HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Velké srovnání krbových vložek: pár tisíc korun přináší nečekanou úsporu

Jistě existují výrobky, které vás zaujmou už na první pohled. Platí to i pro krbové vložky. Jsou však také výrobky, které sice vypadají lákavě, jejich vlastnosti ale tak skvělé nejsou. Kdo si takové krbové vložky pořídí, brzy zjistí, jak se v nich zmýlil. Jsou totiž neefektivní a nesplňují představy o vytápění. Proto jsme se rozhodli srovnat krbové vložky nabízené na českém trhu a pomoci vám vybrat tu správnou.


Při srovnání krbových vložek se ukázalo, že několik tisíc korun udělá velké rozdíly v kvalitě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: pexels.com

Při výběru krbové vložky nejde jen o design

Od toho, jak kvalitní krbovou vložku si vyberete, se bude ovíjet také vaše pohodlí. Někdo si krbovou vložku vybírá jen podle jejího vzhledu a designu a potom je zklamaný, když vložka nevytápí dům dostatečně nebo se naopak stane spíš zdrojem komplikací. Proto je dobré si při výběru nechat poradit od zkušeného kamnáře, abyste měli jistotu, že se zaměříte na ty správné faktory. Podobně jako u auta totiž i v případě krbové vložky nezáleží na tom, jak vypadá, ale na tom, co má pod kapotou.

Pro zjednodušení lze krbové vložky rozdělit podle jejich ceny. On-line srovnávače nabízí nejnižší cenovou kategorii do 34 tisíc korun, střední třída se pohybuje v rozmezí 40 až 65 tisíc korun. Nejvyšší „Ferrari“ třída začíná za 70 tisících korunách a výš. Cena výrobku není rozhodující, slouží pouze jako ukazatel pro srovnání. Zájemci by se měli zaměřit zejména na vlastnosti jednotlivých krbových vložek.

Je potřeba zohlednit i vlastnosti domu

Mezi jednotlivými cenovými kategoriemi jsou velké rozdíly, a proto je dobré si před koupí pořádně rozmyslet, co od krbové vložky domácnost očekává a jaké jsou vlastnosti domu, který má vytápět. Většina domácností volí krbové vložky z nižší nebo střední cenové kategorie. Krbových vložek do 34 tisíc korun je bezesporu mnoho typů a může se jednat o rychlé řešení za málo peněz. Většinou jde o jednoplášťové litinové vložky, které dřevo jen spalují bez dalšího využití.

Střední třída v rozmezí 45–65 tisíc korun už díky lepším technickým vlastnostem dokáže hořící dřevo výrazně lépe zužitkovat. S využitím dvojitého skla, lepšího těsnění a dalších vychytávek zajistí krbová vložka maximální účinnost za malé náklady.

Šetřit na krbové vložce se nemusí vyplatit

U krbových vložek je vhodné se zaměřit na jejich výkon, aby nebyl příliš malý, nebo velký. Oba extrémy jsou pro dům nežádoucí. Pro výpočet potřebného výkonu je potřeba znát tepelnou ztrátu domu. Krbové vložky v cenové kategorii do 34 tisíc korun jsou většinou vyrobeny z litiny, která nemusí být kvalitní. Tento materiál má své přednosti, ale kamnáři se shodují, že za posledních deset let ji překonala kombinace oceli a šamotu. Sálavý jednovrstvý plášť litiny neumožní cirkulaci vzduchu uvnitř kamen a teplo uniká ven celým povrchem. Takové teplo je sice pocitově příjemnější, ale dochází k jeho nerovnoměrnému šíření v místnosti.

Nízká cena krbové vložky znamená také nízké výrobní náklady. To se projeví především na výbavě, která nebude zahrnovat tolik technologií zajišťujících efektivnější spalování. Levné krbové vložky mají obvykle pouze jedno sklo a topeniště bez dalších vylepšení. Účinnost krbových vložek do 34 tisíc korun je obvykle kolem 75 %, přičemž spotřeba dřeva na hodinu je vyšší než u kvalitnějších jednotek. Většina krbových vložek v nejnižší kategorii umožňuje jen velmi omezenou regulaci přívodu vzduchu, a častěji tak dochází k zadehtování skla. Zájemci o taková kamna by se měli zamyslet, jestli není lepší investovat do dražšího výrobku. U těchto kamen je totiž velké riziko, že s nimi budou spojené další výdaje.

Shrnutí kategorie do 34 tisíc korun

Pořizovací náklady

20%

Hodnocení technologií

35%

Designové prvky

40%

Míra doporučení

25%

Podívejte se na srovnání krbových vložek do 34 000 Kč z hlediska cen i vlastností.

Střední třída znamená výrazný skok v kvalitě

Pokud se rozhodnete si za krbovou vložku trochu připlatit, získáte diametrálně odlišný výrobek, ať už z hlediska kvality nebo vlastností. Právě v cenové kategorii od 40 do 65 tisíc korun je možné najít kvalitní krbové vložky, které mohou představovat nejlepší poměr cena/výkon. Výrazný rozdíl je již v samotném plášti, který je většinou ze žáruvzdorné oceli s vystýlkou ze šamotových cihel. Taková kombinace udrží vyšší teplotu uvnitř topeniště a zajistí efektivnější spalování.

