HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny

Především v létě je důležité udržovat v obytných a pracovních prostorách nejen tepelnou, ale také zrakovou pohodu. Klimatizace vám může zařídit optimální teplotu, ale co s nadbytečným světlem? Jako řešení se nabízí systémy vnějšího zastínění. Ty řeší jak vnitřní teplotu domu, tak jeho denní osvětlení a navíc si rozumí s českými technickými normami.

Dřevěný slunolam

Vnější zastínění, jako jsou slunolamy, vnější žaluzie nebo okenice přispívají ke zvýšení tepelného komfortu, regulují denního osvětlení a v některých případech slouží také jako protihluková izolace. Systémy vnějšího zastínění fungují na principu odstínění infračerveného záření a tím redukují nárůst vnitřní teploty v budovách. Pomáhají zároveň k udržení požadovaných aktuálních i dlouhodobých světelných podmínek, i když ne v takové míře jako např. vnitřní žaluzie.

Systémy vnějšího zastínění jsou většinou jednoduché, oproti klimatizaci relativně levné a jejich účinek je velmi výrazný. Vnějším zastíněním ušetříte energie spotřebované klimatizací přehřátých prostor v letním období a použitím vhodných stínících prvků dosáhnete podstatné úspory tepla i v zimním období.

Kritéria denního osvětlení

Úskalím návrhu denního osvětlení je docílení zrakové pohody ve vnitřním prostoru budovy za různých podmínek venkovního osvětlení. Vnější zastínění musí zachovat zrakovou pohodu při zatažené, jasné i polojasné obloze a při přímém slunečním světle musí v místě zrakové práce dosáhnout požadované hodnoty osvětlenosti. Kvantitativní kritérium světelného stavu vnitřního prostředí je tzv. činitel denní osvětlenosti D [%], který určuje, kolik procent z venkovní osvětlenosti se dostane do interiéru. Jeho hodnota se určuje při nejméně příznivém stavu venkovního osvětlení – při zatažené obloze v zimě. Další kvalitativní kritéria jsou rovnoměrnost denního osvětlení, rozložení jasu osvětlení, rozložení světelného toku, rozložení jasu ploch v zorném poli, zábrana oslnění a barevné řešení ploch v zorném poli, zábrana oslnění a barevné řešení interiéru.

V jakých normách hledat?

Základní problematiku denního osvětlení budov řeší ČSN 730580. Požadavky na tepelnou stabilitu místnosti v letním období stanovuje ČSN 730540-2 v čl. 8.2 v závislosti na způsobu výpočtu. Tradiční výpočet lze provést podle ČSN 730540-4 nebo lze počítat podrobnějším dynamickým výpočtem dle ČSN 730540-2. Okrajové podmínky pro výpočty je pak možné nalézt v ČSN 730540-3.

Vnější zastínění budov má velmi důležitou úlohu především z hlediska nižší akumulační schopnosti dřevostaveb. Ty rychleji reagují na změny přísunu tepelné energie a může se tedy stát, že se vnějším prvkům stínící techniky nevyhneme ani při vhodně navržené stavbě. Naštěstí existuje mnoho způsobů provedení vnějšího zastínění a při správné volbě tyto prvky zvýrazňují celkový architektonický výraz stavby.

Konkrétními způsoby stínění se budeme zabývat v dalších dílech seriálu.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.11.2011

5

Vnější zastínění 2. díl – Jak stínit dům zvenku? Předokenní žaluzie, rolety a stromy

Jaké výhody mají předokenní žaluzie, venkovní rolety a stromy? Zajímavé realizace vnějších rolet a žaluzií pak najdete ve fotogalerii.

Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit

Volba oken do jakékoli stavby je bezesporu dilematem každého stavebníka.

Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice

Způsoby vnějšího zastínění domu, které

Léto v dřevostavbě – klimatizace jako okamžité řešení

Jak klimatizace v dřevostavbě funguje, jaké jsou její ne/výhody a kolik stojí?

Střešní okna, to nejsou jenom Veluxy

Jaké typy střešních oken se v Čechách prodávají a kolik stojí?

Zastřešení terasy u domu: inspirace i praktické rady

Jaké si vybrat zastřešení vaší terasy? Pokud hledáte inspiraci a varianty, jste na správném místě.

Předokenní rolety slibují dokonalý stín, úspory tepla i bezpečí

Jaké funkce mají předokenní venkovní rolety a na to si dát pozor?

Venkovní žaluzie na okna regulují světlo i teplo

Venkovní žaluzie na okna jsou dnes velkým trendem. Jaké mají tyto žaluzie

Poštovní schránka nerezová nebo dřevěná? 5 kroků k výběru

Ať už máte dům nebo byt, tak i dnes je poštovní schránka nezbytným vybavením. Podívejte se, jaké jsou konstrukce a materiály poštovních schránek.

Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy

Moderní technologie vnášejí do světa osvětlení nepřeberné nové možnosti. Máme pro vás novinky a základní tipy, jak správně osvětlit bydlení.