Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Milujete kouzlo japonských zahrad? Přemýšlíte nad tím, že by vaše vlastní zahrada potřebovala trochu péče? V tom případě bychom vás rádi inspirovali zenovými zahradami, které jsou jako dělané pro každého, kdo má rád klid, přírodu a také jasně stanovený řád věcí.


Zenová zahrada
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: el_ave

Kare Sansui aneb zahrada pro klid v duši

Zenová zahrada je též nazývaná jako Suchá zahrada – z japonského Kare Sansui (= suché hory a vody, či suchá krajina). Jedná se o místo určené k odpočinku těla a mysli, ale také k meditaci. Tuto zahradu tvoří zejména kameny, štěrk, písek, ale také mech či zeleň. Co zde naopak nenajdeme, je voda jako taková. Tu zde znázorňuje právě písek se štěrkem. Zenová zahrada je ideální pro každého milovníka dokonalosti a pravidel. Každá taková zahrada má své jasně dané hranice. Ať už ve formě stěny, plotu či terasy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: el_ave, Hoffheins, r_timothee, fuzzyslowmo

Vrchol umění v souladu s Feng Shui

Zenové zahrady jsou v Japonsku považovány za vrchol opravdového umění. Šlo o způsob, jak vytvořit příjemné místo na omezeném prostoru a za použití co nejméně prvků v ní. Současně by měla takováto zahrada splňovat zásady souladu s feng shui. Velkou roli u zenových zahrad hraje štěrk, a to pro svoji odolnost vůči dešti. Dále jsou pak velice důležité kameny, a to v  lichém počtu. Mělo by jít o samostatně stojící vzpřímené kameny, které nemá nic podpírat. Jako doplněk a zpestření zahrady slouží keře či mech. Tvar zenové zahrady je většinou ve tvaru obdélníku, není to však nutností. Ohraničení zahrady je pak dáno plotem, terasou či dřevěným rámem.

Z čeho se zenová zahrada skládá?

Kámen

Kameny jsou něčím, co v zenové zahradě nemůže chybět. Jejich minimální počet je tři, maximální hranice však dána není. I zde ale nezapomínejte na základní pravidlo zenové zahrady, kde platí, že méně je více. Kromě vzpřímených kamenů jsou zde povoleny i oblázky znázorňující tok řeky, ale také placaté kameny sloužící k tvorbě cestiček. Kameny by měly být v lichém počtu, nejčastěji jde o rozložení kamenů 3+1 a 3+5, výjimkou je sudé rozložení 1+1 a 2+2.

Štěrk

Mezi nejčastěji používaný štěrk patří drcený šedý granit. Jde o základ každé zenové zahrady, který nesmí chybět.

Mech

Mech či keře slouží v zenové zahradě jako zpestření a oživení jinak velmi šedé zahrady.

Voda

Voda je také jedním z prvků, které patří do zenové zahrady. Zde však nemusí jít jen o opravdovou vodu, nýbrž  o uhrabaný písek či štěrk, který je uhrabaný tak, aby nám připomínal vlny či vodní hladinu. Tyto vlny, kruhy či další tvary se vytváří s pomocí hrábí.

Kombinace se současnými prvky

Ačkoliv má zenová zahrada svá jasně daná pravidla, v současné době máme možnost využít i modernějších prvků. Některé zenové zahrady jsou pak kombinovány s čajovými zahradami, díky čemuž může zahrada jako taková působit naprosto originálním dojmem. Nahlédněte pro inspiraci do naší fotogalerie.

Vlastní zenová zahrada v 5 krocích

  1. Určete si, kterou číst své zahrady budete věnovat zenové zahradě. Tuto část vyčistěte, odstraňte plevel.
  2. Nyní si vyberte prvek, který bude zahradě dominovat. Mělo by jít o sošku či kameny. Počet kamenů by se měl řídit pravidly, jež jsou zmíněny výše.
  3. Místo, kde bude umístěna zahrada, podložte netkanou textilii, aby zahrada neprorůstala plevelem. Na textilii nasypte štěrk či písek.
  4. Určete si místo, kde budete mít cestičku na průchod zahradou či místo, kde budete mít místo na sezení.
  5. Kromě kamenů můžete zasadit stromky, keče, bonsaje apod.

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Nikola Zatloukalová
redaktorka a blogerka

Vydáno dne:
26.06.2019

Photocredit: el_ave

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE