HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Didgeridoo: Video: výroba podle tradice domorodců

Didgeridoo je tradiční hudební nástroj australských původních obyvatel, takzvaných Aboriginců. Patří mezi typické symboly Austrálie. První zmínky o něm sahají do doby před 40 000 lety. Tyto originální hudební nástroje byly vyráběny z padlých nebo ještě stojících kmenů eukalyptu, které byly přirozeně vykotlané termity. Tuto tradiční formu výroby si můžete prohlédnout ve videu. 


K vynálezu tohoto nástroje se vztahuje pěkná legenda. Jeden aboriginský mladík údajně rozdělával oheň a hledal suché dříví na podpal. Nalezl dutý kmen eukalyptu. Když ho zvedl, všiml si spousty termitů, kteří se v něm usídlili a vyhloubili v něm dutinu.

Mladíkovi bylo líto nebohé termity upálit, a tak se je snažil vyfouknout. Přiložil k dutému kmenu rty a při prvním vydechnutí vzduchu se ozval zvláštní zvuk, který sice termity z kmene nevyhnal, ale za to ukázal lidem cestu k jednomu z prvních hudebních nástrojů.

Jak se vyrábí digeridoo?

Tradiční výroba a příprava didgeridoo začíná tím, že se domorodci vydají do pralesa a pozorují kmeny eukalyptových stromů. Poklepávají na stromy a podle dutého zvuku poznají vhodný strom, na kterém termiti už dokončili svoji práci.

Když najdou dutý kmen se správnou délkou a tloušťkou, pokácí ho. Následně tento kus dřeva očistí a odstraní z něj kůru. Pomocí kovové tyče, kterou nahřejí v ohni, vypálí vnitřní dutinu kmene a odstraní z ní zbylé kousky dřeva a termitů. A didgeridoo je hotové.

Digeridoo je třeba ozdobit a naučit se na něm hrát

Zbývá dřevo jen ozdobit malbami, které často odkazují na mytologii australských domorodců či posvátná zvířata. Užší strana dutého nástroje se opatří náustkem, který je většinou ze včelího vosku.

Často jsou to hudebníci, kteří si své nástroje sami vyrábí. Hra na didgeridoo je náročná, protože vyžaduje speciální techniku vibrujících rtů a tzv. cirkulační dýchání. To zaručuje táhlý a nepřerušovaný bručivý tón, který je ceněný pro jeho meditativní a léčivé vlastnosti.

Podobný nástroj měli také Mayové ve Střední Americe, kteří používali dřevo z jucy nebo agáve. Tento nástroj označujeme jako „la trompeta maya“ neboli mayská trubka.

Líbí se vám výroba didgeridoo? Podívejte se na naše další videa.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.01.2018

0

Bouda pro psa: Jak na to?

Bouda pro psa a její velikost záleží na velikosti vašeho pejska. Je důležité, aby se psi v boudě cítil bezpečně ale pohodlně. Ukážeme si, jak na to.

Video: Jak vyrobit pohovku z palet

Nevíte co s paletami? Vyrobte si z nich pohovku! Jste-li fanoušek DIY nábytku, je tenhle stručný návod přesně pro vás!

Základy včelařství: Vyrobte si včelí úly svépomocí (Rady a tipy)

Začněte se včelařstvím a postavte si vlastní včelí úly. Dozvíte se, jak si postavit vlastní včelí úly svépomocí.

Video: Jak udělat patinu na dřevě během několika minut

Rádi byste dřevu dodali pěkný vzhled? Zkuste ocet a ocelovou vlnu! Podívejte se, jak jednoduché je vytvořit patinu na dřevěném povrchu!

Video: Moderní dřevěná 3D stavebnice není jen pro děti

Podívejte se na celodřevěný 3D model plně funkční továrny robotů. Takovou hračku ocení nejeden dospělý. Pojďte si s námi zavzpomínat na dětská léta s dřevěnou stavebnicí.

Proč romantické dřevostavby z Panamy nepřežijí sezónu?

Dřevo je přírodní stavební materiál a má jistě bezpočet kvalit. Ve vlhkých tropech však záleží na tom, kde stavíte a odkud dřevo pochází. S čím se potýkají dřevostavitelé v různých koutech světa?

Domek pro fanoušky Pána prstenů

Také jste si oblíbili malé útulné domečky, ve kterých bydlí hobité, odvážní obyvatelé Středozemě? Pak pojďte s námi jeden takový hobití domeček navštívit.

Kvůli omezení prodeje růžového dřeva mají teď výrobci kytar problém

Regulace prodeje tropického dřeva likviduje světový byznys s hudebninami a ochraně pralesů přitom nepomáhá. Tuna palivového dřeva stojí asi tři tisíce korun, vzácné růžové dřevo z jihoamerických pralesů stokrát tolik! Není divu, že je po něm taková sháňka.

V divoké Tasmánii nad ekologickými dřevostavbami přemýšlejí

Moderní zaoblené chaty umocňují zážitek z charakteristické krajiny divoké Tasmánie. Ukazují z ní to nejlepší, aniž by ji jakkoli narušily. Posuďte sami...