HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyrobte si levitující stojánek na víno: návod ve třech jednoduchých krocích

Stojánky na víno odnepaměti patří k oblíbeným kouskům, kterými lidí dekorují své kuchyně, jídelny nebo haly. Kdo by si nechtěl vystavit svá oblíbená vína denně na oči? Na trhu je k mání široká nabídka stojanů z různých materiálů, z nichž jednoznačně nejpoužívanějším je dřevo. Místo tuctového stojánku z obchodu si ale můžete víno vystavit v elegantním kouzelném stojánku vlastní výroby, který vyrazí dech nejen každé návštěvě, ale i vám samotným.


Levitující stojánek na víno
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Zdeněk Mařas, Dřevo z Kouta

Levitující stojánek, nad kterým si lidé lámou hlavu

Efektní stojánek na víno na první pohled vypadá jako poměrně běžný kousek, kam se láhev umisťuje hrdlem. Při druhém pohledu ale zaujme tím, že kromě nosné desky nemá žádnou podpěru a vypadá, jako by levitoval. Efekt vynikne, pokud stojánek umístíte na podklad jiné barvy. Celý princip, nad kterým si mnoho lidí láme hlavu, funguje na principu správného vybalancování láhve vína.

Základem je výběr materiálu

Jelikož se jedná o poměrně malý stojan na jednu láhev, nebudete potřebovat mnoho dřeva. Naopak spíše zužitkujete různé zbytky z předchozí výroby, kterých je vám líto vyhodit nebo spálit. Obzvlášť vhodné jsou desky a odřezky s hezkou kresbou či zajímavě tvarovanými suky.

Výrobní postup krok za krokem

Podrobný postup najdete ve fotogalerii.

Krok 1: Krácení a broušení

Vybraný kousek dřeva je nutné nejdříve zakrátit na pile a nezapomenout na výrobní nadměrek. Konečný rozměr stojánku by měl být 20 x 65 x 240 mm, proto je dobré použít destičku o délce minimálně 260 mm. Poté zkrácený kousek obruste do hladka.

Krok 2: Zaříznutí hran

Kratší hrany desky je potřeba seříznout pod přesným úhlem, aby bylo možné stojánek s láhví správně vybalancovat. Zkosení by mělo být pod úhlem 35°. Postupujte podle okótovaného 3D modelu v naší galerii. Při zaměření úhlu si nezapomeňte ohlídat, aby byla deska orientovaná hezčí kresbou dopředu. Hranu pod úhlem seřízněte. Následně naměřte konečnou délku 240 mm a zařízněte pod totožným úhlem i protější hranu.

Krok 3: Vrtání otvoru

Nyní už se rýsuje konečný výrobek, je ale potřeba ještě vytvořit otvor pro hrdlo láhve. Zaměřte si na ploše destičky střed ve vzdálenosti 35 mm od kratší strany. Toto je střed 30 mm širokého otvoru, který máte vyvrtat. Dejte pozor na to, aby šla osa otvoru ve stejném úhlu jako šikmé hrany desky! Použít můžete například vrták na suky. Vyštípání spodní strany desky zabráníte, pokud desku při vrtání podložíte jinou deskou. Nyní stačí vyvrtaný otvor uvnitř už jen obrousit a kochat se výsledkem své práce

To nejlepší na konec

Pokud jste se úspěšně dopracovali podle návodu ke stojánku, přichází na řadu dlouho očekávaný moment, kdy konečně do stojanu umístíte láhev. Ačkoliv je většina lidí ke svému prvnímu pokusu poměrně skeptická, obvykle bývá příjemně překvapena, že stojánek opravdu funguje tak, jak má.

Nejen krásný, ale také funkční

Nečekaným faktem možná je, že stojánek funguje i v případě láhve, která není plná. Stačí hrdlo v otvoru posunout do správné polohy a změnit tak těžiště stojánku. Výhodou tohoto typu uchovávání vína je, že korek je stále ponořený a nedochází k jeho vysušování.

Tento efektní kousek vyrobíte hravě za chvíli, aniž byste museli disponovat profesionálně vybavenou dílnou. Nejen, že si tak snadno vlastnoručně vyzdobíte domácnost, ale stojánek poslouží také jako krásný a nevšední dárek pro rodinu, přátele či obchodní partnery. 

 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Je nutné stavět novostavbu už jen s řízeným větráním nebo to jde i jinak? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.08.2018

Photocredit: Zdeněk Mařas, Dřevo z Kouta

4

WikiHouse – vytiskněte si vlastní dům

Máte internet? Pak stačí už jen CNC linka a můžete mít vlastní dřevostavbu.

Návod pro výpočet jedno a dvouramenného schodiště

Potřebujete rychlý výpočet pro vaše navrhované schodiště? Zde je řešení

Laky na dřevo: Jaké druhy vybrat?

Jaký použít lak na dřevo? Vodou ředitelný, syntetický nebo

Elektrický hoblík: Tipy, jak vybrat ten správný

Klasický hoblík na dřevo dnes nahrazujeme efektivnějšími elektrickými hoblíky. Jak si mezi nimi vybrat, vám poradí tento článek.

Ptačí budka a krmítko pro ptáčky: Návod jak na to

Vyrobte si doma ptačí budky nebo krmítko pro ptáky z papíru, PET lahve nebo kokosového ořechu. Máme pro vás návody a inspiraci.

Video: Splňte si svůj sen - postavte si dům v korunách stromů!

V tomto videu naleznete návod ke stavbě domu ve stromě. Od prvních příprav až po finální prohlídku stavby.

Úhlová bruska: Jak a podle čeho ji vybrat

Úhlová bruska lidově zvaná flexa je univerzální pomocník pro kutila i profesionála. Podle čeho úhlovou brusku vybírat se dozvíte zde.

Video: Jak vyrobit pohovku z palet

Nevíte co s paletami? Vyrobte si z nich pohovku! Jste-li fanoušek DIY nábytku, je tenhle stručný návod přesně pro vás!

Základy včelařství: Vyrobte si včelí úly svépomocí (Rady a tipy)

Začněte se včelařstvím a postavte si vlastní včelí úly. Dozvíte se, jak si postavit vlastní včelí úly svépomocí.

Video: Jak vyrobit betonové obklady s dekorem dřeva

Nevíte si rady s obklady nebo se vám žádné nelíbí? Můžete si vyrobit vlastní. Trochu dřeva, trocha betonu a obklady jsou na světě!