Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny

Vnější zastínění, jako jsou slunolamy, vnější žaluzie nebo okenice přispívají ke zvýšení tepelného komfortu, regulují denního osvětlení a v některých případech slouží také jako protihluková izolace. Systémy vnějšího zastínění fungují na principu odstínění infračerveného záření a tím redukují nárůst vnitřní teploty v budovách. Pomáhají zároveň k udržení požadovaných aktuálních i dlouhodobých světelných podmínek, i když ne v takové míře jako např. vnitřní žaluzie.
Systémy vnějšího zastínění jsou většinou jednoduché, oproti klimatizaci relativně levné a jejich účinek je velmi výrazný. Vnějším zastíněním ušetříte energie spotřebované klimatizací přehřátých prostor v letním období a použitím vhodných stínících prvků dosáhnete podstatné úspory tepla i v zimním období.
Kritéria denního osvětlení
Úskalím návrhu denního osvětlení je docílení zrakové pohody ve vnitřním prostoru budovy za různých podmínek venkovního osvětlení. Vnější zastínění musí zachovat zrakovou pohodu při zatažené, jasné i polojasné obloze a při přímém slunečním světle musí v místě zrakové práce dosáhnout požadované hodnoty osvětlenosti. Kvantitativní kritérium světelného stavu vnitřního prostředí je tzv. činitel denní osvětlenosti D [%], který určuje, kolik procent z venkovní osvětlenosti se dostane do interiéru. Jeho hodnota se určuje při nejméně příznivém stavu venkovního osvětlení – při zatažené obloze v zimě. Další kvalitativní kritéria jsou rovnoměrnost denního osvětlení, rozložení jasu osvětlení, rozložení světelného toku, rozložení jasu ploch v zorném poli, zábrana oslnění a barevné řešení ploch v zorném poli, zábrana oslnění a barevné řešení interiéru.
V jakých normách hledat?
Základní problematiku denního osvětlení budov řeší ČSN 730580. Požadavky na tepelnou stabilitu místnosti v letním období stanovuje ČSN 730540-2 v čl. 8.2 v závislosti na způsobu výpočtu. Tradiční výpočet lze provést podle ČSN 730540-4 nebo lze počítat podrobnějším dynamickým výpočtem dle ČSN 730540-2. Okrajové podmínky pro výpočty je pak možné nalézt v ČSN 730540-3.
Vnější zastínění budov má velmi důležitou úlohu především z hlediska nižší akumulační schopnosti dřevostaveb. Ty rychleji reagují na změny přísunu tepelné energie a může se tedy stát, že se vnějším prvkům stínící techniky nevyhneme ani při vhodně navržené stavbě. Naštěstí existuje mnoho způsobů provedení vnějšího zastínění a při správné volbě tyto prvky zvýrazňují celkový architektonický výraz stavby.
Konkrétními způsoby stínění se budeme zabývat v dalších dílech seriálu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Ing. Petr Novák
Vydáno dne:
08.11.2011
Mohlo by Vás zajímat:
- Vnější zastínění 2. díl – Jak stínit dům zvenku? Předokenní žaluzie, rolety a stromy
- Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit
- Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice
- Léto v dřevostavbě – klimatizace jako okamžité řešení
- Střešní okna, to nejsou jenom Veluxy
- Zastřešení terasy: Inspirace i praktické rady
- Předokenní rolety slibují dokonalý stín, úspory tepla i bezpečí
- Venkovní žaluzie na okna regulují světlo i teplo
- Poštovní schránka nerezová nebo dřevěná? 5 kroků k výběru
- Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč