HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?

Terasy z dřevoplastu jsou nyní trendem, který směřuje k větší životnosti a snadnější údržbě podlah v exteriéru. Proč si na terasu pořídit WPC prkna? V čem mají WPC terasy výhodu oproti klasickým terasám ze dřeva? Je dřevoplast skutečným řešením nebo má i své nevýhody? Čtěte dále…


WPC terasový profil
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Co je to WPC?

Vynález zvaný WPC pochází ze Severní Ameriky, kde byl poprvé zhotoven. Zkratka WPC reprezentuje slovní spojení Wood-plastic composite nebo Wood-fiber Polymer Composites. Jak už tento název napovídá, jde o kompozitní materiál skládající se ze dřeva a polymeru (plastu).

Cílem vývoje tohoto materiálu bylo využít dobrých vlastností dřeva a pokud možno odstranit všechny jeho nežádoucí vlastnosti, mezi které patří hniloba, napadání hmyzem, rozměrová nestálost způsobená kroucením a sesycháním, různé povrchové nerovnosti, nebezpečí zadření třísek, vliv klimatických podmínek jako je déšť, mráz, vzdušná vlhkost a UV záření.

Bude vás zajímat: Přirozená odolnost a trvanlivost dřeva

Výsledný materiál si ponechal efekt dřevěného povrchového vjemu a, laicky řečeno, vzniklo umělé dřevo, u nás nazývané „dřevoplast“.

WPC prkna = dlouhá životnost a minimální údržba terasy

WPC prkna na terasy se vyrábí z dřevité moučky spojené polymerem, a to v poměru 2:1 ve prospěch dřevité moučky. Technologie výroby dřevoplastu zajišťuje jeho extrémně dlouhou životnost ve spojení s minimální nutnosti údržby. Na spojení dřevité moučky do jednolité hmoty se dnes používají zejména termoplasty, buď PP polypropylen nebo také HDPE, tedy tvrzený polyetylen s vysokou hustotou. Dříve se používaly reaktoplasty, např. PUR polyuretan.

Přesné vlastnosti a parametry dřevoplastu určuje norma ČSN EN 15534-1, ta se týká termoplastů a kompozitů vyrobených ze dřeva, případně kompozitů s přírodními vlákny (NFC). Profily a prkna na WPC terasy potom určuje norma ČSN EN 15534-4.

Čtěte dále: Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti?

Jaké výhody mají WPC prkna na terasy v porovnání s přírodním dřevem?

 • rozměrová a tvarová stálost (nekroutí se)
 • dřevoplast není hygroskopický (odolává vlhkosti, nevsakuje vodu)
 • WPC nemá tendenci praskat a tvořit třísky (u dřeva je tato vlastnost běžná, protože dřevo pracuje vlivem klimatických podmínek)
 • prkna snáze odolávají vnějším klimatickým podmínkám (vysoké teploty, mráz)
 • terasa je odolná vůči napadení houbami, plísněmi, hmyzem
 • dřevoplast je barevně stálý
 • není nutná údržba v podobě pravidelných ochranných nátěrů
 • terasa z WPC prken může dosáhnout životnosti až 25 let, aniž by se přitom změnily její vlastnosti

Další výhodou dřevoplastu, která není na první pohled vidět, je to, že terasová prkna z WPC mají stejné vlastnosti ve všech směrech, jedná se tedy, na rozdíl od dřeva, o anizotropní materiál. Dřevo má díky orientaci vláken různé vlastnosti ve třech základních směrech (radiální, tangenciální a podélný). Tato výhodná vlastnost WPC je však na úkor nižší pevnosti v ohybu a nižšího modulu pružnosti ve srovnání se dřevem, které má ve směru vláken tyto vlastnosti lepší.

Bude vás zajímat: Mechanické vlastnosti dřeva

Tím, že se WPC prkna vyrábí na extruderech (procesem výtlačného lisování), umožňuje to úsporu materiálu v tom, že profil prkna nemusí být plný, ale může být i dutý, tedy lehčí a (snad) i levnější.

Nevýhody WPC terasových prken vůči dřevu:

 • vyšší pořizovací cena
 • je hořlavější
 • na přímém slunci se WPC rozpálí více než dřevo
 • jedná se o plast, proto při extrémně vysokých teplotách může měnit konzistenci a téct

Je třeba počítat i s tím, že prkna typu WPC mají vzhledem k vysokému obsahu dřeva určitou nasákavost. Jsou tedy mírně savé, takže pokud terasová prkna něčím znečistíte, je třeba nečistotu rychle odstranit, aby po ní nezůstaly trvalé stopy.

Dřevoplast je ekologický

V současnosti se dřevoplast standardem nejen při konstrukci teras, ale i pro další účely, jako jsou ploty apod. Příjemný pocit z přírodního dřeva a jeho vůni ovšem samozřejmě nikdy plně nenahradí.

Mezi výhody termoplastu ovšem patří i některé ekologické aspekty. Při výrobě se například zpracovává hmota běžných dřevin a tím se výrazně šetří drahé exotické dřeviny pocházející například z deštných pralesů.

Protože je dřevo namleto prakticky na prach umožňuje to tak zpracování dřevního odpadu, který by byl vhodný maximálně na spálení. Navíc není nutné provádět ochranné nátěry terasy a tím se snižuje ekologický vliv na prostředí. Pokud se navíc při výrobě WPC prken používají termoplasty, je materiál plně recyklovatelný (dříve se využívaly reaktoplasty).

Zpracování a montáž WPC

Dřevoplast je možné obrábět (řezat, vrtat) stejnými nástroji, které používáte na dřevo. Stejně tak je i spojovací materiál totožný jako pro klasická dřevěná prkna.

Pokud zvolíte terasová prkna tohoto typu, potom si pečlivě ohlídejte kvalitu. Na trhu se objevuje řada levných napodobenin terasových prken z WPC. Někteří dodavatelé mohou podlehnout lákavé ceně neseriózních výrobců, kteří se mohou svézt na boomu tohoto materiálu, prodají ho velké množství, ale pak se stáhnou z trhu a zákazník nedostane žádné záruky a nemá třeba ani kde řešit případné reklamace vad.

Jaké máte s dřevoplastem zkušenosti vy? Podělte o ně s ostatními čtenáři v diskusi.

Photocredit: Holz Service 24

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.04.2015

25

Jak a podle čeho zvolit správné palubky

Sháníte dřevěné palubky do interiéru? Ty jsou jiné než palubky venkovní

Návod jak se posuzuje kvalita palubky

Chystáte se nakupovat palubky? Nejdříve se seznamte s jejich třídami

Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Jaké dřevo je na fasádní palubky nejlepší? Jaké máte možnosti?

Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti?

Jaká terasová prkna na vaši terasu zvolit? Kolik stojí a podle čeho vybírat?

Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku.

Dřevěné terasy a jejich životnost

Dřevěné terasy jsou jasnou variantou pro ty, kteří nechtějí dlažbu nebo beton.

Stavba venkovní terasy: 6 kroků jak na to

Jak správně postupovat při stavbě venkovní terasy?

Markýzy na terasu: Jak se při výběru nespálit

Podle čeho vybírat markýzu na vaši terasu? Jaké existují typy markýz

Venkovní dlažba na terasu: Jak vybrat tu správnou

Co musí splňovat venkovní dlažba na terasu? Podle jakých kritérií

Terasy: 30+ inspirací na dřevěné terasy u domu, fotogalerie a informace pro stavbu

Plánujete stavět terasu? Už víte, jak bude vypadat a co její stavba obnáší? Přinášíme vám potřebné informace a velkou dávku inspirace na dřevěné terasy.