HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice

Z minulého dílu znáte stínící funkci vnějších žaluzií, venkovních rolet a stromů. V tomto článku zjistíte, na které domy se hodí slunolamy, že markýzy jsou stále v módě a že okenice se nově nejen otevírají, ale i posouvají. Tento článek zakončuje sérii o vnějším zastínění.

Otevřené okenice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Slunolamy

Slunolamy představují výrazný stínící prvek, který se začal využívat v kontextu celkového architektonického vzhledu budovy. Jedná se o svislé nebo vodorovné nosníky, které jsou kotveny do zdi budovy a na tyto nosníky jsou dále připevňovány lamely slunolamu. Slunolamy se prvotně dělí na horizontální – vertikální a pevné - pohyblivé. Dále je možné rozdělení podle materiálu, z kterého jsou vyrobeny.

Lamely bývají zhotoveny z hliníku nebo tvrzené hliníkové slitina opatřené povlakem s teflonovým efektem, který odpuzuje nečistoty. Z vnitřní strany bývají opatřeny bílým smaltem kvůli dobrému odrazu světla do cloněných prostor. Na konzoly a další části se používají tvrzená hliníková slitina, hliník nebo tenkostěnné, ocelové a zinkované profily. Jednotlivé lamely jsou vzájemně propojeny a do požadované polohy je natáčí lineární motor, čímž reguluje vstup světla a potažmo i světla do interiéru.

Slunolamy jsou díky své mohutnější konstrukci vhodné k použití u větších staveb.

Markýzy

Markýzy jsou jedním z velmi starých způsobů zastínění, který je realizován většinou látkovou plachtou napnutou na konstrukci. Rozlišujeme dva základní typy markýz: markýzy pevné a markýzy výsuvné. Stínění markýzou můžeme dosáhnout rozdělení venkovního prostoru na několik menších a soukromějších. Markýza poskytuje také ochranu proti dešti.

Okenice

Okenice chrání před deštěm, krupobitím, sluncem, sněhem a chladným počasím, před zvědavými pohledy a ztěžuje případné pokusy o vloupání. Slouží také jako izolační a bezpečnostní element a využívají se jako okrasný prvek. Okenice najdete nejen na původních či zrekonstruovaných domech, ale stejně tak i na novostavbách.

Klasické otevíratelné okenice regulují intenzitu zastínění otevřením křídel. Výrobci často doplňují konstrukci okenic o sklopné lamely. Ty fungují na podobném principu jako slunolamy, jen v rámu okenice.

Posuvné fasádní okenice jsou umístěny na lištách, po kterých se mohou v horizontálním směru pohybovat. Tyto okenice působí velmi elegantně a jejich vhodné použití v celkovém kontextu budovy může přispět k výraznému zkrášlení stavby.

Série Vnější zastínění je u konce

Trh se stínící technikou je velmi bohatý a proto lze každou stavbu některým stínícím prvkem opatřit, pozvednout tak celkovou užitnou hodnotu objektu a snížit náklady na energie. Vhodnost použití stínících prvků se odvíjí především od typu budovy. Masivnější prvky jako slunolamy nejsou příliš vhodné na fasádu menších rodinných domů, kdežto vnější žaluzie a rolety jsou naopak použitelné do všech typů staveb a vykazují jedny z nejlepších stínících a tepelně-izolačních vlastností. Rozhodnutí, který stínící prvek je na stavbu nejvhodnější se odvíjí také od sousedních staveb a okolí ve kterém je budova umístěna. Máte-li navíc na zahradě dost místa, neostýchejte se vysadit jediný přirozený stínící prvek, a to strom.

Více informací o vnějším zastínění najdete v prvním dílu tohoto seriálu. Druhý díl byl věnován vnějším žaluziím, venkovním roletám a stromům.

Našli jste v této sérii informace, které jste hledali? Máte zkušenosti s některým stínícím systémem? Napište nám do diskuse. Zajímají-li Vás další specifické detaily jednotlivých systémů nebo další související témata, můžete se zeptat přímo odborníka.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.12.2011

Photocredit: Shutterstock

10

Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny

Proč a jak na vašem domě použít vnější zastínění, které vpustí světlo, ale teplo nechá před okny?

Vnější zastínění 2. díl – Jak stínit dům zvenku? Předokenní žaluzie, rolety a stromy

Jaké výhody mají předokenní žaluzie, venkovní rolety a stromy? Zajímavé realizace vnějších rolet a žaluzií pak najdete ve fotogalerii.

Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit

Volba oken do jakékoli stavby je bezesporu dilematem každého stavebníka.

Léto v dřevostavbě – klimatizace jako okamžité řešení

Jak klimatizace v dřevostavbě funguje, jaké jsou její ne/výhody a kolik stojí?

Střešní okna, to nejsou jenom Veluxy

Jaké typy střešních oken se v Čechách prodávají a kolik stojí?

Zastřešení terasy u domu: inspirace i praktické rady

Jaké si vybrat zastřešení vaší terasy? Pokud hledáte inspiraci a varianty, jste na správném místě.

Předokenní rolety slibují dokonalý stín, úspory tepla i bezpečí

Jaké funkce mají předokenní venkovní rolety a na to si dát pozor?

Markýzy na terasu: Jak se při výběru nespálit

Podle čeho vybírat markýzu na vaši terasu? Jaké existují typy markýz

Venkovní žaluzie na okna regulují světlo i teplo

Venkovní žaluzie na okna jsou dnes velkým trendem. Jaké mají tyto žaluzie

Venkovní markýza na balkon i terasu chrání soukromí a šetří náklady

Chcete trávit více žasu na terase nebo balkonu? Venkovní markýza je řešení.