HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Milujete kouzlo japonských zahrad? Přemýšlíte nad tím, že by vaše vlastní zahrada potřebovala trochu péče? V tom případě bychom vás rádi inspirovali zenovými zahradami, které jsou jako dělané pro každého, kdo má rád klid, přírodu a také jasně stanovený řád věcí.


Zenová zahrada
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: el_ave

Kare Sansui aneb zahrada pro klid v duši

Zenová zahrada je též nazývaná jako Suchá zahrada – z japonského Kare Sansui (= suché hory a vody, či suchá krajina). Jedná se o místo určené k odpočinku těla a mysli, ale také k meditaci. Tuto zahradu tvoří zejména kameny, štěrk, písek, ale také mech či zeleň. Co zde naopak nenajdeme, je voda jako taková. Tu zde znázorňuje právě písek se štěrkem. Zenová zahrada je ideální pro každého milovníka dokonalosti a pravidel. Každá taková zahrada má své jasně dané hranice. Ať už ve formě stěny, plotu či terasy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: el_ave, Hoffheins, r_timothee, fuzzyslowmo

Vrchol umění v souladu s Feng Shui

Zenové zahrady jsou v Japonsku považovány za vrchol opravdového umění. Šlo o způsob, jak vytvořit příjemné místo na omezeném prostoru a za použití co nejméně prvků v ní. Současně by měla takováto zahrada splňovat zásady souladu s feng shui. Velkou roli u zenových zahrad hraje štěrk, a to pro svoji odolnost vůči dešti. Dále jsou pak velice důležité kameny, a to v  lichém počtu. Mělo by jít o samostatně stojící vzpřímené kameny, které nemá nic podpírat. Jako doplněk a zpestření zahrady slouží keře či mech. Tvar zenové zahrady je většinou ve tvaru obdélníku, není to však nutností. Ohraničení zahrady je pak dáno plotem, terasou či dřevěným rámem.

Z čeho se zenová zahrada skládá?

Kámen

Kameny jsou něčím, co v zenové zahradě nemůže chybět. Jejich minimální počet je tři, maximální hranice však dána není. I zde ale nezapomínejte na základní pravidlo zenové zahrady, kde platí, že méně je více. Kromě vzpřímených kamenů jsou zde povoleny i oblázky znázorňující tok řeky, ale také placaté kameny sloužící k tvorbě cestiček. Kameny by měly být v lichém počtu, nejčastěji jde o rozložení kamenů 3+1 a 3+5, výjimkou je sudé rozložení 1+1 a 2+2.

Štěrk

Mezi nejčastěji používaný štěrk patří drcený šedý granit. Jde o základ každé zenové zahrady, který nesmí chybět.

Mech

Mech či keře slouží v zenové zahradě jako zpestření a oživení jinak velmi šedé zahrady.

Voda

Voda je také jedním z prvků, které patří do zenové zahrady. Zde však nemusí jít jen o opravdovou vodu, nýbrž  o uhrabaný písek či štěrk, který je uhrabaný tak, aby nám připomínal vlny či vodní hladinu. Tyto vlny, kruhy či další tvary se vytváří s pomocí hrábí.

Kombinace se současnými prvky

Ačkoliv má zenová zahrada svá jasně daná pravidla, v současné době máme možnost využít i modernějších prvků. Některé zenové zahrady jsou pak kombinovány s čajovými zahradami, díky čemuž může zahrada jako taková působit naprosto originálním dojmem. Nahlédněte pro inspiraci do naší fotogalerie.

Vlastní zenová zahrada v 5 krocích

  1. Určete si, kterou číst své zahrady budete věnovat zenové zahradě. Tuto část vyčistěte, odstraňte plevel.
  2. Nyní si vyberte prvek, který bude zahradě dominovat. Mělo by jít o sošku či kameny. Počet kamenů by se měl řídit pravidly, jež jsou zmíněny výše.
  3. Místo, kde bude umístěna zahrada, podložte netkanou textilii, aby zahrada neprorůstala plevelem. Na textilii nasypte štěrk či písek.
  4. Určete si místo, kde budete mít cestičku na průchod zahradou či místo, kde budete mít místo na sezení.
  5. Kromě kamenů můžete zasadit stromky, keče, bonsaje apod.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.06.2019

Photocredit: el_ave

2

Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?

Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit

Zahradní nábytek z masivu: Fotogalerie, tipy a praktické rady

Hledáte inspiraci pro pořízení zahradního nábytku a praktické rady o tom jak o zahradní nábytek z masivu pečovat? Vše naleznete zde.

Závěsné houpací křeslo je hitem posledních let – 60+ inspirace na oživení bytu i zahrady

Závěsné houpací křeslo je zajímavou alternativou nejen do zahrady ale i obývacího pokoje. Závěsné křeslo vám poskytne prostor relax, oživí design vašeho domu a oblíbí si jej malí i velcí. Inspirace + fotogalerie.

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace.

Video: Jak postavit pěknou kamennou zeď

Přemýšlíte, jak zkrášlit vaši zahradu? Naučte se stavět pěkné kamenné zdi, australský kameník vám ukáže, jak na to!

Paravany do bytu i do zahrady jsou v módě. Jak je vybrat?

Paravany se znovu vrací do interiérů bytů a objevují se i na zahradách. Slouží jako dekorace i funkční bytový doplněk. Jak paravan vybrat? Poradíme vám.

Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Dřevěné květináče umí být opravdu kouzelné. Jsou krásné a navíc i ekologické. Podívejte se s námi dnes na to, jaké výhody mají dřevěné květináče oproti plastovým.

Bydlení podle Feng Shui: nevěřili byste, kolik známých staveb je postaveno podle těchto principů

Česká a světová architektura podle Feng Shui. Které známé stavby v sobě ukrývají principy starého čínského učení? Čtěte v našem článku.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE