HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Video: Seznamte se s odvážnými dřevorubci minulého století

V tomto krátkém filmovém dokumentu jsou vyobrazeni první odvážní dřevorubci na západním pobřeží Severní Ameriky. Už počátkem 20. století si uměli poradit se stromovými velikány, a to pouze s pomocí dřevorubeckých seker, ručních pil a dalších jednoduchých nástrojů. Ani přeprava pokáceného dříví nebyla vůbec jednoduchá. Jak se s tím vším vypořádali? Pokochejte se ve videu jejich zručností a odvážností.


Kácení stromů je důležitá a zodpovědná práce a ve videu je krásně vidět, jak dříve ruční těžba probíhala. Dřevorubec musel vykonat mnoho jednotlivých pracovních kroků a zásadních rozhodnutí v krátkém čase. Především musel správně odhadnout umístění těžiště stromu, což ovlivňuje správný směr jeho pádu. To vyžaduje značné zkušenosti.

Jak se kácelo dřevo před 100 lety?

Nejdříve si tedy dřevorubci museli určit směr pádu stromu a upravit si pracoviště. Poté na straně směru pádu stromu vysekali pomocí sekery směrový zásek a provedli hlavní řez pomocí ruční pily. Dále docházelo k vychýlení stromu – u velkých a mohutných stromů se do hlavního řezu zatloukaly ocelové klíny, které pádu stromu dopomohly.

Transport dřeva místy, kde chybí silnice

Pokácené dříví mohlo být transportováno po vodě, kam bylo dopravováno pouze pomocí systému kladek a lan. Někdy se kmeny přepravovaly po železnici. Tu si však musely první těžařské firmy budovat samy, a to i v nepřístupných místech. Země se zpevňovala štěrkem a kamením, které se nacházelo v okolí. Do mokřin a bažinatých oblastí, které bylo potřeba překonat, byla vždy vyslána skupina dělníků napřed, aby podloží pro položení pražců dostatečně zpevnili. Pražce se v Kanadě zhotovovaly ze dřeva jedlovce a jeden kus mohl vážit až 100 kg. Později se dřevo transportovalo i nákladními auty, což proces těžby značně usnadnilo.

Již před necelými 100 lety si dřevorubci uměli v lese poradit. Navíc všechno zvládali bez strojů a vymožeností dnešní doby! Při ruční těžbě vykonávali precizní a riskantní práci a jistě jim patří náš respekt.

Napište nám do diskuze, jaké zkušenosti máte s kácením stromů vy!

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
16.11.2017

0 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE