HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Při tvorbě vaší vysněné zahrady je důležité si připomenout nejen estetické, ale i ekologické aspekty. Pokud uvažujete o použití květináčů ve vaší zahradě, na terase nebo na balkóně, stojí za to vzít v úvahu květináče ze dřeva, které jsou v mnoha ohledech lepší než plastové. Jaké má dřevěný květináč výhody oproti plastovému?


Dřevěný květináč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Dřevěné květináče jsou využívány v zahradách po celá léta. Potěší vás svým rustikálním vzhledem, ale stojí za zmínku, že dnes si můžete také koupit dřevěné květináče v modernějším stylu. Mohou tak pěkně zapadnout i do minimalistického prostoru. Jsou nabízeny jako obdélníkové, čtvercové, šestihranné nádoby a truhlíky. Jsou ideální pro pěstování květin a keřů, například malých jehličnanů. Široká nabídka zahrnuje také květináče s rošty a mřížkami, které jsou určeny pro popínavé rostliny. Prohlédnete si všelijaké dřevěné květináče v naší inspirativní fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Sruby Pacák, Poldi Kinzel, needpix

Pro zahrady, balkony i terasy

Venkovní dřevěné květináče běžně používané k výzdobě prostoru kolem domu zapadají do každé zahrady. Používají se jako prvky uspořádání teras a balkonů. Krásně zbarvené dřevo v kombinaci s viditelnými a hezky tvarovanými nádobami nabízejí opravdu velké možnosti aranžmá.

Plastový květináč vs. dřevěný

Dřevěné květináče jsou na rozdíl od plastových nádob především ekologické. Pokud chcete, aby vaše zahrada byla přátelská k přírodě a zároveň vypadala přirozeně, přemýšlejte o takovýchto dekoracích. Dřevěný květináč lze snadno opravit nebo zlikvidovat, pokud je poškozen, což u plastových nádob není tak snadné. Dřevěné nádoby jsou také odolnější než plastové (zejména nejlevnější modely). Dřevěné květináče jsou řádně impregnované a odolné vůči povětrnostním vlivům i mechanickému poškození.

Plastové květináče mají obvykle jednoduchý tvar, vybírat si můžete z celé škály barev. Výhodou je nízká pořizovací cena. Plast nepropouští vodu ani vzduch, takže květiny mají substrát vlhký po delší dobu. Rovněž se jedná o lehké a nerozbitné typy. V případě potřeby květináč snadno umyjete, není potřeba jej pravidelně impregnovat. Nevýhodou je rychlé prohřátí plastu, které nemusí všem rostlinám vyhovovat, větší zátěž pro životní prostředí, menší odolnost a kratší životnost.

Jak si vybrat nejlepší venkovní dřevěný květináč?

Vyberte si z různých tvarů 

Nabídka v obchodech zahrnuje různé modely těchto květináčů. Pokud chcete, aby vypadaly krásně ve vaší zahradě, zvolte dřevěné venkovní květináče, které zapadají do jejího uspořádání. Mohou to být modely v podobě krabic se zkříženými prkny, ale můžete si také vybrat více moderních a minimalistických skladeb. Vše záleží na stylu zahrady a vašem vkusu. Pro inspiraci můžete nahlédnout do naší opravdu bohaté fotogalerie plné kreativních nápadů.

Využijte impregnované dřevo

Při výběru květináčů nezapomeňte koupit ty, které byly vyrobeny ze silnějšího dřeva, nejlépe ihned impregnované, protože pak budou odolnější vůči poškození. Impregnace se obvykle provádí tlakovou metodou, což znamená, že dřevo je dokonale chráněno před povětrnostními vlivy. Použitá impregnace by měla být schválena pro použití v EU. Spočívá v aplikaci impregnačního roztoku do dřeva za pomoci tlaku. Díky tomu přípravek proniká hluboko do struktury, která poskytuje materiálu velmi dobrou ochranu proti vnějším vlivům. Tato ochrana zvyšuje odolnost a zpomaluje stárnutí dřeva. Aby květináč znovu získal po letech svou původní barvu, postačí, aby se stěny natřely vhodnými ochrannými prostředky.

Jak na celoroční využívání

Nádoba na květiny by měla mít také dno s otvory, které budou odpovídat za odvedení přebytečné vlhkosti a vzduchu. Dřevěné nádoby jsou přizpůsobeny celoročnímu pěstování rostlin. Stačí vyplnit jejich vnitřek ochranným materiálem (geotextilií) a izolovat polystyrenem.

Mohlo by vás zajímat: Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem

Konstrukce dřevěných květináčů

Snadné zpracování dřeva umožňuje výrobu květináčů v mnoha tvarech. Mohou být postaveny z různých prvků spojených drážkami na pero, lepené nebo šroubované. Jejich stěny jsou často vyrobeny z poloviny palisád, trámů, prken, desek atd. Dno je vyrobeno z desky, ve které jsou vyvrtány otvory pro vodu. Zpravidla je květináč postaven na malých nohách, které umožňují, aby voda tekla pod její konstrukci, aniž by dřevu škodila. Pamatujte si, že je potřeba mít dostatek místa v hrnci pro rostliny, které se protínají nejméně dvakrát tolik, než kořenový bal rostlin. Květináč musí mít několika centimetrovou vrstvu drenáže. Pro co nejlepší využití terasy nebo balkonu je vhodné použít květináče se čtvercovou nebo obdélníkovou základnou, nezapomeňte ani na závěsné typy na fasádu.

Mohlo by vás zajímat: Dětské pískoviště: 5 kritérií, jak vybrat to nejlepší

Jak vyrobit dřevěný květináč – návod

Máte-li volný čas, správné nástroje a rádi si hrajete, můžete si také vyrobit dřevěný květináč nebo truhlík sami. Zde je jednoduchý návod:

  1. K jeho vytvoření budete potřebovat desky ve správných rozměrech, v závislosti na požadované velikosti květináče.
  2. Spodní část dřevěné nádoby by měla být opatřena otvory a nožkami tak, aby nestála přímo na zemi.
  3. Vnitřek květináče může být vyložen fólií, odtok řešte např. z PVC trubek, kudy bude odtékat přebytečná voda.
  4. Dřevěný květináč si můžete zkusit vyrobit i ze starých dřevěných bedýnek, palet či jiného dřevěného odpadního materiálu, kterému takto můžete dát druhý život.

Mohlo by vás zajímat: Jak vyrobit patrový zahradní květináč ze dřeva svépomocí – návod krok za krokem

Dřevěný květináč a jeho správná údržba

Pokud vám záleží na tom, aby vám vaše dřevěné nádoby sloužily co nejdéle, pamatujte na jejich řádnou péči a údržbu. Je nejlepší, aby se nádoba dala systematicky čistit měkkým kartáčkem a rovněž ji jednou ročně ošetřete ochranným prostředkem, např. speciálním olejem nebo jiným typem impregnace, která ho ochrání před poškozením a bude působit proti nadměrné vlhkosti, a tím i tvorbě plísní a hub. Tyto prostředky lze zakoupit jako bezbarvé nebo v různých barevných odstínech, takže můžete také obnovit vzhled květináčů dle svých potřeb. Pravidelně je můžete také umývat vodou se saponátem.

Mohlo by vás zajímat: Nábytek z palet: Fotogalerie plná nápadů a inspirace

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.04.2019

Photocredit: Shutterstock

3

Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu.

Dětské pískoviště: 5 kritérií, jak vybrat to nejlepší

Pískoviště ke šťastnému dětství patří. Svým dětem ho můžete pořídit na zahradu, malý dvorek i na terasu. Tady je 5 kritérií, jak dětské pískoviště vybrat.

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.

Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem

Toužíte po vlastní zelenině? Vypěstujte si ji! Ukážeme vám, jak snadno založit zeleninovou zahradu. Tady je návod krok za krokem.

Souboj pergoly s altánem: Co se hodí k vám do zahrady?

Uvažujete o drobnější okrasné a zároveň funkční dřevostavbě do své zahrady? V tom případě se budete rozhodovat mezi altánem a pergolou. Abyste si správně vybrali, představíme vám výhody a nevýhody obou staveb.

Kamení na zahradě v hlavní roli: Zužitkujte jej do posledního oblázku

Kámen je nepostradatelnou součástí zahrady. Přinášíme tipy, jak ho zajímavě a jednoduše zužitkovat a vytvořit si na zahradě originální a užitečné kamenné stavby.

Jak vybrat ideální slunečník pro vaši zahradu či terasu?

Vybíráte slunečník na zahradu a nevíte, který je pro vás ten nejvhodnější? Nezoufejte, v našem článku vám poradíme, jak vybrat ten ideální pro vás.

Kamínková podlaha na terasu: jaké má výhody a nevýhody?

Kamínková podlaha je typ podlahy využívané jak v interiéru, tak v exteriéru. Podívejte se s námi na její největší výhody i nevýhody.

Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Přemýšlíte o tom, že vaše zahrada potřebuje změnu? Zenová zahrada je tím pravým místem pro relaxaci, klid a harmonii. V čem tkví její pravidla?

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.