HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V amerických městech se ročně pokácí 36 milionů stromů. Je to problém?

Města ve Spojených státech amerických prý umí skvěle pracovat s veřejnou zelení a často nám jejich zažitá praxe bývá dávána za příklad. V posledních letech se ale příjemný trend mění a z metropolí i okresních městeček tu dnes mizí 36 milionů stromů ročně. Které státy jsou postiženy nejvíce? 


Kácení stromů ve městech
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ildar Sagdejev (Specious)

Aktuální údaje, které dala dohromady americká Lesní správa, jsou krajně neradostné. Dříve příkladně ozeleněné ulice měst dnes ztrácí stromy a keře v šíleném tempu. Ročně tak dohromady zmizí okolo 175 000 akrů městské zeleně, aby udělalo místo stavbám nových domů, dláždění a silnicím. Výměra těchto nepřírodních ploch se naopak ročně zvyšuje o 167 000 akrů. Co se stalo?

Stromy? Otázka federálního významu

Americká Lesní správa podrobně mapuje městskou zeleň od roku 2009, do té doby byla její údržba a inventarizace záležitostí konkrétních městských odborů životního prostředí. Pak ale v USA přišli na to, že stromy a keře jsou nezbytné pro zachování vysoké kvality života obyvatel a jejich zachování je přímo otázkou federálního významu. Stromy ve městech totiž dokáží nemalé zázraky.

Miliardy v úsporách a ve spokojenosti obyvatel

Udržované parky, ozeleněná prostranství, předměstské parkové zóny, osazené kraje ulic: to vše šetří miliardy z rozpočtu. Přesněji řečeno 18 miliard dolarů ročně. Na tolik je vyčíslen přínos stromů za zlepšování kvality vzduchu, lapání prachových částic, snižování hlučnosti, zlepšení vododržné schopnosti půdy nebo fixování emisí oxidu uhličitého. Nehledě na to, že lidé trávící svůj život „v zeleném“ jsou spokojenější.

Desetiny procent znamenají miliony stromů

Proměna amerických měst ze zelených měst do betonovo-asfaltové šedi přitom nevypadá v hrubých číslech radikálně: za sledované pětileté období se celková výměra ozeleněných prostranství v intravilánech obcí a měst snížila „jen“ o 0,7 %. Tedy přesněji z 42,9 % na 42,2 %. Dohromady to ale znamená, že ročně přijdou Spojené státy americké o 36 milionů vzrostlých stromů.

Průměr je jedna věc a konkrétní čísla další. Některé americké státy a jejich města jsou už tradičně více pokryté stromy než jiné staty. Pokud například přijdou o pár akrů stromů ve městech státu Maine, nikdo moc rozdíl nepozná. Zdejší sídla totiž disponují vůbec největším procentuálním zastoupením zeleně v městských plánech. Až 68 % rozlohy města tu obvykle tvoří parky a ozelenění prostranství.

Severní Dakota: tady může vyhrát beton

V Severní Dakotě je však situace výrazně odlišná. Pokryvnost stromů ve městech tu činí méně než 10 %. A tak se tu opravdu počítá každá chybějící dřevina. V městech tohoto poněkud vyprahlého státu se stromy sadily jen kolem říčních toků a parků je tu jen pomálu. Přijít tu o pár akrů stromů znamená učinit z měst asfaltovo-betonovou džungli, ve které budete v letním horku lapat po dechu. Chladivý stín stromů tu totiž nenajdete.

Klimatické změny vrací stromy do debaty

Městská zeleň v USA dlouhá léta stála stranou nějakého urbánního plánování a z principu vždy ustupovala nejrůznějším ambiciózním architektonickým projektům, developerským záměrům a budování. Dopravní infrastruktura nebo výstavba průmyslových areálů měly vždy přednost. Teprve teď, když se konečně začíná řešit odolnost měst vůči klimatickým změnám, dostává se pomalu pozornosti i stromům.

Činí totiž města trvale obyvatelná a připravují je na dobu, kdy průměrná teplota ještě více naroste. „Uchovávat stávající stromy ve městech a zvyšovat zazelenění ulic i volných prostranství znamená plánovat udržitelnou budoucnost pro příští generace obyvatel,“ říká Dan Nowak, výzkumník Lesní správy. „Města nejsou jen domy a silnice. Bez stromů se totiž lidská sídla stávají neobyvatelná.“

Vydáno dne:
21.08.2018

Photocredit: Ildar Sagdejev (Specious)

1

Video: Splňte si svůj sen - postavte si dům v korunách stromů!

V tomto videu naleznete návod ke stavbě domu ve stromě. Od prvních příprav až po finální prohlídku stavby... Číst více →Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!.. Číst více →Základy včelařství: Vyrobte si včelí úly svépomocí (Rady a tipy)

Začněte se včelařstvím a postavte si vlastní včelí úly. Dozvíte se, jak si postavit vlastní včelí úly svépomocí... Číst více →Video: Seznamte se s odvážnými dřevorubci minulého století

Podívejte se na krátký VINTAGE film o skutečných hrdinech – kanadských dřevorubcích z počátku 20. století. Jak si poradili bez motorových pil?.. Číst více →Video: Kácení stromů nechte raději na odbornících

Kácení stromů může být často rizikové. Pokud s kácením nemáte zkušenosti, raději zavolejte odborníka, který vám strom pokácí. Vyhněte se zbytečným zraněním z hlouposti... Číst více →Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!

Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu... Číst více →Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?

Opravdu mohou stromy chodit? Zdá se, že za určitých podmínek to možné je. Podívejte se sami, co může palmu Socratea rozpohybovat... Číst více →Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti

Stačí pár vzrostlých stromů a cena vámi nabízené nemovitosti může být až o pětinu vyšší. Stromy totiž přináší nejen stín, ale také blahobyt... Číst více →Jak starý je nejstarší strom celé Evropy?

Byl objeven nejstarší strom Evropy! Borovice z italského národního parku nevypadala jako šampion, ale překvapila: 1230 let, to už je pořádná senzace... Číst více →V některých školách naměřili nebezpečné množství oxidu uhličitého

Vysoká koncentrace oxidu uhličitého v interiéru způsobuje únavu, otupělost a dokonce zdravotní problémy. V tříleté studii se prokázalo, že toto je na většině českých škol velký problém... Číst více →