HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Léto v dřevostavbě – klimatizace jako okamžité řešení

Horké letní dny nejednoho obyvatele dřevostavby přivedou k úvahám na téma „Akumulační schopnost dřevostaveb, opravdu se v létě přehřívají?“. Jde to vyřešit pořádným zaizolováním domu, jeho správnou orientací a počtem oken, případně použitím vnějšího zastínení. Pokud již máte dostavěno a nechcete pouštět do větších přestaveb, jako nejrychlejší řešení pro vás poslouží klimatizace.

V tomto článku se podíváme, jak klimatizace vlastně funguje, jaké typy klimatizací můžete na trhu sehnat a nebudou chybět ani jejich ne/výhody.


Muž který stojí u klimatizace

Jak klimatizace v dřevostavbě funguje?

Klimatizace v domě či bytě funguje na podobném principu jako chladničky. Kompresor nejdříve nasává a stlačuje chladicí médium, přičemž dochází k jeho zahřátí. Médium, respektive jeho páry jsou poté prudce ochlazovány a dochází k jejich kondenzaci. Mikroskopické kapičky jsou rozprašovány do výparníku, kde se mísí se vzduchem, který je ventilátorem distribuován do místnosti. Současně dochází k odchodu teplého vzduchu ven z místnosti.

Jednoduchou změnou jednotlivých fází tohoto procesu lze změnit funkci klimatizace z přístroje, který vám pokoj ochlazuje na přístroj, který jej naopak vytápí. Dnešní klimatizace proto již neslouží pouze k chlazení, ale také k vytápění, ovlhčování, filtrování vzduchu nebo jeho ionizaci. Tyto multifunkční jednotky lze poté používat celoročně.Typy klimatizací:

Obecně můžete na trhu najít dva druhy klimatizačních jednotek. Kompaktní jednotky bývají instalovány do okna (tzv. okenní klimatizace) nebo bývá teplý vzduch odváděn hadicí ven z místnosti (tzv. mobilní klimatizace). Pozor, mobilní klimatizaci lze na první pohled zaměnit za ochlazovače vzduchu, které vzduch (na rozdíl od klimatizace) zvlhčují.


Druhým typem klimatizačních jednotek jsou tzv. Split jednotky, které jsou montovány odděleně ve dvou a více částech - vnějšího kompresoru a vnitřního výparníku. K jedné vnější jednotce může být připojeno více vnitřních, pak se jedná o tzv. multisplit. Split jednotky se poté blíže rozlišují podle místa instalace vnitřních výparníků, a to nástěnné, podstropní mezistropní, kazetové, parapetní.

Cena klimatizace

Ceny konkrétních klimatizačních jednotek, které můžete instalovat do své dřevostavby, si můžete porovnat zde.. Obecně platí, že mobilní jednotky jsou levnější, split jednotky dražší. Současně však musíte k ceně klimatizace počítat také cenu za její instalaci, dopravu apod. Nejúspornější klimatizace fungují na principu tepelného čerpadla a jsou opatřeny systémem inverter.

Aby se vaší klimatizace nestal žrout energie, pečlivě čtěte také energetický štítek, který by měla každá klimatizační jednotka uvádět. Tradiční škála A – G vám prozradí, kolik daná jednotka spotřebuje energie, nezapomeňte však také na údaj o energetické účinnosti, tj. kolik energie spotřebuje ochlazení na danou teplotu. K dosažení výkonu přibližně 2,5 až 3 kW, což stačí k ochlazení přibližně 20metrové místnosti, může elektrický příkon oscilovat mezi 700W až 1500, což je rozdíl několika tisíc korun (zdroj: měšec.cz).

Nevýhody a výhody klimatizačních jednotek

Výhodou mobilních klimatizačních jednotek je jejich nižší pořizovací cena, přičemž jedním dechem většina prodejců doplní, že jejich nevýhodou je vyšší hlučnost. Mobilní klimatizace nejsou proto vhodné do místností, ve kterých budete například spát či odpočívat.

Split klimatizace sice „trápí“ vyšší pořizovací náklady, bývají však energeticky úspornější a výkonnější, takže rozdíl v prvotních nákladech se během několika let vrátí. Nezapomeňme na jejich tišší provoz. Při pořízení split klimatizace však také počítejte s náročnější instalací, která bude vyžadovat větší zásah do konstrukce vaší dřevostavby.

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolace do střechy

Jak jste horké letní dny vyřešili vy? Pořídili jste si některou z nabízených klimatizací, nebo jste to vyřešili po svém? Zmrzlinou či bazénem?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.07.2013

9

Vybíráme topný systém

Jaký zvolit topný systém? Při volbě topného systému musíte dbát na to spoustu kritérií a která to jsou se dozvíte zde.

Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny

Proč a jak na vašem domě použít vnější zastínění, které vpustí světlo, ale teplo nechá před okny?

Vnější zastínění 2. díl – Jak stínit dům zvenku? Předokenní žaluzie, rolety a stromy

Jaké výhody mají předokenní žaluzie, venkovní rolety a stromy? Zajímavé realizace vnějších rolet a žaluzií pak najdete ve fotogalerii.

Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice

Způsoby vnějšího zastínění domu, které

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Jsou elektrické přímotopy právem strašákem pro jejich drahý provoz? To zda a kdy se vám přímotop vyplatí naleznete v tomto seriálu.

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?

Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Klimatizace do bytu: 6 tipů pro správný výběr

Jak se v létě cítit příjemně i uvnitř domu? Pořiďte si klimatizaci! Jak se rozhodnout mezi nástěnnou a mobilní klimatizací vám poradíme v našem článku.

Návod, jak ochladit dům. Bude vám lépe v dřevostavbě nebo ve zděném domě?

Přehřívání interiéru je v posledních letech zásadním problémem. Stačí však několik základních opatření a můžete si i v největším horku udržet doma příjemné prostředí. Čtěte, jak na to!