HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Za rok protopí 6 300 Kč. Krbové vložky v nízkoenergetických domech mají význam

Zlí jazykové tvrdí, že krbové vložky nemají v nízkoenergetických a pasivních domech místo. Opak je ale více než pravdou. Pokud je totiž krbová vložka správně uzpůsobena, může být nejen spolehlivým doplňkovým topným zdrojem, ale zároveň vám pomůže značně ušetřit. Vypočítali jsme pro vás, kolik ušetří čtyřčlenná rodina díky instalaci krbové vložky do svého domu.


Krbová vložka protopí pouze 6 300 Kč ročně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Radovan B. (se souhlasem)

Oblíbený bungalov v kombinaci se speciální krbovou vložkou

Pro názorný příklad byl vybrán nízkoenergetický bungalov Klaret s dispozicí 4+kk a užitnou plochou 100 m2. Jedná se o oblíbený dům s optimální dispozicí, který je vhodný nejen pro mladou rodinu, ale i pro páry v nejlepších letech. Jak vypovídá energetický štítek budovy, spotřeba energie na vytápění bungalovu je 3,8 MWh/rok. 

Půdorys a fotografie domu si můžete prohlédnout v galerii

Do takto navrženého bungalovu byla nainstalována krbová vložka s teplovodním výměníkem. Vložka je vybavena trojsklem a má nový systém oplachu skla a systém proudění vzduchu mezi skly, díky čemuž je snížen nominální výkon tepla proudícího do místnosti. Je tak zajištěno minimální sálání tepla přes sklo do interiéru domu a maximalizován výkon výměníku. Ohniště je vyloženo akumulačním materiálem. Vybraná pasivní vložka navíc splňuje Blower Door Test.

Příklad úspory č. 1:

Spotřeba energie na vytápění bungalovu = 3,8 MWh/rok

Účinnost krbové vložky = 86 %

Pro vytápění krbové vložky používá rodina dřevo o vlhkosti okolo 20 %. Pokud spálíme 1 kg dřeva, dostaneme 4 kWh tepelné energie.

4 x 0,86 = 3,44 kWh

Pokud tuto energii vynásobíme účinností krbové vložky, zjistíme, že po přiložení 1 kg dřeva získáme zhruba 3,44 kWh tepelné energie. Množství paliva, které vložka spálí za hodinu, je v průměru 2 kg. Pokud bude rodina topit čtyři hodiny denně, protopí tak 8 kg dřeva.

8 x 3,44 = 27,52 kWh

Pokud se v bungalovu přiloží do krbové vložky každý den 8 kg dřeva, denní zisk tepelné energie bude 27,5 kWh. Z toho jde 77,5 % (21,3 kWh) energie do vody a ukládá se v akumulační nádobě. Pouze zbylých 22,5 % (6,2 kWh) jde do interiéru.

27,5 x 140 = 3 850 kWh

Topná sezona má něco málo přes 270 dní. Díky akumulačním vlastnostem krbové vložky však stačí topit každý druhý den. Pokud tedy vynásobíme 140 dní s tepelnou energií, kterou vytvoří krbová vložka za den, dostaneme 3,85 MWh. Tolik tepelné energie vytvoří krbová vložka s výměníkem za rok. Toto množství akorát stačí na energetickou spotřebu bungalovu.

Kolik skutečně zaplatíte za 1 kWh při topení dřevem? Spočítejte si cenu palivového dřeva v naší kalkulačce:

Zjistit cenu palivového dřeva →

Dokázali bychom tedy energetickou spotřebu na vytápění zajistit pouze krbovou vložkou? Odpověď zní, ano.

Úspora

Pokud rodina přikládá do krbu 8 kg měkkého smrkového dřeva denně, během topné sezóny protopí celkem 1 120 kg, tedy asi 3 kubíky dřeva. Při průměrné ceně smrkového dřeva 2 100 Kč za kubík vyjde topení krbovou vložkou zhruba na 6 300 korun ročně.

Současná cena elektřiny se pohybuje okolo 6 Kč/kWh. Pokud by rodina vytápěla bungalov elektřinou, zaplatila by 22 800 Kč. To je o 16 500 Kč více než v případě vytápění krbovou vložkou.

Příklad úspory č. 2:

Krbová vložka s výměníkem vám také může pomoci s ohřevem teplé užitkové vody. Spotřeba energie na její ohřev je 2,67 MWh. Pokud k tomu přičteme spotřebu energie na vytápění bungalovu, která činí 3,8 MWh, dostáváme se na 6,47 MWh.

Z prvního příkladu víme, že při topení 4 hodiny denně vytvoří krbová vložka 3,85 MWh tepelné energie ročně. Pokud však bude chtít rodina využít krbovou vložku s výměníkem také pro ohřev teplé užitkové vody, bude zapotřebí topit více hodin denně.

14 x 3,44 = 48,16 kWh

Ideální je v tomto případě topit zhruba 7 hodin denně. Spotřeba dřeva tak bude 14 kg. Pokud vynásobíme 14 kg dřeva tepelnou energií, kterou získáme ze spálení 1 kg dřeva, dostaneme výsledný denní zisk tepelné energie 48,16 kWh.

48,16 x 140 = 6 742,4 kWh

Vynásobíme-li tento zisk počtem dní, ve kterých rodina topí, tedy číslem 140, dostaneme údaj o tepelné energii, kterou vytvoří krbová vložka za rok. Ten má hodnotu 6 742,2 kWh. Takové množství tepelné energie hladce pokryje energetickou spotřebu na vytápění i ohřev teplé užitkové vody.

Jak krbová vložka s teplovodním výměníkem funguje?

Krbová vložka s teplovodním výměníkem funguje na podobném principu jako kotel na dřevo a uhlí. Výměník uvnitř krbové vložky je nahříván ohněm a předává teplo do vody, která proudí ve výměníku. To probíhá buď přímým kontaktem s plameny nebo prostřednictvím stěn. Ohřátá voda poté putuje potrubím do akumulační nádrže odkud se dále využívá.

Cirkulaci vody ve výměníku má na starosti regulační systém. Díky němu je zajištěna rovnoměrná distribuce po celém domě. Hlavní výhoda je, že pokud se akumulační nádrž nahřeje, vytápí dům ještě dlouho poté, co ohniště zhasne. Díky tomuto systému je možné využít tepelnou energii vytvořenou krbovou vložkou i k dalším účelům. Energie může být využita také pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). Pokud má krbová vložka teplovodní výměník, je schopná přenést až 80 % tepla do vody.

Je však nutné mít na paměti, že výběr správné krbové vložky pro nízkoenergetický dům je velmi důležitý. Ideální je poradit se přímo s kamnářem.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
02.11.2023

Photocredit: Radovan B. (se souhlasem)

4

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?

Krbová kamna, která vytopí celý dům? Když k nim připojíte.. Číst více →Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?.. Číst více →Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?.. Číst více →Kamnáři varují před některými čističi krbových skel. Mohou poškodit krbové vložky a kamna

Každý rok musí kamnáři řešit desítky reklamací, které mají původ v dobrém úmyslu. Tím je snaha vyčistit kamna pomocí čističe. Před špatnými typy čističů teď kamnáři varují... Číst více →Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna ušetří téměř deset tisíc korun ročně

Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna jsou ideálním doplňkovým zdrojem tepla, který dokáže ušetřit téměř deset tisíc korun za rok... Číst více →„Drahým energiím se už jen smějeme. Krbová vložka s výměníkem nám zaplatila dovolenou,“ říká Tomáš

Pan Tomáš si přestavoval vytápění ve svém domě, aby byl více energeticky soběstačný. Navíc se mu investice do nové technologie za první rok z třetiny vrátila... Číst více →Krbovou vložkou s výměníkem ušetřil Tomáš desetitisíce. Zveřejnil i schéma zapojení

Zdražující se energie jsou důvodem, proč přemýšlet o využívání více zdrojů tepla. S problémem se potýkal i pan Tomáš a díky dobrému řešení teď ušetří desetitisíce... Číst více →Velké srovnání krbových vložek: pár tisíc korun přináší nečekanou úsporu

Obchodníci nabízí spoustu typů krbových vložek, ale některé nemusí být kvalitní. Rozdíl několika tisíc korun znamená výrazné změny ve výkonu... Číst více →1 kWh tepla za 1,3 Kč. „Lidové vytápění“ je stále levnější než tepelné čerpadlo

S příchodem zimy se nabízí otázka, jaký topný zdroj zvolit, abyste neprotopili celé jmění. Levněji než moderní technologie vychází klasický způsob vytápění... Číst více →