Krbové vložky v této kategorii mají obvykle dva pláště. Díky tomu dochází k cirkulaci vzduchu, který rovnoměrně vytopí větší prostor. Standardem je také dvojsklo, které tlumí nominální (okamžitý) výkon krbové vložky, a nepřetápí tak interiér domu. Kombinace všech těchto vlastností zvýší účinnost krbové vložky na 82–86 %, a to při nižší spotřebě dřeva. Přívod vzduchu do topeniště lze plynule regulovat, některé typy krbových vložek navíc nabízí automatickou regulaci hoření. Tím je zajištěno správné spalování bez zanášení skla dehtem a dušení plamenů.

Ve střední třídě se firmy předhánějí v různých inovacích. Některé firmy nabízejí například speciální carconové topeniště, aerodynamické topeniště, účinné systémy vedení spalin, tvar roštu, který využívá izolační vlastnosti popela apod. Zájemci tak mají možnost si buď vybrat jednu z nabízených předností nebo si připlatit za výrobek s více výhodami.

Shrnutí kategorie 40–65 tisíc korun

Pořizovací náklady

50%

Hodnocení technologií

70%

Designové prvky

65%

Míra doporučení

80%

Podívejte se na srovnání krbových vložek od 34 000 Kč do 65 000 Kč z hlediska ceny i vlastností zde.

Nejdražší krbové vložky: technologie bez kompromisů

Nejvyšší cenová kategorie krbových vložek od 70 tisíc korun představuje sázku na jistotu. Dražší krbové vložky jsou obvykle vyrobené z nerezové oceli a jsou vybaveny trojitým sklem. To ještě více zvyšuje efektivitu spalování díky sekundárnímu a terciárnímu přívodu vzduchu. Účinnost takových krbových vložek je až 89 %. Příjemným bonusem je jejich design, který perfektně doplní interiér domu.

Krbová vložka může být vybavena zadním přikládáním, tvarem konstrukce do L nebo do U, možností přikládat ze dvou stran nebo teplovodním výměníkem. Výhodou může být i otvírání výsuvem – dvířka se neotvírají do prostoru, ale nad krb díky protizávaží. Takové řešení zvyšuje komfort při přikládání a do místnosti se díky němu dostane méně popela. Díky automatické regulaci výkonu a přívodu vzduchu jsou navíc tyto krbové vložky vhodné i do pasivních a nízkoenergetických domů.

Shrnutí kategorie 70+ tisíc korun

Pořizovací náklady

80%

Hodnocení technologií

90%

Designové prvky

85%

Míra doporučení

75%

Podívejte se na porovnání krbových vložek od 70 000 Kč z hlediska cen i vlastností.

I ve střední cenové skupině lze ale nalézt dobré krbové vložky pro pasivní domy. Při výběru správné vložky pamatujte na to, že není potřeba mít doma to nejdražší zařízení, důležité je vyvarovat se nekvalitním výrobkům. Ty sice mohou vypadat hezky, ale mnohdy jsou spojené s rizikem dalších výdajů na zajištění bezpečného provozu. Jistotou je proto konzultace s odborníkem, který pohlídá, že vám domácnost bude vytápět vhodná krbová vložka.

Za rok protopí 6 300 Kč. Krbové vložky v nízkoenergetických domech mají význam

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
18.11.2023

Photocredit: pexels.com

3

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?.. Číst více →Za rok protopí 6 300 Kč. Krbové vložky v nízkoenergetických domech mají význam

Rodina snížila své náklady na vytápění domu téměř o dvacet tisíc korun. Jak se jí podařilo vytápět jen za necelé tři tisíce ročně?.. Číst více →Kamnáři varují před některými čističi krbových skel. Mohou poškodit krbové vložky a kamna

Každý rok musí kamnáři řešit desítky reklamací, které mají původ v dobrém úmyslu. Tím je snaha vyčistit kamna pomocí čističe. Před špatnými typy čističů teď kamnáři varují... Číst více →Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna ušetří téměř deset tisíc korun ročně

Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna jsou ideálním doplňkovým zdrojem tepla, který dokáže ušetřit téměř deset tisíc korun za rok... Číst více →„Drahým energiím se už jen smějeme. Krbová vložka s výměníkem nám zaplatila dovolenou,“ říká Tomáš

Pan Tomáš si přestavoval vytápění ve svém domě, aby byl více energeticky soběstačný. Navíc se mu investice do nové technologie za první rok z třetiny vrátila... Číst více →Krbovou vložkou s výměníkem ušetřil Tomáš desetitisíce. Zveřejnil i schéma zapojení

Zdražující se energie jsou důvodem, proč přemýšlet o využívání více zdrojů tepla. S problémem se potýkal i pan Tomáš a díky dobrému řešení teď ušetří desetitisíce... Číst více →