HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Seznamte se s odvážnými dřevorubci minulého století

V tomto krátkém filmovém dokumentu jsou vyobrazeni první odvážní dřevorubci na západním pobřeží Severní Ameriky. Už počátkem 20. století si uměli poradit se stromovými velikány, a to pouze s pomocí dřevorubeckých seker, ručních pil a dalších jednoduchých nástrojů. Ani přeprava pokáceného dříví nebyla vůbec jednoduchá. Jak se s tím vším vypořádali? Pokochejte se ve videu jejich zručností a odvážností.


Kácení stromů je důležitá a zodpovědná práce a ve videu je krásně vidět, jak dříve ruční těžba probíhala. Dřevorubec musel vykonat mnoho jednotlivých pracovních kroků a zásadních rozhodnutí v krátkém čase. Především musel správně odhadnout umístění těžiště stromu, což ovlivňuje správný směr jeho pádu. To vyžaduje značné zkušenosti.

Jak se kácelo dřevo před 100 lety?

Nejdříve si tedy dřevorubci museli určit směr pádu stromu a upravit si pracoviště. Poté na straně směru pádu stromu vysekali pomocí sekery směrový zásek a provedli hlavní řez pomocí ruční pily. Dále docházelo k vychýlení stromu – u velkých a mohutných stromů se do hlavního řezu zatloukaly ocelové klíny, které pádu stromu dopomohly.

Transport dřeva místy, kde chybí silnice

Pokácené dříví mohlo být transportováno po vodě, kam bylo dopravováno pouze pomocí systému kladek a lan. Někdy se kmeny přepravovaly po železnici. Tu si však musely první těžařské firmy budovat samy, a to i v nepřístupných místech. Země se zpevňovala štěrkem a kamením, které se nacházelo v okolí. Do mokřin a bažinatých oblastí, které bylo potřeba překonat, byla vždy vyslána skupina dělníků napřed, aby podloží pro položení pražců dostatečně zpevnili. Pražce se v Kanadě zhotovovaly ze dřeva jedlovce a jeden kus mohl vážit až 100 kg. Později se dřevo transportovalo i nákladními auty, což proces těžby značně usnadnilo.

Již před necelými 100 lety si dřevorubci uměli v lese poradit. Navíc všechno zvládali bez strojů a vymožeností dnešní doby! Při ruční těžbě vykonávali precizní a riskantní práci a jistě jim patří náš respekt.

Napište nám do diskuze, jaké zkušenosti máte s kácením stromů vy!

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.11.2017

0

Sekery: Návod pro jejich výběr

Jít koupit sekeru je zdánlivě jednoduchý úkol. Z výběru sekery v obchodě ale můžete mít zamotanou hlavu. Naštěstí jsme tu my a poradíme vám.

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Video: Podívejte se, jak se kácely sekvoje v roce 1940

Ohlédněte se do doby, kdy ještě musela stačit pouze síla a odvaha k pokácení největších stromů na zemi.

Video: Kácení stromů nechte raději na odbornících

Kácení stromů může být často rizikové. Pokud s kácením nemáte zkušenosti, raději zavolejte odborníka, který vám strom pokácí. Vyhněte se zbytečným zraněním z hlouposti.

Dům se střechou ve tvaru roztažených ptačích křídel

Střecha ve tvaru ptačích křídel v letu a prosklené stěny od podlahy ke stropu, to je kanadský recept na monumentální výhledy.

V amerických městech se ročně pokácí 36 milionů stromů. Je to problém?

Stromy zásadním způsobem zvyšují kvalitu života ve městech. Američané si to ale zatím moc neuvědomují. Kde se kácí nejvíc a kde to bude opravdu bolet?