fotogalerie: adventní věnce, inspirace a návod na výrobu

Adventní věnce jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Vyrobte si i vy adventní věnec podle našeho návodu.

13 tipů na originální vánoční dárky ze dřeva

Inspirujte se na letošní Vánoce dřevem. Podívejte se na 13 netradičních vánočních dárků, které si zvládnete i sami vyrobit.

Vánoční stromeček: 3 tipy, jak vybrat vánoční stromek i se stojánkem

Borovice, jedle, nebo smrk? Víte, jak vánoční stromeček vybrat a jaké existují druhy stojanů na vánoční stromek? Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší vánoční stromeček i jaké jsou barvy letošních Vánoc.

Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor

Nenechejte si ujít video o výrobě unikátních vyřezávaných stromků z dřevěných hoblin z oblasti Krušných hor! Jsou překrásnou inspirací nejen na Vánoce.

Tipy na dárky s vůní dřeva, které můžete sami vyrobit

Přinášíme ty nejžhavější tipy na vánoční dárky ze dřeva, které ještě do Štědrého dne bez problémů stihnete sehnat nebo sami vyrobit.

Kreativní vánoční stromečky, u kterých nezdřevěníte nudou

Vánoční stromeček nemusí být pouze právě uříznutá jedlička nebo smrček.

Venkovní vánoční výzdoba oken, balkonu a dekorace před vchodem – inspirace

Vánoce jsou za dveřmi a začíná výzdoba nejenom v interiéru, ale i venku – na oknech, balkoně či před vchodem. Inspirujte se tradičními i originálními nápady na venkovní vánoční výzdobu bytu i domu v naší galerii.

4 krásné barevné trendy letošních Vánoc. Který zvolíte vy?

I Vánoce podléhají módním trendům a letos je jich hned několik. Každému z nich vévodí jiná atraktivní barva a styl. Jaký bude ten váš?

Vánoční ozdoby nejenom na vánoční stromeček – inspirace

Vánoce se blíží a přípravy jsou v plném proudu. Inspirujte se fotografiemi, které vám pomohou rozhodnout se pro váš nejmilejší typ vánoční výzdoby.