HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Návod pro výpočet jedno a dvouramenného schodiště

Potřebujete provést rychlý výpočet pro vaše navrhované schodiště. Připravili jsme pro vás jednoduché kalkulačky, která vám ušetří spoustu času. V tomto článku se podíváme na to, jak tyto výpočty v kalkulačkách fungují a co všechno si kromě sklonu a počtu stupňů musíte při výpočtu schodiště pohlídat.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Zde naleznete online kalkulačku pro výpočet jednoramenného schodiště a zde pro výpočet dvojramenného schodiště.

Jak výpočty schodiště fungují

Výpočty pro jedno a dvouramenné schodiště jsou prakticky totožné s jedním rozdílem, že je u dvouramenného schodiště je jiná délka ramene a počítá se nejčastější variantou, kterou je rozdělení schodiště na dvě stejné poloviny mezipodestou. Proto by vám měl ve výpočtu dvouramenného schodiště vyjít sudů počet stupňů, pokud ne upravte navrhovanou výšku stupně.

Do výpočtu zadáváte vždy jen dvě hodnoty a to konstrukční výšku podlaží (V)(vzdálenost čisté podlahy např. dřevěné plovoucí podlahy spodního patra a čisté podlahy patra, do kterého schody navrhujete). Další hodnotou je navrhovaná výška stupně (h), která vám určí strmost schodiště, čím bude výška větší, tím bude schodiště strmější. U běžných schodiště se navrhuje výška stupně 150-190 mm.

Poté stisknete tlačítko vypočítat a máte téměř hotovo J.

Postup výpočtu schodiště

Počet stupňů (n)= V/h (kalkulačka zaokrouhlí počet stupňů dle aritmetického průmětu na celé číslo.

Výška stupně (h1) = V/n (počet stupňů, který vyšel po zaokrouhlení)

Šířka stupně (b)= 630 – 2 x h1

Délka ramene (D1) (pro jednoramenné) = (n-1) x b

Délka ramene (D2) (pro dvouramenné) = ((n/2)-1) x b

Sklon ramene schodiště (α) = arctg(h/b) (Běžně se navrhují schodiště se sklonem do 35°, při větším sklonu je třeba prověřit, zda je to do daného místa přípustné.)

Podchodná výška ramene = 1500 + 750/cos α (hodnota musí být vyšší než 2100 mm)

Průchodná výška ramene = 750 + 1500 x cos α (hodnota musí být vyšší než 1900 mm)

Nyní víte, jak bude schodiště dlouhé, zda má správné sklon a podchodnou a průchodnou výšku. Co všechno však musíte při návrhu schodiště dodržet, čtěte v článku: Co potřebujete znát pro výpočet a návrh schodiště.

Photocredit: Garry Knight


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.07.2015

4

Vyrobte si levitující stojánek na víno: návod ve třech jednoduchých krocích

Vyrobte si svépomocí s naším foto návodem stojan na víno, který doma hned tak někdo nemá. Poradíme vám několik jednoduchých kroků.

Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem

Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami.

Sršní hnízdo nebo vzdušný vír? Úchvatné schodiště v Izraeli jako čtyřpatrová dřevěná socha

Čtyři patra, čtrnáct metrů výšky, tisíc metrů čtverečních dřevem pokryté plochy. Tak vypadá unikátní schodiště z Izraele.

Nerezové zábradlí ke schodišti, nebo raději dřevěné?

Typ zábradlí u vašeho schodiště bude mít velký vliv na celkovou estetiku interiéru. Jak vybrat to správné? Inspirovat se můžete v našem článku.

Moderní schodiště točité, vetknuté i zavěšené – více než 40 typů pro inspiraci

Schodiště je krásným prvkem každého patrového domu. Pokud váháte nad volbou stylu a designu, jste na správném místě. Nabízíme vám širokou škálu inspirace a nápadů.

Schodiště ve srubu nemusí být jen z půlkuláčů. Umělec si nechal vyrobit originální schody z plastu

Schodiště ve srubu může mít spoustu podob a některé z nich by vás pravděpodobně ani nenapadly. Prohlédněte si zajímavé realizace v galerii.

Venkovní zahradní schody – originální nápady a nejvhodnější materiály

Je pro vás důležitý celkový design a funkčnost venkovních schodů? Váháte nad tím, jaký materiál pro venkovní schodiště zvolit? Dřevo, kov, beton nebo kámen? Poradíme vám.

Dřevěné schodiště svépomocí – cena, výpočet a postup výroby od zkušeného kutila Honzy

Inspirujte se realizací krásného dřevěného jednoramenného schodiště, které při rekonstrukci podkroví sám vyrobil pan Honza. Jaké byly celkové náklady?