HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Návod pro výpočet jedno a dvouramenného schodiště

Potřebujete provést rychlý výpočet pro vaše navrhované schodiště. Připravili jsme pro vás jednoduché kalkulačky, která vám ušetří spoustu času. V tomto článku se podíváme na to, jak tyto výpočty v kalkulačkách fungují a co všechno si kromě sklonu a počtu stupňů musíte při výpočtu schodiště pohlídat.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Zde naleznete online kalkulačku pro výpočet jednoramenného schodiště a zde pro výpočet dvojramenného schodiště.

Jak výpočty schodiště fungují

Výpočty pro jedno a dvouramenné schodiště jsou prakticky totožné s jedním rozdílem, že je u dvouramenného schodiště je jiná délka ramene a počítá se nejčastější variantou, kterou je rozdělení schodiště na dvě stejné poloviny mezipodestou. Proto by vám měl ve výpočtu dvouramenného schodiště vyjít sudů počet stupňů, pokud ne upravte navrhovanou výšku stupně.

Do výpočtu zadáváte vždy jen dvě hodnoty a to konstrukční výšku podlaží (V)(vzdálenost čisté podlahy např. dřevěné plovoucí podlahy spodního patra a čisté podlahy patra, do kterého schody navrhujete). Další hodnotou je navrhovaná výška stupně (h), která vám určí strmost schodiště, čím bude výška větší, tím bude schodiště strmější. U běžných schodiště se navrhuje výška stupně 150-190 mm.

Poté stisknete tlačítko vypočítat a máte téměř hotovo J.

Postup výpočtu schodiště

Počet stupňů (n)= V/h (kalkulačka zaokrouhlí počet stupňů dle aritmetického průmětu na celé číslo.

Výška stupně (h1) = V/n (počet stupňů, který vyšel po zaokrouhlení)

Šířka stupně (b)= 630 – 2 x h1

Délka ramene (D1) (pro jednoramenné) = (n-1) x b

Délka ramene (D2) (pro dvouramenné) = ((n/2)-1) x b

Sklon ramene schodiště (α) = arctg(h/b) (Běžně se navrhují schodiště se sklonem do 35°, při větším sklonu je třeba prověřit, zda je to do daného místa přípustné.)

Podchodná výška ramene = 1500 + 750/cos α (hodnota musí být vyšší než 2100 mm)

Průchodná výška ramene = 750 + 1500 x cos α (hodnota musí být vyšší než 1900 mm)

Nyní víte, jak bude schodiště dlouhé, zda má správné sklon a podchodnou a průchodnou výšku. Co všechno však musíte při návrhu schodiště dodržet, čtěte v článku: Co potřebujete znát pro výpočet a návrh schodiště.

Photocredit: Garry KnightLíbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Jakub Svoboda
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
08.07.2015

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE