HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Postup výroby sítě proti hmyzu – podomácku a za pár korun

Asi každý z nás zná ten nepříjemný pocit, když ho v noci vzbudí bzučící komár nebo pálení od místa jeho bodnutí. S přicházejícím létem těmto každodenním nepříjemnostem můžete předejít výrobou sítě proti hmyzu. V tomto článku jsme se zaměřili na její výrobu svépomocí, kterou zvládne doma prakticky každý bez nutnosti vlastnit složité nářadí. Podomácky vyrobená síťka je také levná záležitost z pohledu financí. Na konci článku si přesně spočítáme, na kolik nás přijde.


sítě proti hmyzu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marek Kuchař

Sítě proti hmyzu

Sítěk proti hmyzu je na trhu nespočet. Liší se jak svým materiálovým složením, tak možností připevnění k rámu okna. Další členění je možné podle toho, k jakému oknu síť proti hmyzu chceme připevnit (dřevěné, plastové nebo hliníkové okno). V tom článku jsme se zaměřili na výrobu síťky proti hmyzu do dřevěného kastlového okna, které bylo u starších staveb jedno z nejčastěji používaných.

Mohlo by vás zajímat: Navzdory internetovým radám se nepodařilo vosí hnízdo zničit. Zoufalý zahrádkář hledá řešení

Právě u těchto oken se nejčastěji můžete setkat se síťkami proti komárům, které mají dřevěný rámeček, a jsou buď napevno připevněny k rámu, nebo jsou vyjímatelné z interiérové strany. My si v tomto článku ukážeme, jak vyrobit praktické vyjímatelné sítě proti hmyzu. Na postup výroby krok za krokem se můžete podívat v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marek Kuchař, Marek Kuchař, Smedenborn

Potřebný materiál pro výrobu

Pro výrobu síťky proti hmyzu budete potřebovat vybavení, které lze zakoupit v každém hobby marketu. Na zhotovení této síťky bylo potřeba těchto věcí:

 • Dřevěné laťky
 • Pilka
 • Hřebíky
 • Síť
 • Kladivo
 • Vrtačka
 • Brusný papír
 • Nůžky
 • Plastová páska pro venkovní použití
 • Metr a tužka

Postup výroby vyjímatelné okenní sítě proti hmyzu:

Krok 1: Zaměření rámu okna

V první řadě je potřeba zaměřit rám okna, do kterého bude vyrobená síťka pravidelně vkládána. Finální rozměry rámečku síťky musí být „tak akorát“, aby nedocházelo k jeho vypadávání (například vlivem větru) a naopak, aby rámeček nebyl příliš velký, což by snižovalo komfort při jeho vkládání do rámu okna.

Krok 2: Nařezání latěk na potřebné rozměry

Po samotném zaměření následuje nařezání jednotlivých prvků rámečku z dřevěných latěk. Použitá laťka má rozměr 26 × 14 × 2000 mm. Pro výrobu jednoho rámečku je potřeba koupit 3 kusy smrkových latěk. Při jejich nákupu v hobby marketu je potřeba vybírat jenom rovné kusy. Čela nařezaných latěk je vhodné zhoblovat do roviny brusným papírem, kterým je také možné mírně regulovat nařezané rozměry latěk. Po samotném nařezání je nutné si jednotlivé laťky do rámu okna vložit a ujistit se, že smontovaný rámeček bude v rámu okna pěkně sedět. Podrobně se na postup můžete povídat v galerii.

Krok 3: Montáž rámečku pro okenní síťku

Jednotlivé laťky se popíší, aby bylo zřejmé, o jaký díl rámečku se jedná. Následuje výběr hřebíků pro spojení jednotlivých latěk. Jelikož laťky jsou široké jenom 14 mm, zvolíme pro každý spoj předvrtání otvorů tenkým vrtákem zhruba do poloviny tloušťky laťky. Po té se rámeček spojí hřebíky. Do každého rohu je možné použít jeden až dva hřebíky. Pro pohodlné vkládání a vydělávání sítě proti hmyzu připevníme k rámečku ještě dřevěné kolíky na jeho dolní a horní interiérovou stranu. Otvory pro hřebíky opět předvrtáme.

Krok 4: Osazení sítě na rámeček

Zakoupená síť má rozměr 1300 × 1500 mm. Potřebný finální rozměr je přibližně 600 × 1250 mm. Síť se rozprostře na rámeček a ponechají se přesahy přes obvod rámečku. Způsobů jak spojit síť s rámečkem je několik. Někdo používá hřebíčky, jiný zase rýsováčky. Pro tento typ síťky proti hmyzu použijeme plastovou pásku pro venkovní použití. Nejdříve se síť bodově připevní po obvodu rámečku, aby byla stabilizována její poloha. Následuje zastřižení konců asi do poloviny šířky dřevěné laťky rámečku. Pak se po obvodu sítě přilepí plastová páska. Páska se vyrábí v různých barvách, je tak možné ji přizpůsobit barvě okna z venkovní strany. Toto byl poslední krok při výrobě sítě proti hmyzu.

Cena vyrobené okenní sítě proti hmyzu

Podomácku vyrobená síťka proti hmyzu není nákladnou záležitostí a doma si ji dokáže vyrobit při troše šikovnosti každý z nás. Do nákladů na její výrobu byl započítán pouze materiál, který doma obvykle nemáme.

 • Dřevěné laťky: 30 Kč/ks – potřeba 3 ks = 90 Kč
 • Síť: 75 Kč/ks
 • Plastová páska pro venkovní použití: 30 Kč/ks

Cena jedné síťky proti hmyzu vychází z pohledu materiálových nákladů na 195 Kč. Za tuto částku získáte efektivní a trvalou ochranu proti dotěrným komárům, kterých v příštích měsících bude postupně přibývat. Výroba jedné okenní sítě zabere asi 2,5 hodiny.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.06.2020

Photocredit: Marek Kuchař

3

Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení

Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma.

Zámková dlažba: Návod, jak ji zvládnout svépomocí

5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič.

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Atika ploché střechy – postup výroby a montáže

Řešíte atiku ploché střechy na novém domě? Máme pro vás jednoduchý návod včetně výkresové dokumentace, jak zvládnout výrobu a montáž atiky svépomocí bez odborných znalostí či složitého vybavení.

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit.

Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?

Zahradní pergola svépomocí + návod

Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.

Hmyzí hotel svépomocí – vyrobte si jednoduchý domeček pro hmyz a vaše zahrada vám poděkuje

Hmyzu je čím dál míň, to je fakt. Přilákejte užitečné hmyzí obyvatele zpátky na vaši zahradu – postavte jim hmyzí hotel. Poradíme vám jak.