HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Navzdory internetovým radám se nepodařilo vosí hnízdo zničit. Zoufalý zahrádkář hledá řešení

Jeden z našich čtenářů, pan Jaroslav, se na nás nedávno obrátil s prosbou. Na jeho pozemku se před chatou uhnízdily vosy, které se nedaří ani přes veškerou snahu zlikvidovat. Z hnízda, které si postavily vosy v zemi u hlavního vchodu do chaty, se stal problém, který začíná narušovat chod celé domácnosti. Zoufalý zahrádkář si neví rady a poprosil nás o pomoc.


Vosy jsou predátor, který se živí převážně lovem hmyzu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MarkC333 (Flickr CC 2.0)

Vyzkoušel snad všechny internetové rady, ale výsledek se nedostavil

Nešikovně postavené vosí hnízdo, dokáže opravdu zkomplikovat život. Své o tom ví náš čtenář pan Jaroslav, jehož boj s tímto hmyzem došel do bodu, kdy neví, jak dál. Před jeho chatkou v zahrádkářské kolonii, kde pobývá značnou část roku, si postavily hnízdo vosy. Na tom by nebylo nic neobvyklého, až na to, že se mu tohoto škůdce nedaří ani přes veškerou snahu zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat: Postup výroby sítě proti hmyzu – podomácku za pár korun

„Původně jsem tento problém ani neregistroval, vosí a sršní hnízda jsme už kolem chaty měli několikrát. Vždycky je buď vykouřím, nebo použiju takový ten sprej a je po problému,“ říká Jaroslav. Tentokrát je situace ale jiná, neboť si vosy nepostavily hnízdo na budově, ale v zemi. „Na vosí hnízdo v zemi jsme taky zvyklí, za ta léta, co tady s manželkou zahradničíme, jsme jich už několik viděli. Ale většinou nás vosy nijak neohrožovaly, tak jsme to vždy nechali být. Problém je ten, že toto aktuální hnízdo je moc blízko u domu a nic na něj nefunguje.“ Jak vosí hnízdo u Jaroslava vypadá, si můžete prohlédnout v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MarkC333 (Flickr CC 2.0), Jaroslav H. (se souhlasem autora) , Danacea, Thox

Napumpoval do země přes půl kubíku vody, ale nepomohlo to

Jak sám zahrádkář popisuje, vyzkoušel na hnízdo všechny osvědčené postupy. Zasypal ho pískem, zkoušel ho vypálit či dokonce spařit horkou vodou. Jeho zoufalství nabralo až takových rozměrů, že se rozhodl vosy jednoduše vytopit. „Nejdřív jsem tam podle rad na internetu nalil horkou vodu z konvice, ale to nepomohlo. Tak jsem postavil 10litrový hrnec s vodou na plotnu a udělal to stejné ve velkém množství, a zase nic. Vosy vylétávaly dál. Tak jsem se před pár dny domluvil se sousedem a v noci jsme tam společně strčili hadici a otočili kohoutek. Říkal jsem si, že potom už bude klid. Jenomže díra v hlíně spolkla celý „studňák vody (cca 500 l) a vosy tam jsou stále. Nevím, jak je to možné.“ Vosy si prý navíc vyhrabaly další 3 díry kolem té původní.

Vosy začínají ohrožovat chod celé domácnosti

Množství vos, které začalo ze země po vyplavení vyletovat, přerostl z pár jednotek na několik desítek kusů. „Četl jsem, že vosí hnízda můžou mít až 30 centimetrů, ale tohle není normální. Do chaty musíme chodit už jen zadním vchodem a pomalu se nedá sedět na terase nad hlavním vstupem. Hned je kolem vás i několik vos a je to nepříjemné. Nedávno k nám přijela moje neteř na návštěvu a než stačila vejít do předsíně, dostala žihadlo do obličeje. Přemýšlím, že zavolám hasiče, ale jelikož teď všude kolem hoří, pochybuji že, se s takovou maličkostí budou chtít zabývat.“

Napadá vás, jak panu Jaroslavovi pomoci?

Napište nám do komentářů své rady a tipy, jak se vosího hnízda v zemi zbavit. Znáte nějaké další možné řešení nebo osvědčený postup? Napište svůj názor do diskuze níže nebo olajkujte už stávající příspěvek. Vaše tipy a zkušenosti bude moci využít nejen pan Jaroslav, ale i další bezradní chataři a zahrádkáři.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.08.2022

Photocredit: MarkC333 (Flickr CC 2.0)

1

Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva

Dřevo je odolný a trvanlivý materiál, pokud dodržíte tyto podmínky

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.

Hmyzí hotel svépomocí – vyrobte si jednoduchý domeček pro hmyz a vaše zahrada vám poděkuje

Hmyzu je čím dál míň, to je fakt. Přilákejte užitečné hmyzí obyvatele zpátky na vaši zahradu – postavte jim hmyzí hotel. Poradíme vám jak.

Postup výroby sítě proti hmyzu – podomácku a za pár korun

Otravný hmyz a zvláště pak komáři patří k letním nocím. Následující článek popisuje svépomocnou výrobu vyjímatelné sítě proti hmyzu do dřevěného okna.