HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ptačí budka a krmítko pro ptáčky: Návod jak na to

Zahrada má žít! A ptáčkové, ať už jsou to sýkorky, rehkové nebo vlaštovky, vám zvesela zazpívají ráno i večer. Přivítejte je ptačí budkou nebo krmítkem. Vyrobit si je můžete snadno doma. Ptačí budka ze dřeva je klasikou, ale zvládnete to také z papíru, PET lahve nebo kokosu. Inspiraci najdete ve fotogalerii, v článku pak hned několik návodů, jak na to.


Krmítko pro ptáky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Krmítko pro ptáky vyrobené z papíru

Je to víc než jednoduché a zvládnete to i v případě, že jinak se za žádného domácího kutila nepovažujete. Potřebovat budete papírovou ruličku z toaletního papíru nebo z papírových utěrek, med nebo arašídové máslo, slunečnicová semínka nebo směs semínek pro ptáčky.

Postup je jednoduchý: Na papírovou ruličku naneseme silnou vrstvu arašídového másla nebo medu a poté ji obalte v semínkách. Hotovou ruličku zavěste na větévku stromu. Velmi jednoduché, funkční a rychlé krmítko pro ptáky je na světě. Spoustu inspirace na ptačí budky a krmítka najdete také v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, DianeWorth, Cindy Campbell

Ptačí krmítko z PET lahve

PET láhve se dají recyklovat a přeměnit na spoustu užitečných věcí. Třeba na ptačí krmítko.

Návod na ptaří krmítko z PET lahve: Vezměte PET láhev o objemu 1,5 litru a v dolní části vyřízněte zhruba 5 cm od dna otvor asi 6 x 8 cm. Hrany opalte zapalovačem nebo oblepte páskou, aby nebyly ostré. Na dno PET lahve nasypte slunečnicová semínka a za hrdlo ji zavěste na strom.

Krásně jste zrecyklovali použitou láhev a ještě vyrobili funkční ptačí krmítko.

Ptačí krmítka z kokosu

Krmítkem z kokosového ořechu ptáčky potěšíte.

Jak vyrobit krmítko z kokosu: Půlkou kokosového ořechu provrtejte a protáhněte jím provázek, za který ho pověsíte na strom. Na spodní straně krmítka ponechejte delší konec, aby se ptáčkové měli za co zachytit. V hrnci rozpusťte lůj a promíchejte ho se semínky. Směs nalijte do kokosu a nechte zatuhnout.

Tuto pochoutku v jednoduše vyrobeném ptačím krmítku ocení především sýkorky.

Mohlo by vás zajímat: Návod na výrobu ptačí budky: rozměry budky pro různé druhy ptáků a přehled nejčastějších chyb

Dřevěné krmítko

Tradičním materiálem pro výrobou ptačího krmítka je pochopitelně dřevo. Nemusíte být přitom zručný truhlář, abyste si ho zvládli doma vyrobit sami.

Návod na výrobu dřevěného krmítka: Stačí vám zbytky dřeva, prkénka, lišty, hřebíky, lepidlo, šindel na střechu. Konstrukce krmítka nejčastěji připomíná malý dřevěný domeček. Zvolit můžete sedlovou i šikmou „střechu“ krmítka. Rozhodně nezapomeňte na vyvýšené okraje krmítka, aby zobání nepadalo na zem. A to, že vaše krmítko pro ptáky nebude vypadat jako dokonalé truhlářské dílo sýkorky jistě nerozhodí a vás jistě pohled na spokojené opeřence potěší. Prohlédněte si různé typy dřevěných krmítek v naší fotogalerii a načerpejte inspiraci.

Ptačí budky ze dřeva

Vítané je nejen dřevěné krmítko, ale také dřevěná ptačí budka, kterou můžete zavěsit na strom nebo samostatnou tyč.

Návod na výrobu ptačí budky je už složitější, protože rozměry by měly korespondovat s požadavky ptáčků, které byste rádi ubytovali. Zajímavým řešením jsou ptačí budky jako stavebnice. Domů vám přijde skládačka, přesně vyměřené díly a všechny další součásti, které k vyhotovení budky potřebujete. Součástí je také nákres a návod ptačí budky. Vše si už pak sestavíte sami.

Ptačí budky ze dřeva jako stavebnice jsou skvělé i pro děti nebo jako milý dárek. Cena ptačí budky je přitom nízká a pohybuje se kolem 150 až 200 korun. 

Mohlo by vás také zajímat: Bouda pro psa: Jak na to?

Pítko pro ptáky

Zatímco v zimě vedou u ptáčků krmítka, v létě mají potravy dostatek, v parném a suchém počasí se jim ale nemusí dostávat vody. Proto na ně myslete a připravte jim pítka, ve kterých najdou osvěžení. Zajímavým řešením jsou různé misky, kameninové nádoby nebo fontány, které zkrášlí vaší zahradu a současně budou velmi prospěšné.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.09.2016

Photocredit: Shutterstock

6

Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku.

Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit

Zahradní houpačka: Tipy, pro bezpečnou zábavu vašich dětí

Jak a podle čeho vybrat správnou zahradní houpačku? Důležité informace i fotogalerii plnou zahradních houpaček naleznete zde.

Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?

Jaké dětské hračky pořídit na zahradu?

Vyberte svému dítěti hračky na zahradu, které ho budou bavit, podnítí jeho fantazii a zabaví ho. Vybírejte z fotogalerie.

10 nejpodivnějších využití dřeva ve stavbách

Poznejte deset nejpodivnějších aplikací dřeva ve stavbách, které vám vyrazí dech. Věděli jste, že ze dřeva mohou být mrakodrapy, elektrárny nebo třeba základy?

Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Sníte o malém luxusním domečku ve větvích? Co takhle si vyzkoušet, jak se v něm bydlí? Poradíme vám, kde ho najdete a na kolik vás přijde v něm strávit dovolenou.

Vyrobte si levitující stojánek na víno: návod ve třech jednoduchých krocích

Vyrobte si svépomocí s naším foto návodem stojan na víno, který doma hned tak někdo nemá. Poradíme vám několik jednoduchých kroků.

Vyrobte dětem jednoduchou dřevěnou hračku, kterou nepustí z rukou

Výroba dřevěné hračky nemusí být složitou záležitostí. Naučte se, jak vyrobit krásné a jednoduché dětské hračky ze dřeva během pár minut.

Okrasné zahrady ve fotogalerii: Jaký typ je vaším favoritem?

Přemýšlíte, jaký typ okrasné zahrady zvolit k vašemu domku? Nechte se inspirovat naším článkem a fotogalerií a vyberte si tu pravou.