HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Nejjednodušším způsobem, jak využít energie ze slunce, je přímé sluneční světlo. Máte-li velká okna na jih, za slunečných dnů můžete uspořit až 30–40 % energie na vytápění. V létě ovšem potřebujete účinné stínění. Nebo můžete sluneční energii využívat ještě více, například na ohřev vody. Pak přicházejí na řadu fototermické nebo fotovoltaické systémy.


Správné umístění solárních panelů vám přinese nemalé úspory.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Greens MPs

Fototermické systémy zajistí kompletní ohřev vody

U fototermických systémů slunce ohřívá vodu, která následně dopravuje teplo dál. Kolektor obsahuje teplonosnou kapalinu proudící uzavřeným okruhem, jehož součástí je zásobník tepla. Zde se energie předává do vody, kterou je zásobník naplněný.

Jaká je jejich účinnost?

Solární kolektory pro ohřev vody vykazují účinnost 30–40 %. Podle odborných výpočtů touto cestou lze mimo topnou sezónu (asi polovina května až počátek září) zajistit kompletní ohřev vody, v topné sezóně potom asi 60 %. Další variantu tvoří fotovoltaické články, které sluneční energii přímo proměňují na elektrickou, u nich je účinnost do 20 %.

Mohlo by vás zajímat: Vyplatí se solární ohřev vody?

Kam panely umístit?

Buď můžete panely zakomponovat přímo do střešního pláště dřevostavby, nebo je instalovat na samonosné konstrukci.

V jakém úhlu by měly kolektory být umístěny?

Výška slunce na obloze je v různých ročních obdobích různá. V zimě by byl nejlepší sklon 60–75°, v létě naopak cca 30–35°. Tyto rozdílné požadavky jsou problematické, proto se obvykle volí kompromis 45°. Nejlepší je natočení na jih, pokud budou kolektory na východ nebo západ, pak se jejich účinnost sníží o 20–30°.

Výhody solárního ohřevu:

  • Významně snižujete energetickou náročnost dřevostavby, snižujete náklady na ohřev vody.
  • Náklady na provoz solárního systému jsou nízké, a to i u celoročního provozu.
  • Na pořízení solárních systémů můžete čerpat i dotace (Kotlíková dotace nebo program Nová zelená úsporám).
  • Není problém zajistit i ohřev vody do bazénu.

Platí pro solární systémy u dřevostaveb specifická pravidla?

Ne. Řídí se úplně stejnými zákony a pravidly jako u zděných objektů. Myslete ale při instalaci termických systémů na sedání masivní dřevěné stavby. U nich je nezbytné zhotovit rozvody z potrubí, které umožňuje dilataci.

Které řešení je efetivnější?

Je z pohledu nákladů a energetického zisku efektivnější termická varianta, nebo fotovoltaika? I když se zatím u dřevostaveb využívaly spíše termické systémy, které jsou efektivnější, řada lidí dnes argumentuje ve prospěch fotovoltaiky. V její prospěch mluví klesající ceny panelů a jednodušší instalace. Do ohřívače vede kabel, nepotřebujete řešit rozvody potrubí. I konstrukce je jednodušší, protože se obejdete bez oběhového čerpadla. V mrazivých slunečných dnech má větší solární zisky fotovoltaika. Příznivci termických řešení ale uvádějí, že u nich stačí kolektory o menší ploše a jejich účinnost je vyšší než u fotovoltaiky. „Válka“ systémů tedy zatím nemá vítěze.

Když opouštíte dům na delší dobu

Některé z vás možná napadla otázka, zda u solárních panelů na dřevostavbě nedochází k nějakým rizikům přehřátí, pokud odjíždíte na delší dobu. Buďte klidní, nedochází. Kolektory jsou vyrobeny z takových materiálů, které dobře odolávají vysokým teplotám.

Jaké jsou úspory? A co budoucnost?

Jak vám mohou solární systémy pomoci, ať už zvolíte termické, nebo fotovoltaické řešení? Podle odborníků je přínosem úspora až 60 % nákladů spotřebovaných na ohřev teplé vody. U vytápění může přinést cca 20 % úspor. Vždy ale závisí na konkrétních podmínkách u vás. Musíte samozřejmě brát v úvahu vstupní investici a její návratnost. Lze předpokládat, že v souvislosti s poklesem cen fotovoltaiky bude panelů přibývat i na dřevostavbách. U termiky se ale pokles cen očekávat nedá, takže ta bude asi spíše stagnovat. 

 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.01.2019

Photocredit: Greens MPs

3

Pasivní domy 4.díl - Technické vybavení v pasivním domě

Pasivní dům bez správného technického vybavení si lze jen těžko představit.

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Jsou elektrické přímotopy právem strašákem pro jejich drahý provoz? To zda a kdy se vám přímotop vyplatí naleznete v tomto seriálu.

Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.

Elektrický topný žebřík do koupelny: Jak jej správně vybrat?

Máte v koupelně rádi teplo a příjemné prostředí? Řešíte nepříjemný chlad nebo chcete mít prostě suché ručníky? Zatopte si elektrickým topným žebříkem. Poradíme vám, jak topný žebřík do koupelny vybrat.

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Léto je za dveřmi. Jak jej uvítají v Dánsku? Přístavní plovárnou

Podívejte se na unikátní projekt netradiční dánské dřevostavby, která slouží jako kombinovaná venkovní plovárna nabízející společenské i sportovní vyžití.

Novostavby: čím topit i po roce 2020?

Pět nejčastějších způsobů vytápění u rodinných domů. Vyhoví i ten váš novým požadavkům po roce 2020?

Manželé si vylepšili levný zahradní bazén, a ještě na tom ušetřili. Máme pro vás návod

Přinášíme vám návod na výrobu dřevěného bazénu svépomocí. V článku najdete postup krok za krokem, cenovou kalkulaci a podrobnou fotogalerii.

Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně

Čtenář Jakub si vyrobil luxusní bazén ze starých palet a dřevěných latí. Podívejte se, jak se mu to povedlo a na kolik ho bazén vyšel.

Luxusní dřevěná vila vyrostla téměř v oblacích

Luxusní dřevěná vila s dechberoucími výhledy do dalekého okolí okouzlí každého milovníka dokonalého designu a velkorysých prostor.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE