HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hmyzí hotel svépomocí – vyrobte si jednoduchý domeček pro hmyz a vaše zahrada vám poděkuje

I naši hmyzí přátelé potřebují své místo k životu. A protože hmyz je pro naši zahradu velmi důležitý a zároveň jeho počet v posledních letech rapidně klesá, pojďme tomuto ohroženému druhu pomoci a postavme mu dřevěný domeček, který broučkům a čmelákům poskytne bezpečné zázemí. Hmyzí hotel navíc skvěle vypadá, takže získáte novou dekoraci vaší zahrady.


Hmyzí hotel návod
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: murielle29

Obyvatelé hmyzího hotelu se postarají o zdravou a produktivní zahradu

Hmyz není jen otravný nebo škodlivý, existuje i spousta užitečných druhů, které v naší zahradě potřebujeme. Jsou to jednak opylovači, kteří jsou důležití pro ovocné stromy a keře, a také pomocníci v boji proti škůdcům, kteří naši zahradu zbaví nežádoucích návštěvníků. Bez postřiků a čistě ekologicky. Mezi takové broučky patří třeba berušky, škvoři, zlatoočka, slunéčka či ploštice, kteří bojují se škůdci, nebo včely samotářky, čmeláci a zlatěnky, které patří mezi opylovače.

Návod na hmyzí hotel svépomocí – fantazii se meze nekladou

Pokud se ptáte, jak takový hmyzí hotel vyrobit, jednotný návod neexistuje. Domeček může mít opravdu tvar domečku, ale může to být také jednoduchý kvádr, provrtaná kulatina či starý květináč. Můžete jej vyrobit ze špalku či palety, fantazii se v tomto případě meze opravdu nekladou a je jen na vás a vaší zručnosti, jak bude výsledný hmyzí domeček vypadat. Přesvědčte se sami v naší fotogalerii, že hmyzí hotel může mít mnoho podob.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: murielle29, zenithe, Gabie Kriel, Chrissa M-P

Pár užitečných rad při stavbě hmyzího hotelu

Existuje přesto pár doporučení a pravidel, které je dobré dodržet, aby hmyzí hotel vydržel co nejdéle. Domeček by měl mít střechu, aby do něj nezatékalo, a měl by ideálně stát na jižní straně, v závětří. Zadní stranu domečku opatřete dostatečně hustým pletivem, aby se obyvatelé domečku nestali potravou pro ptáky. Pletivo můžete případně umístit i na přední stranu, zajistíte tak, že výplň bude držet na místě a nebude vypadávat.

Co patří do hmyzího domečku, aneb jakou výplň použít, aby přilákala žádoucí hmyz?

Tady platí jednoduché pravidlo – do hmyzího hotelu můžete dát jakýkoliv přírodní materiál, který najdete při procházce v lese. Šišky, klacíky, suchá tráva, mech, větvičky, žaludy, bukvice, prázdné makovice a další přírodniny, to vše má v domečku své místo. Je jen na vás, co použijete. A dobře vám poslouží i větší polínka, cihly nebo pórobeton. Do nich vyvrtejte tunýlky hluboké 3 až 10 cm. Čím více druhů výplně, tím více druhů hmyzu přilákáte. Škvorům a beruškám se budou líbit šišky a suchá tráva umístěné ve spodním patře domečku. Včely samotářky a čmeláci či zlatoočka se zase zabydlí v chodbičkách z klacíků a větviček v horních patrech domečku.

Životnost hmyzího hotelu

Hmyzí hotel je nutné pravidelně kontrolovat. Hlídat musíme hlavně to, aby nám domeček nezačal plesnivět, či jej nenapadli parazité. Přibližně jednou za rok bychom měli měnit výplň za novou, u polínek a cihel stačí výměna jednou za tři roky. Samozřejmě s výměnou výplně počkáme na okamžik, kdy není právě obydlená.

Doufáme, že jsme vás inspirovali k výrobě vlastního originálního hmyzího hotelu. Uvidíte, že vaše zahrada pookřeje a bude bzučet životem.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.06.2020

Photocredit: murielle29

0

Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku.

Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Jaké dětské hračky pořídit na zahradu?

Vyberte svému dítěti hračky na zahradu, které ho budou bavit, podnítí jeho fantazii a zabaví ho. Vybírejte z fotogalerie.

Základy včelařství: Vyrobte si včelí úly svépomocí (Rady a tipy)

Začněte se včelařstvím a postavte si vlastní včelí úly. Dozvíte se, jak si postavit vlastní včelí úly svépomocí.

Dětské pískoviště: 5 kritérií, jak vybrat to nejlepší

Pískoviště ke šťastnému dětství patří. Svým dětem ho můžete pořídit na zahradu, malý dvorek i na terasu. Tady je 5 kritérií, jak dětské pískoviště vybrat.

Video: Dřevěný USB flash disk. Nebojte se vyrobit ho i svépomocí!

Líbí se vám dřevěné doplňky? Neutrácejte zbytečně peníze. Podívejte se na video s návodem, a vyrobte si dřevěný usb flash disk svépomocí i vy!

Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě

Dívat se z výšky na svět a mít hvězdy jen pro sebe? Stačí se přestěhovat do tzv. Tree house. Jak vypadají moderní domy v korunách stromů a můžete si jeden postavit u vás na zahradě?

Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?

Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?