HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nová virtuální baterie poskytuje elektřinu za 1,8 Kč za kWh. Opravdu se ale vyplatí?

Přestože se růst cen energií mírně stabilizoval a situace se postupně začíná obracet k lepšímu, stále si bohužel za elektřinu připlatíme. Naštěstí ale existují způsoby, jak si elektřinu levně vyrobit a snížit tak spotřebu ve vlastní domácnosti. Někteří distributoři elektřiny začali v poslední době nabízet pro domácnosti nový typ tzv. virtuálních baterií, díky kterým lze získat elektřinu za velmi zajímavou cenu. Jak vůbec virtuální baterie funguje a kolik stojí? Pojďme se blíže podívat na tento chytrý fenomén, jak si jej získat a jak z něj vytěžit maximum?


Virtuální baterie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: European Battery Alliance News (Unsplash)

Virtuální baterie: Jak vůbec funguje a proč je dokonalým řešením úspory?

Virtuální baterie není žádný nový typ akumulátoru. Jedná se o službu distributorů elektrické energie a je určena pro domácnosti, které disponují fotovoltaikou (on-grid nebo hybridní systém) do výkonu 10 kWp (kilowattpeaků).

Služba virtuální baterie je založena na principu přebytků elektrické energie, kterou fotovoltaická elektrárna vyrobí, ale domácnost není schopna v daný moment zužitkovat. Přebytky jsou posílány zpět do distribuční sítě, kde jsou „ukládány“. Z ní si je později (v zimě) vyzvednete, když potřebujete například elektřinou vytápět.
Distribuční síť ale nefunguje jako akumulátor, do kterého je možné ukládat elektrickou energii. Služba virtuální baterie ve skutečnosti funguje tak, že vyrobené přebytky dodávané do sítě distributor převezme a dodá je zákazníkovi, který je v ten moment potřebuje. Na 90 % tím dotyčným zákazníkem bude váš soused. V případě, že budete mít později nedostatek vy, distributor pro vás nakoupí energii na trhu a opět vám ji dodá. Jak je tedy možné, že stejně za tuhle elektřinu, kterou jste si vyrobili sami, musíte zaplatit?  

Grafy vývoje změn výkonu fotovoltaických panelů v průběhu dne/roku naleznete v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: European Battery Alliance News (Unsplash), gary john, Fuetotene

Cena elektrické energie v hlavní roli. Jaký dopad má na virtuální baterii?

Virtuální baterie vypadá na první pohled jako dokonalá služba. Přebytky elektrické energie, které si sami vyrobíme, jednoduše uložíme (pošleme) do distribuční sítě, odkud si je v případě potřeby opět stáhneme zpět. Nicméně každá služba něco stojí a jinak tomu není ani zde. Cena elektřiny se v České republice skládá z několika samostatných složek. Značný podíl (cca 45–50 %) je tvořen tzv. silovou elektřinou NT, která představuje složku skutečně vyrobené elektrické energie. Zbylých cca 50–55 % je tvořeno tzv. regulovanou složkou, která se skládá z několika samostatných složek. Jsou jimi například Podpora OZE (obnovitelných zdrojů energie), poplatek z distribuce, dan z elektřiny, poplatek za systémové služby a jiné.

Tyto poplatky jsou neodmyslitelnou součástí ceny za elektřinu. Pokud tedy uložíte své přebytky do virtuální baterie a následně si je vyberete zpět, nebudete muset platit silovou složku NT. Nicméně je nutné uhradit distribuční poplatky, neboli regulovanou složku ceny elektrické energie. Většina distributorů nabízí virtuální baterii ve formě měsíčního tarifu, který je placen současně se zálohami. Každá smlouva s distributorem má však svá specifika, které je dobré si předem prostudovat.

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Cenové srovnání fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.

V první části článku jsme si definovali, co je virtuální baterie, jak funguje a z čeho je tvořena cena elektřiny. V druhé se zaměříme na to, jak moc se virtuální baterie vyplatí, a spočítáme si, kolik stojí 1 kWh.Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
17.01.2023

Photocredit: European Battery Alliance News (Unsplash)

2

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Co je budova s téměř nulovou spotřebou energie?

Slyšeli jste už pojem budova s téměř nulovou spotřebou energie a lámete si hlavu nad tím, o co se jedná? V dnešním článku vám tuto problematiku osvětlíme.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Rodina vyzrála na drahé energie. Svůj dům vytápí za pár korun

Díky ověřeným metodám našich předků objevila mladá rodina levný způsob vytápění celého domu. Ceny energií na nadcházející zimu tak neřeší.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? 

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.

Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.