Zelená střecha je zahradou ve městě
V rámci našeho seriálu o střešních krytinách pro dřevostavby se podíváme, jaké jsou různé typy zelených střech, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jimi neteklo. Na závěr se také zamyslíme nad tím, jestli mohou zelené střechy fungovat jako úspora energií.

V posledních letech se do Evropy zejména inspirací ve Skandinávii dostává opět ke slovu tzv. zelená střecha, tedy střecha porostlá vegetací. Tento typ „střešní krytiny“ v sobě propojuje požadavek na dobré izolační vlastnosti střechy se vzrůstajícími nároky lidí na příjemné okolní prostředí. Zelená střecha má spoustu výhod: zabraňuje přehřívání domu, tepelně a zvukově izoluje a navíc nabízí příjemné prostředí nejen pro uživatele domu ale i pro blízké okolí. V architektuře se ale nejedná o nic nového - naopak působí jako středověké venkovské retro.
Zelená střecha se musí hlavně správně položit
Své by o tom mohli vyprávět nadšenci, kteří se pokusili zrekonstruovat středověké domy v jednom moravském archeoskanzenu. Přestože důsledně dodrželi všechny komponenty středověké konstrukce střechy, po několika deštích přišla jejich snaha vniveč. Udusanou hlínu vzala voda, dřevěné konstrukce zplesnivěly a do rákosu se pustili hlodavci. I ve středověku totiž měli svoje know-how: věděli, že trámy je potřeba natřít čerstvou krví z mladého býka, na střechu že je potřeba vysadit rostliny, které odpuzují hlodavce a že i hlína potřebuje před samotným položením na střechu svoji speciální úpravu.
Jak se zelené střechy pokládají dnes?
Dnes se zelené střechy budují položením tzv. střešní zahrady na plochu střechy. Střešní zahrada pak není nic jiného než několik vrstev parotěsných folií, tepelných izolací, goetextilií, hydroizolace a samotného substrátu s rostlinami. Samozřejmostí je použití drenáže a smyčkové rohože jako základu střešní zahrady. Pokud je tedy vše dobře provedené, nemusí se majitel domu obávat, že by mu do domu zatékalo, nebo že by mu na střeše začali řádit nechtění živočichové.
Bude Vás zajímat: Hydroizolační střešní fólie
Cena zelené střechy
Samotné položení střešní zahrady vychází podle informací od výrobců na 500-2000 Kč za m², v rozpočtu je ale také potřeba pamatovat, že zahrada musí být na nějakou střechu položena. Je tedy třeba započítat i ještě náklady na střešní konstrukci. Celková cena zelené střechy se poté odvíjí od nároků majitele na její další využitelnost a požadovanou vegetaci.
Podle vegetace rozlišujeme dva typy zelených střech:
Extenzivní zelená střecha
Travnatá, neboli extenzivní zelená střecha se nemusí zalévat a má dobrou schopnost regenerace. Porost vyrůstá ze zhruba 8-15 cm vrstvy substrátu (jeho hmotnost by neměla překročit 160 kg/m²). Díky nenáročnosti zeleně je možné tento typ zelené střechy vhodný i pro šikmé a střechy. Podmínkou je ale instalace příslušných zarážek na střechu, které by zabránili splavování hlíny.
Intenzivní zelená střecha
Na intenzivní zelenou střechu, kterou je možné osadit i nižšími dřevinami, je naopak zapotřebí 30-100 cm tlustá vrstva substrátu (což už představuje asi 250 Kg/m²). Taková střecha se už podobá zahradě. Nabízí jejímu majiteli daleko větší relaxační využití, ale také daleko více práce s údržbou.
Zelená střecha jako úspora energií?
Zelené střechy zcela jistě přispívají ke konformnímu bydlení, nabízejí prostor k relaxaci, který ocení zvláště lidé v místech s hustou zástavbou. Zájemce o zelenou střechu se ale musí připravit, že mu střešní zahrada o něco prodraží prvotní investici do bydlení. Výrobci se sice tuto nevýhodu snaží kompenzovat tvrzením o energetických úsporách oproti klasické střeše, ale toto tvrzení je více než sporné. Stejného efektu bychom totiž dosáhli položením přídavné vrstvy jiného a levnějšího izolačního materiálu bez výrazného přetížení střešní konstrukce, na které musíme krov v případě zelené střechy nadimenzovat.
Bude Vás zajímat: Plechová krytina sluší nejen dřevostavbám
Pokud se pro zelenou střechu rozhodujete, nevnímejte ji jako nějakou převratnou technologii, která vás zbaví účtu za energie, ale spíše jako příjemný doplněk vašeho bydlení. Zelené střechy totiž nabízejí především smysluplné využití střešní plochy, která jinak zůstává naprosto nevyužita. A to také není málo.
Líbí se Vám zelené střechy? Mohla by to být cesta jak v budoucnu dostat do městské zástavby více zeleně? Napište nám svůj názor do diskuse.
P.S. Zajímáte se o téma stavby, bydlení nebo zahrady? Přijďte se informovat a inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který proběhne 14.-16. května. Vstupenku si můžete v tuto chvíli stáhnout zdarma, jejich počet je však omezen.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Josef Nerušil
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
05.05.2014
Mohlo by Vás zajímat:
- Jak rychle vytvořit krov ve 3D
- Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru
- Jakou zvolit střešní krytinu pro dřevostavbu? - Úvod
- Hydroizolační střešní fólie - jak postupovat?
- Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?
- V jednoduchosti je krása – tipy pro výběr střešní krytiny
- Návrh a fotogalerie: Jak založit stylovou zahradu?
- Co je to nopová fólie? (montáž a použití)
- Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu
- Zajímavé krovy, které jen tak nevymyslíš
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč