HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Venkovní dlažba na terasu: Jak vybrat tu správnou

Terasa nemusí být pouze dřevěná, ale můžete si ji také vydláždit. Není výjimkou, že například na dlažbu z chodby interiéru domu navazuje stejná dlažba na terase a vše tvoří dohromady jednotný celek. Avšak ne všechnu dlažbu, kterou použijete v interiéru, je vhodné použít i venku na terasu. Na co si dát u venkovní dlažby na terasu pozor a jaké jsou možnosti, se dozvíte v tomto článku.


venkovní dlažba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: poirpom (Flickr CC by 2.0)

Bezpečnost na terase a odolnost při nepřízni počasí

Jaké požadavky na venkovní dlažbu teras jsou důležité? Především musí být dlažba mrazuvzdorná, otěruvzdorná a protiskluzová. Podstatné je nejenom, aby dlažba odolávala nepřízni počasí, ale zároveň byla i bezpečná i pro pohyb.

Fotogalerie:

i Foto: poirpom (Flickr CC by 2.0), Tutos - Conseils - Inspi | L Atelier de BRICO PRIVE, This Old House, Emily Henderson

Jak poznat, která dlažba na terasu neklouže?

U dlaždic existuje pět kategorií protiskluznosti, které se označují písmeny a čísly R9 až R13. Písmena a čísla odpovídají normě ČSN EN 14411, přičemž nejvyšší protiskluznou úpravu mají dlaždice R13.

Protiskluznému povrchu na terase je třeba věnovat zvýšenou pozornost, protože ne všechny dlaždice jsou povrchově ošetřené speciálními glazurami, které zamezují uklouznutí, což je obzvláště důležité například u zádveří, v prostředí, kde je přirozená vlhkost.

Dřevěné terasy a jejich životnost

Jak zvýšit životnost venkovní dlažby

Otěruvzdornost je také důležitou vlastností, která udává, do jaké míry mohou dlažbu poškodit kamínky, či písek. Vysoká otěruvzdornost může velice výrazně zvýšit životnost dlažby.

Nejlepším řešením pro venkovní terasy se stávají mrazuvzdorné vysoce slinuté glazované dlaždice, ty jsou proti otěru velice dobře odolné.

Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti?

Typy venkovních dlaždic

Podle toho, jestli si budete terasu dláždit sami, nebo přizvete na pomoc profesionální techniku, rozhoduje mimo jiné velikost terasových dlaždic. Ne všechny totiž unesete v rukou.

Velké dlaždice se snáze udržují 

V současnosti se na venkovní terasy často osazují velkoformátové keramické dlaždice. Mají celou řadu výhod. Pokládka se dá zvládnout poměrně rychle a údržba je poměrně snadná, což je dáno i tím, že je zde mnohem méně spár, než u menších dlaždic. Navíc velké dlaždice prostor opticky sjednocují. Kolik stojí velké zahradní dlaždice? Srovnejte si ceny zde.

Pokud budete velké dlaždice lepit k podkladu, je důležité dobré rozlití použité lepidla po celé ploše dlaždice, aby nikde nevznikaly žádné dutiny bez aplikovaného lepidla. Ty by mohly působit později problémy, jiným tahem by mohlo dojít k prasknutí.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Zámkovou dlažbu zvládne i kutil

Jinou variantou pro vaši terasu je zámková dlažba, která se pokládá nasucho. Je velmi dobře odolná mrazu i nepřízni počasí. Dokonce může být i impregnovaná proti ulpívání nečistot. Skvělou vlastností je cenová dostupnost i rozebÍratelnost.

Instalace zámkové dlažby nevyžaduje žádné znalosti ani příliš velkou zručnost, kutilové si ji mohou položit sami. Umožňuje bezproblémovou výměnu poškozeného kusu dlažby.

Velkoformátová dlažba

Další možností je betonová dlažba na terasu o rozměrech 40 krát 40 cm až 1 metr krát 1 metr. U velkých rozměrů je ovšem obtížná pokládka a výměna poškozeného kusu, i když údržba je velmi snadná. Pokud ale nejste zkušený obkladač, raději nechte pokládku takto velké dlažby na profesionálech.

WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?

Podklad pod terasové dlaždice

Jak již bylo naznačeno výše, existují různé typy pokládky terasových dlaždic a s nimi různé typy podkladů, na které jsou dlaždice instalována:

Propustný podklad pod terasou tvoří štěrk a písek

Podklad pod dlažbu na terase může být propustný, v takovém případě ho tvoří vrstva hrubého štěrku, na který navazuje vrstva jemného štěrku a nakonec vrstva jemného písku, do kterého se dlažba pokládá.

Průsak vody se odstraňuje drenáží či trativodem. Protože je nutné, aby se propustnost hotové dlažby zachovala, využívají se zde drenážní betony a malty a také spárovací hmoty rozpustné ve vodě.

Stavba venkovní terasy: 6 kroků jak na to

U nepropustného podkladu terasy je třeba zajistit odtok vody

Druhou variantou venkovní dlažby, vhodnou spíše pro menší terasy je betonový podklad, který je nepropustný a dlažba se k podkladu v tomto případě celoplošně lepí. Spád podkladové mazaniny by měl být alespoň 2 %! Pokud má podklad spád, voda volně odtéká do žlabů nebo do země mimo vydlážděný prostor.

V betonovém podkladu pod dlažbu musí být dilatační spáry, které zamezují napětí v tahu. To vzniká vlivem roztažnosti a smršťování betonu vlivem změn vlhkosti a teploty. Vždy cca rozměr 3 krát 3 metry je dilatačním polem, minimálně v této vzdálenosti je nutné vytvořit dilatační spáry šířky minimálně 8 mm.

Dlaždice přitom nikdy nesmí překrývat dilatační spáry. Pokud by je překryla, praskne právě vlivem tahového napětí. Proto spáry mezi dlaždicemi musí být vždy přesně na dilatačních spárách.

Před samotným lepením venkovní dlažby, betonový natřete hydroizolací a nechte zaschnout. Pokud je to možné, naneste hydroizolaci i na přilehlé stěny domy.

Vydáno dne:
17.06.2015

Photocredit: poirpom (Flickr CC by 2.0)

12

Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti?

Jaká terasová prkna na vaši terasu zvolit? Kolik stojí a podle čeho vybírat?.. Číst více →WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?

Proč si na terasu pořídit WPC prkna? V čem mají WPC terasy výhodu?.. Číst více →Zastřešení terasy u domu: inspirace i praktické rady

Jaké si vybrat zastřešení vaší terasy? Pokud hledáte inspiraci a varianty, jste na správném místě... Číst více →Dřevěné terasy a jejich životnost

Dřevěné terasy jsou jasnou variantou pro ty, kteří nechtějí dlažbu nebo beton... Číst více →Stavba venkovní terasy: 6 kroků jak na to

Jak správně postupovat při stavbě venkovní terasy?.. Číst více →Terasy: 30+ inspirací na dřevěné terasy u domu, fotogalerie a informace pro stavbu

Plánujete stavět terasu? Už víte, jak bude vypadat a co její stavba obnáší? Přinášíme vám potřebné informace a velkou dávku inspirace na dřevěné terasy... Číst více →Zámková dlažba: Návod, jak ji položit svépomocí

5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič... Číst více →Terasy z celého světa: Neuvěříte, kde všude můžete odpočívat na čerstvém vzduchu

Terasy jsou místem spojujícím interiér a exteriér stavby. Jsou také pomyslným pokojem navíc a dotváří charakter budovy. Právě proto jsou oblíbeným prvkem mnoha architektů. Pojďte se podívat, jaké zajímavé terasy můžete ve světě najít... Číst více →Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Jednoduchý přehled nejpotřebnějšího vybavení pro domácí dílnu. Postačí kladivo a pár hřebíků, nebo potřebujeme v dílně něco více?.. Číst více →Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Jak si obložit koupelnu obklady z mozaiky, jaké materiály a jaký postup se při obkládání doporučuje – aneb vše o mozaikách... Číst více →