HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Drahým energiím se už jen smějeme. Krbová vložka s výměníkem nám zaplatila dovolenou,“ říká Tomáš

Zdražování energií potrápí přes zimu všechny domácnosti. Pro některé lidi je prudké zvýšení cen upozorněním, aby se začali více zajímat o to, kolik energie spotřebují. Mezi takovými byl i pan Tomáš, který se v krizi rozhodl pro zásadní výměnu domácích technologií vytápění. Když se nyní podívá na výdaje za energie, je spokojený a rekonstrukce nelituje. O své zkušenosti se podělil.


Vhodná přestavba vytápění domu ušetřila během zdražujících se energií desítky tisíc
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: pexels.com

Zdražování energií bylo důvodem k výměně stávajícího plynového kotle

Pan Tomáš bydlí v domě, který si před 20 lety téměř celý postavil svépomocí. Tehdejší doba přála kombinaci plynového kotle, krbových kamen a zateplení 6cm polystyrenem. Před pár lety se ale kvůli zdražování energií rozhodl, že zmodernizuje své domácí spotřebiče a zvolí řešení, které bude levnější na provoz.

Výchozí situace před přestavbou vypadala takto:

  • plynový kotel, se kterým majitel nebyl spokojený, protože po zapnutí kohoutku ohříval vodu poměrně dlouho,
  • v zimě přitápěl kamny bez výměníku,
  • kvůli robustnosti domu a nešťastnému technickému řešení vyhříval pouze obývák; zbytek členitého domu zůstával studený.

Nové řešení se mělo se všemi nepříjemnostmi vypořádat. Pro lepší hospodaření s teplem zvolil pan Tomáš kombinaci bojleru na 150 litrů vody a krbové vložky s výměníkem s výkonem 15 kW. Navíc si již dříve pořídil fotovoltaiku, která v letních měsících pokryje nároky na ohřev vody. Vstupní náklady byly podle majitele domu vyšší, než očekával, ale věděl, že se mu investice do pár let vrátí.

Nové řešení přineslo během prvního roku více než třetinovou úsporu

Pro snížení celkových nákladů si pan Tomáš dělal co nejvíc montážních prací sám, přesto se však náklady vyšplhaly do vyšších desítek tisíc korun. Krbovou vložku s výměníkem pořídil za 50 tisíc korun a bojler vyšel na 10 tisíc korun. Odborná práce topenáře a materiál stály dalších 40 tisíc korun. Celkem tedy z domácího rozpočtu vydal 100 tisíc korun. Navíc ještě musel pořídit dřevo na topnou sezónu, které vyšlo na téměř 8 tisíc korun.

Šlo o velkou investici, ale pan Tomáš věděl, že roční vyúčtování za plyn bude díky ní výrazně nižší. Za rok 2021 spotřebovala domácnost na topení 23 MWh plynu. Díky všem zmíněným úpravám se spotřeba plynu za rok 2022 snížila na 11 MWh, tedy o více než polovinu. Celkové náklady na vytápění byly v roce 2022 ve výši 40 tisíc korun. Plynárna navíc snížila měsíční zálohy a vracela drobný přeplatek. Po prvním roce používání je tak pan Tomáš s novou technologií velmi spokojený. Navíc se cítí více energeticky soběstačný a připravený na další zdražování.

Vyčkávání na topnou sezónu se nevyplatilo

Celou rekonstrukci prováděl pan Tomáš, poněkud nešťastně, až na poslední chvíli před topnou sezónou. Kvůli tomu si nemohl vybrat krbovou vložku podle nejlepších parametrů a byl rád, že vůbec nějakou sehnal. Zvolený typ plní nejnovější emisní normy a má výkon 15 kW. Po první topné sezóně majitel vypozoroval, že kvůli špatnému otvírání dvířek se nadměrně špiní sklo. Problém byl v netěsnící izolaci, kterou si poté nechal opravit. Na rizika spojená s čištěním špinavých kamnových skel upozorňujeme v článku níže.

Kamnáři varují před některými čističi krbových skel. Mohou poškodit krbové vložky a kamna

Pan Tomáš si naopak pochvaluje, že vložka má aerodynamický tvar topeniště. Je také vybavena sekundární a terciární regulací přívodu vzduchu. Díky tomu krbová vložka dosahuje účinnosti spalování až 84 %.

Technické potrubí nehyzdí obývací pokoj

Pan Tomáš chtěl v obývacím pokoji pouze krbovou vložku, která díky plápolajícím plamenům vytváří příjemnou atmosféru. Celá technická stránka úsporného řešení je ke zdi připevněná z druhé strany, tedy v komoře. Nekazí tedy estetický dojem v místnosti.

Z krbové vložky vedou skrz zeď dvě trubky – na studenou a teplou vodu. Technika je osazená na trubce se studenou vodou. Okruh začíná oběhovým čerpadlem, následuje filtr na čištění vody a trojcestný ventil, který zajišťuje, že do výměníku poteče pouze voda se správnou teplotou. Dále je na okruh napojena expanzní nádoba, která vyrovnává rozdílné tlaky. Na potrubí jsou také napojeny dva automatické odvzdušňovací ventily, jeden na každé trubce. U bojleru je instalována termostatická hlavice, která otvírá vstup pro studenou vodu k ohřátí. Pokud je bojler plný, teče teplá voda do potrubí topení. Podrobnější technický popis zapojení systémů najdete v samostatném článku níže.

Krbovou vložkou s výměníkem ušetřil Tomáš desetitisíce. Zveřejnil i schéma zapojení

Pan Tomáš nechtěl poskytnout fotografie z přestavby svého domu, v galerii se ale můžete podívat na jeden z návrhů zamýšleného připojení.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
09.11.2023

Photocredit: pexels.com

2

Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?

Krbová kamna, která vytopí celý dům? Když k nim připojíte.. Číst více →Příběhy 4 domácností, které ušetřily za vytápění jednoduchou výměnou

Výměna oken je velká investice, která vám však může ušetřit peníze do budoucna. Přesvědčte se o tom v našem článku, kde uvádíme 4 konkrétní příklady... Číst více →Za rok protopí 6 300 Kč. Krbové vložky v nízkoenergetických domech mají význam

Rodina snížila své náklady na vytápění domu téměř o dvacet tisíc korun. Jak se jí podařilo vytápět jen za necelé tři tisíce ročně?.. Číst více →Kamnáři varují před některými čističi krbových skel. Mohou poškodit krbové vložky a kamna

Každý rok musí kamnáři řešit desítky reklamací, které mají původ v dobrém úmyslu. Tím je snaha vyčistit kamna pomocí čističe. Před špatnými typy čističů teď kamnáři varují... Číst více →Krbovou vložkou s výměníkem ušetřil Tomáš desetitisíce. Zveřejnil i schéma zapojení

Zdražující se energie jsou důvodem, proč přemýšlet o využívání více zdrojů tepla. S problémem se potýkal i pan Tomáš a díky dobrému řešení teď ušetří desetitisíce... Číst více →Velké srovnání krbových vložek: pár tisíc korun přináší nečekanou úsporu

Obchodníci nabízí spoustu typů krbových vložek, ale některé nemusí být kvalitní. Rozdíl několika tisíc korun znamená výrazné změny ve výkonu... Číst více →